Gyvenimas

2020.06.17 21:30

Suprasti, kad blogos savijautos priežastis – skydliaukė, gali būti sudėtinga

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.06.17 21:30

Kadaise pasklidus kalboms, kad jodo trūkumas – pagrindinė skydliaukės ligų priežastis, šį organą imta gydyti jodo preparatais, tačiau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas tvirtina, jog tai mitas, ir perspėja apie savigydos pasekmes – greičiausiai savo skydliaukės būklę tik pabloginsite.

Skydliaukė reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ar jūs gyvas, ar pusiau gyvas, ar supergyvas, ar visiškai išvėsęs – visa tai padaro skydliaukė.

„Skydliaukė tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą. Kas įdomu, nėščioms mamoms labai svarbu turėti gerai dirbančią skydliaukę, nes tai gali atsiliepti gimusio kūdikio intelektui. Skydliaukė taip pat reguliuoja žmogaus organizmo vystymąsi apskritai: augimą, psichikos raidą, atmintį, dalyvauja visuose organizmo prisitaikymo procesuose, reaguoja į stresą“, – apie skydliaukės svarbą pasakoja A. Unikauskas.

Daugelis žmonių gali net nenutuokti, kad su jų skydliauke kažkas negerai. Skydliaukės veikla gali suaktyvėti, tada suaktyvėja ir medžiagų apykaita, procesai tampa labai intensyvūs. Kita situacija – nepakankama skydliaukės veikla; tada žmogus jaučiasi išvėsęs, jo prasta nuotaika, jis neturi energijos, jam užkietėja viduriai, auga svoris, storėja, sausėja oda. Yra ir dar kelios nemalonios su skydliauke susijusios būklės.

Skydliaukės sutrikimai:

– Hipertirozė (skydliaukės hiperaktyvumas)

– Hipotirozė (skydliaukės nepakankamumas)

– Padidėjusi skydliaukė

– Skydliaukės mazgeliai

– Skydliaukės vėžys

Apie šio organo sutrikimus ir jų gydymą sklando daugybė mitų, kuriais tikima iki šiol. Klaidinga, nepagrįsta nuomonė gali būti kenksminga, sako daktaras. Laidoje jis aptarė 5 neretai pasitaikančias klaidingas išvadas, kurias daro dažnas, susidūręs su skydliaukės problema.

Gali būti akivaizdus svorio sumažėjimas arba padidėjimas, nuovargis arba dirglumas, jautrumas šalčiui ar sunkiai pakeliama šiluma ir kiti simptomai, bet visa tai gali būti susiję ir su kitomis problemomis, ne vien skydliaukės.

Mitas, kad skydliaukės ligos simptomai yra akivaizdūs

Iš tiesų, pasak profesoriaus, skydliaukės ligos simptomai gali būti subtilūs ir sunkiai pastebimi. Dėl simptomų subtilumo ir sutapimo su kitomis ligomis skydliaukės problemą diagnozuoti neretai būna sudėtinga.

Tiesa ir mitai apie skydliaukę: ar jai sutrikus išsipučia akys?

„Gali būti akivaizdus svorio sumažėjimas arba padidėjimas, nuovargis arba dirglumas, jautrumas šalčiui ar sunkiai pakeliama šiluma ir kiti simptomai, bet visa tai gali būti susiję ir su kitomis problemomis, ne vien skydliaukės. Skydliaukės problemą galima nustatyti dar prieš pasireiškiant simptomams, tam reikia atlikti kraujo tyrimą. Skydliaukę reikėtų išsitirti, jei šeimoje yra buvę Greivso arba Hašimoto ligos atvejų, nes šios ligos yra autoimuninės“, – teigia medikas.

Mitas, kad hormonų problemos po 40-ies visada rodo menopauzę

Su menopauze siejami dėl hormonų pokyčių atsiradę simptomai žinomi visiems: tai sunkesnės ar retesnės mėnesinės, nuotaikų svyravimai, miego sutrikimai, karščio bangos ir pan. Vidutinio amžiaus moterims kyla tokių problemų, nes kinta hormonų lygis, tačiau hormonų pokyčiai gali paveikti ir skydliaukės veiklą.

„Ir menopauzė, ir skydliaukės veiklos sutrikimas yra labiau būdingas vyresnio amžiaus moterims. Užsiminkite gydytojui ne tik apie fizinius, bet ir psichinius simptomus, kad būtų galima tiksliai nustatyti jų priežastį ir rasti tinkamą gydymą“, – kalba A. Unikauskas.

Jodo preparatai gali dar labiau pabloginti jūsų skydliaukės būklę – jie greičiausiai taip ir padarys. Nepasitarę su gydytoju niekada nepirkite jodo preparatų ir jų negerkite.

Mitas, kad sutrikus skydliaukei išsipučia akys

Greivso liga (uždegimas, kai skydliaukė pasidaro labai aktyvi) – labiausiai paplitusi hipertirozės forma. Ši liga gali pasireikšti išsipūtusiomis akimis, tačiau taip būna ne visada. Įdomu tai, kad išsipūsti gali nebūtinai abi akys, o viena, be to, šio simptomo atsiradimo riziką didina rūkymas.

„Kitos su Greivso liga susijusios problemos gali būti dvejinimasis akyse, sausos akys, jausmas, kad mirkčiojate kaip per žvyrą, gali būti patinę vokai, bet tik 10–20 proc. Greivso ligos atvejų išsivysto rimtos akių problemos“, – pažymi laidos vedėjas.

Mitas, kad turint skydliaukės mazgelių būtinai yra vėžys

Skydliaukės mazgeliai dažniausiai būna gerybiniai. Jų turi pusė vyresnių nei 40 metų moterų, o priartėjus prie 70-ties – kone visi. Tad jeigu ant jūsų skydliaukės atsiranda mazgelis, nereikia panikuoti – vėžys nustatomas mažiau nei 5 proc. skydliaukės mazgelių atvejų. Negana to, skydliaukės vėžys neturi įpročio iškart metastazuoti.

Mitas, kad skydliaukę reikia gydyti jodo preparatais

„Šis mitas atsirado pasklidus kalboms, kad jodo trūkumas – pagrindinė skydliaukės ligų priežastis visame pasaulyje, tačiau jodo mes gauname pakankamai su maistu, druska, jūrų, pieno produktais, kiaušiniais. Iš tiesų jodo preparatai gali dar labiau pabloginti jūsų skydliaukės būklę – jie greičiausiai taip ir padarys. Nepasitarę su gydytoju niekada nepirkite jodo preparatų ir jų negerkite“, – perspėja daktaras.

Tad nurimkite – susidūrus su skydliaukės problema ne visada reikia išsigąsti, tereikia išsiaiškinti, kas gi iš tikrųjų vyksta ir, be abejo, nenumoti ranka į aptartus simptomus.

„Nueikite pasikalbėti su daktaru, jis atliks tyrimus ir jūs būsite ramus, išvengsite pragaro, kurį gali sukelti mintys apie kažką su jumis vykstančio siaubingo“, – patarimu dalijasi A. Unikauskas.

Plačiau – balandžio 28 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Tiesa ir mitai apie skydliaukę: ar jai sutrikus išsipučia akys?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.