Gyvenimas

2020.06.18 08:22

Šalia Molėtų įsikūręs Žalvario parkas lyginamas ir su Disneilendu, ir su Černobyliu

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.06.18 08:22

Lietuviškasis Disneilendas – taip neretai pavadinamas šalia Molėtų įsikūręs Žalvario parkas. Tiesa, čia nerasime nei modernių sūpynių, nei spalvingų personažų, tačiau eksponatai ne ką mažiau išskirtiniai. Ne vienas jų patekęs į Lietuvos rekordų knygą. Parko įkūrėjai siekia parodyti lankytojams, kaip niekam nereikalingi daiktai gali virsti neįprasčiausiais kūriniais – ne tik pramogoms, bet ir įdomioms pamokoms.

Kvadratinė karvė, durnadėžių lelijos, Puntuko akmuo, kurio viduje veidrodžiai – kūriniai, stebinantys ne tik pavadinimais, bet ir medžiagomis. Tokių eksponatų galybė netoli Molėtų įkurtame keturiasdešimties hektarų Žalvario parke.

Lietuvišku Disneilendu pramintas Žalvario parkas: išskirtinė žinutė ir kvapą gniaužiantys eksponatai

Vienas iš kūrybos principų, kurių laikomasi šiame parke – sudėtingas idėjas realizuoti naudojant paprastus išmetamus daiktus. Medžiagas, iš kurių jie sumeistrauti, dažnas laiko bevertėmis, tačiau kūrybiškiems žmonėms iš jų gimsta išskirtiniai eksponatai.

„Mano tėtis labai norėjo skatinti mokinius, jaunimą domėtis gamta, ekologija, tvarkymųsi, būti daugiau gamtoje nei prie kompiuterių, kaip daugelis dabar iš mūsų praleidžiame savo didžiąją laiko dalį. Manau, jam pavyko, jis sukūrė didelį pamatą, o dabar mes su šeima, tai yra broliu ir sese, tęsiame tą, ką tėtis mums paliko“, – sako vienas Žalvario parko šeimininkų Algirdas Nomeika.

Pasak jo, čia kiekvienas eksponatas turi prasmę ir filosofiją, kurią reikia pajausti ir išgyventi. Ypač vaikams tokie neįprasti kūriniai siunčia svarbią žinutę, kurią įdomiau pamatyti čia, o ne vadovėliuose. Vienas tokių – ledkalniai, prikimšti nedepozitinių plastikinių butelių.

„Mano tėtis visąlaik norėjo iškelti tą klausimą, kad prie globalinio atšalimo mes prisidedame šiukšlindami ir reikia tas šiukšles tvarkyti, rūšiuoti, nes vieną dieną gali būti, kad ne ledkalniai, bet tos šiukšlės atplauks pas mus į gatves“, – kalba A. Nomeika.

Parke esančiame rekordų angare galima išvysti didžiausią grilio traukinuką, megaruporą ir bene labiausiai turistus dominantį europaspirtuką, skirtą net 28-iems žmonėms.

„Šitas paspirtukas buvo sukurtas, kai įstojome į Europos sąjungą, 2004 m. gegužės pirmą dieną. Pirmą kartą, jeigu neklystu, buvo Panevėžyje. Tiesą sakant, šitas paspirtukas visą Lietuvą apkeliavo, – apie eksponatus pasakoja vienas iš parko šeimininkų. – Gal būtų visai įdomu toks viešasis transportas, ateini į stotelę, atvažiuoja toks, įlipi, pasispiri sau iki darbo su kolegomis arba šiaip žmonėmis.“

Parko įkūrėjas, dabar jau Anapilin iškeliavęs Algirdas Nomeika buvo vienas garsiausių renginių organizatorių Lietuvoje, tad čia nemažai eksponatų, atkeliavusių ir iš teatro. Vieni tokių – pievoje išrikiuoti žirgai, kurie kaip dekoracijos buvo naudojami spektaklyje, o dabar yra įgiję kitą prasmę.

Žirgai simbolizuoja Lietuvos pergales, tokias kaip Žalgirio mūšis, Durpės mūšis, Saulės mūšis, Oršos mūšis. Privedę prie šio eksponato vaikus, Žalvario parko šeimininkai paklausia, kokius mūšius vaikai prisimena. Dažniausiai jie pamini bent vieną iš šių mūšių, kartais prisimena ir datą.

Daugelis čia apsilankiusių suaugusiųjų gali grįžti į vaikystę. Lauko kino teatras primena senuosius, prieš kelis dešimtmečius veikusius atrakcionų parkus, kur pasivažinėjimas elektriniais automobiliukais buvo viena didesnių pramogų. Šiandien jie, išsirikiavę tvarkingomis eilėmis, laukia žiūrovų.

„Vasaros vakarais mes dažnai paleidžiame filmus, ir tai savotiškai yra autokinas. Nereikia net teisių, kad sėdėtum už vairo ir mėgautumeis filmu“, – kalba A. Nomeika.

Beje, ši unikali parko vieta daugeliui primena Černobylį. „Daugeliui asociacijos yra su Černobyliu. Černobylyje yra tas apleistas parkas, kuris neatsidarė, ten tos pačios mašinytės stovi, tai jos tokios nesutvarkytos ir sukuria tokį įvaizdį. Galiu pasakyti, kad tai viena populiariausių vietų parke“, – kalba Žalvario parko šeimininkas.

Žalvario parkas, kuriame veiklos galima rasti visai dienai, lankytojus priima nemokamai. Tai vienas parko įkūrėjų tikslų – atvykusiems žmonėms dovanoti geras emocijas.

Pasižvalgykite po Žalvario parką:

Lietuvišku Disneilendu pramintas Žalvario parkas: išskirtinė žinutė ir kvapą gniaužiantys eksponatai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt