Gyvenimas

2020.06.14 21:10

Rinksitės tinkamą smegenų kurą ir judėsite – išlaikysite smegenis amžinai jaunas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.06.14 21:10

Smegenys elgiasi taip pat, kaip ir jūs – rinkdamasis tarp riebios silkės ar eklero dažnas nuspręs pasigardžiuoti saldėsiu; smegenys, jei gauna gliukozės, riebalų pagamintų ketoninių medžiagų nė nemato. Kodėl tai svarbu? Pasak LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo prof. Alvydo Unikausko, kai mūsų smegenys maitinasi vien cukrumi, jos nyksta.

„Galvojate, kad su metais blogėjantis smegenų darbas yra neišvengiama mūsų dalia? O kas, jeigu pasakyčiau, kad yra būdas išsaugoti smegenų jaunystę?“ – sako daktaras.

Kaip kurą smegenys gali naudoti vieną iš dviejų dalykų – gliukozę arba riebalus. Dažnai sakoma, kad smegenys kaip kurą naudoja tik gliukozę, yra pareiškimų, kad tai, jog smegenys tam naudoja riebalus, netiesa, tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas paaiškina situaciją.

„Jeigu jūs smegenims duosite pasirinkti – gliukozė ar ketoninės medžiagos, kurios gaminamos iš riebalų, smegenys pasirinks gliukozę. Mes visi puikiai žinome: jeigu per šventę mums duoda pasirinkti, ar riebią silkę, ar eklerą, tai dauguma paims eklerą. Smegenys padaro lygiai tokį patį pasirinkimą, bet jeigu smegenims neduosite gliukozės, smegenys sakys: na, ką dabar darysi, teks naudoti kitą kurą. Ir jos pradeda naudoti ketonines medžiagas“, – tvirtina profesorius.

Kodėl cukrus nešvarus kuras? Nes padidina insulino kiekį kraujyje, o kai mūsų smegenys maitinasi vien cukrumi, vien gliukoze, jos susitraukia, nyksta.

Jeigu jūs sergate cukriniu diabetu ar daugybę metų leidžiate sau valgyti netinkamą maistą, t. y. daug angliavandenių, kol žmogus jaunas, angliavandeniai tinka, bet vėliau susidaro situacija, kai geriau to nebedaryti. Pasak laidos vedėjo, jeigu žmogus serga diabetu arba prediabetu, arba daugybę metų yra atsparus insulinui, smegenims pereiti prie ketoninių medžiagų, kaip kuro, užtruks ilgiau negu kitiems.

„Jeigu smegenims duosite gliukozės, jos ir ims tą gliukozę visa burna, o jeigu cukraus neduosite, jos ims švarų kurą. Kodėl cukrus nešvarus kuras? Nes padidina insulino kiekį kraujyje, o kai mūsų smegenys maitinasi vien cukrumi, vien gliukoze, jos susitraukia, nyksta. Kaip pavyzdys – iki 1970 metų psichozė buvo itin retas reiškinys, o paskui, kai žmonės pradėjo maitintis angliavandeniais, masiškai turime, ką turime“, – pasakoja jis.

Smegenis pažeidžia vitamino B1, D, magnio, seleno trūkumas

Ląstelėse yra energijos fabrikai – mitochondrijos, bet jei trūksta magnio, energijos pagaminama iškart mažiau. Taip pat dėl magnio trūkumo silpnėja ryšiai tarp nervų ląstelių, silpsta smegenų veikla, atmintis, gebėjimas mokytis, pažinimo funkcija. Magnio yra daržovėse.

Klauskite daktaro. Būdas išsaugoti smegenų jaunystę: Merūno prastėjančiai atminčiai daktaras turi efektyvių receptų

Dėl vitamino B1 trūkumo prastėja atmintis, koordinacija bei regėjimas – regėjimas, kaip teigia A. Unikauskas, glaudžiai susijęs su smegenų darbu.

„Vitaminą B1 išsiurbia cukrus, fruktozė, baltieji ryžiai, alkoholis, miltai. Vitamino D trūkumas smegenims yra labai netinkamas variantas. Beje, smegenis pažeidžia ir seleno trūkumas“, – vardija jis.

Rafinuotas augalinis aliejus sukelia panašias problemas, kaip ir gliukozės ir geležies perteklius organizme. Naudokite natūralų aliejų.

Smegenys dirbs blogai, jeigu nejudėsite

Smegenų darbui įtakos turi judėjimas, tiksliau – jo trūkumas, nes judant didėja hipokampas, kuris atsakingas už atmintį. „Hipokampas – viena iš nedaugelio vietų smegenyse, kuri didėja treniruojantis, atliekant fizinį darbą“, – pabrėžia daktaras.

Amiloidų apnašų padeda išvengti cinkas

Amiloidai – tai baltymai, kurie kaupiasi smegenyse ir sutrikdo jų veiklą, ilgainiui tai gali išprovokuoti Alzheimerio ligą, silpnaprotystę. Tam neįvykti padės cinko gausių maisto produktų vartojimas.

Rafinuotas augalinis aliejus smegenyse sukelia oksidaciją

Rafinuotas aliejus (saulėgrąžų, rapsų etc.) – žmogaus sukurtas produktas, turintis daugiau ar mažiau hidrintų riebalų. Toks aliejus nėra natūralus ir smegenyse sukelia oksidaciją. „Išvis augalinis aliejus sukelia panašias problemas, kaip ir gliukozės ir geležies perteklius organizme. Naudokite natūralų aliejų“, – pataria profesorius.

Smegenų darbą blogina hipoksija

Hipoksija yra būsena, kai smegenims trūksta deguonies. Tai įvyksta, kai yra širdies nepakankamumas, insultas arba praeinantis smegenų išemijos priepuolis, trauma, miego apnėja. Deguonies badui numalšinti naudingi aerobiniai pratimai. Tai pratimai, kuriuos atlikdami gaunate pakankamai deguonies, galite neuždusdami susikalbėti su šalia esančiu.

Smegenis pažeidžia geležies perteklius

„Šio mineralo perteklius toksiškas smegenims, kepenims ir širdžiai. Geležis oksiduoja smegenis, priverčia jas rūdyti. Jeigu jumyse yra geležies perteklius, atsisakykite maisto papildų, kuriuose yra daug geležies. Geležies turi nei trūkti, nei būti per daug. Tai yra svarbu“, – perspėja A. Unikauskas.

Tad ką daryti, kad išlaikytumėte smegenis amžinai jaunas?

– Viena svarbiausių medžiagų smegenims – omega-3 riebalų rūgštys. Jų gausu riebioje žuvyje ir jūrų gėrybėse: krevetėse, midijose, silkėje, šame, lašišoje. Kad smegenys autų, reikia vartoti kuo daugiau šių produktų.

– Būkite saulėje – tai padeda sumažinti uždegimus organizme ir pagerina miegą.

– Vartokite žalios spalvos daržoves – jose gausu folio rūgšties, magnio ir kalio, kurie svarbūs pažinimo funkcijai.

– Atsisakykite angliavandenių ir rečiau valgykite.

– Judėkite.

Plačiau – spalio 28 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše. Laidos svečias – tenoras Merūnas Vitulskis.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Būdas išsaugoti smegenų jaunystę: Merūno prastėjančiai atminčiai daktaras turi efektyvių receptų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.