Gyvenimas

2020.06.10 21:52

Svorio kritimas be priežasties, dažnas šlapinimasis ir troškulys – būklės, turinčios vesti tiesiai pas gydytoją

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.06.10 21:52

„Jeigu pastebėjote, kad valant dantis šepetėliu ant jo nuolat yra kraujo, tai gali būti ir dantenų, bet ir kepenų problemos, nes kepenys gamina krešėjimo faktorius“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak jo, anksčiau ar vėliau tai baigsis mažakraujyste, tad tokio simptomo ignoruoti negalima.

Aštrus pilvo skausmas, veriantis skausmas galvoje, o gal staigus dieglys krūtinėje ar silpnumo jausmas – tai simptomai, kurie vieniems įvaro tikrą siaubą, o kitiems yra tiesiog ženklas, kad teks pakentėti, kol praeis. Laidos „Klauskite daktaro“ komanda kasdien sulaukia daugybės klausimų apie tai, kurie simptomai pavojingi sveikatai, o kuriuos galima iškentėti. Susipažinkite su svarbia informacija apie rimtus organizmo siunčiamus signalus – jei tai pajutote, pats metas pasirodyti savo gydytojui.

Alpimas

„Žmonės alpsta, tai vyksta ir ne vienas tai matėte arba ir patys esate patyrę. Būna, žmogus nualpo, atsigavo ir viskas tuo ir baigiasi, gyvena toliau. Bet noriu akcentuoti vieną alpimo situaciją. Jeigu jūs esate vyresnio amžiaus ir nualpote pirmą kartą gyvenimą – privalote pasirodyti gydytojui, konkrečiai kardiologui. Tai gali būti signalas apie atsiradusią problemą su širdies kraujotaka. Net jeigu tai praėjo ir atrodo, kad viskas gerai, privalote nuvykti pas gydytoją“, – perspėja A. Unikauskas.

Jeigu žmogus nieko gyvenime nekeitė – nepakeitė mitybos, gyvenimo būdo, nieko, – ir jo svoris pradėjo be priežasties kristi – laikas susirūpinti. Viena iš priežasčių, be abejo, gali būti vėžys. Tai dažniausia priežastis ir tai rimta.

Klauskite daktaro. Apie būtiną susitikimą su gydytoju bylojantys simptomai ir angliavandenių dvikova

Svorio kritimas be priežasties

Jei pamatote pažįstamą žmogų, kurio svoris, žinote, buvo didesnis, o dabar šis žmogus – žymiai liesesnis, daktaras rekomenduoja tokiam asmeniui užduoti klausimą: ar ką nors gyvenime pakeitei?

„Jeigu žmogus nieko gyvenime nekeitė – nepakeitė mitybos, gyvenimo būdo, nieko, – ir jo svoris pradėjo be priežasties kristi – laikas susirūpinti. Viena iš priežasčių, be abejo, gali būti vėžys. Tai dažniausia priežastis ir tai rimta. Tokiu atveju privalote nelaukti. Jei pastebėjote, kad svoris krenta, nežinote, kodėl, pats laikas keliauti pas daktarą“, – teigia jis.

Lėtinis vidurių užkietėjimas ar lėtinis viduriavimas

Jeigu tuštinatės kartą per dvi savaites, būtina išsiaiškinti, kas gi su jumis vyksta, sako profesorius. Anot jo, neabejotinai gali būti įvairių situacijų, dėl ko užkietėja viduriai – tai gali būti ir tiesiog jūsų mitybos ypatumai, tačiau bet kokiu atveju vis tiek kažkas su jumis yra ne taip.

„Nuolatinis vidurių užkietėjimas yra blogai. Jeigu iki tol tuštinimasis buvo normalus ir atėjo periodas, kai jūs pradėjote labai retai tuštintis nieko neįvykus ir nieko nepakeitus – privalote nueiti pas gydytoją, nes viena iš priežasčių, kodėl taip atsitiko, gali būti storosios žarnos vėžys.

Viduriavimas taip pat gali būti nuo maisto, kuris jums netinka, tai gali lemti įvairios žarnyno infekcijos, netgi tokios „egzotiškos“ priežastys, kaip pakitimai pilvo raumenyse. Bet kartais viduriavimas yra labai svarbus simptomas. Jeigu jis jus užpuolė, pradėjote nuolat viduriuoti, kas gali baigtis net depresija, turite suprasti, kad taip prarandate maistines medžiagas, mineralus, baltymus, vitaminus... Geros sveikatos nesulauksime, todėl tai būtina stabdyti“, – aiškina medikas.

Dažnas šlapinimasis ir troškulys

Dažnas šlapinimasis gali atsirasti, kai cukraus kiekis kraujyje per didelis. Visi įpratę manyti, kad esant dideliam cukraus kiekiui kraujyje kamuoja troškulys, tačiau, pasak A. Unikausko, be dažno šlapinimosi troškulio nebus, kai kalbama apie diabetą.

„Jis prasideda nuo dažno šlapinimosi. Jums gal dar net nebus spėjęs atsirasti troškulys, bet jūs pastebėsite, kad pradėjote lakstyti šlapintis. Be skausmo, ypač naktį. Pagalvokite, gal jūsų kraujyje cukraus per daug. Tada skubiai reikia kreiptis į gydytoją“, – teigia jis.

Kairės rankos, krūtinės, žandikaulio skausmas

Skausmas krūtinėje, kairėje rankoje, petyje, žandikaulyje... Jis gali pereiti net į skrandį, o kalba eina apie širdies negalavimą. Tačiau svarbu paminėti vieną dalyką – jeigu jums duria viename taške, dėl to kalta ne širdis, bet jeigu spaudžia visą širdies plotą, tai jau pavojinga. Toks skausmas nėra aštrus, tai spaudimo jausmas, kuris pasikartoja ir kurį pajutę keliaukite pas daktarą, nes tai gali signalizuoti apie sutrikusią širdies veiklą.

Jeigu jūs pastebėjote, kad valant dantis šepetėliu ant jo nuolat yra kraujo, tai gali būti ir dantenų, bet ir kepenų problemos, nes kepenys gamina krešėjimo faktorius. Jeigu sutrikusi kepenų veikla, krešėjimo faktorių trūksta. Anksčiau ar vėliau visa tai baigsis mažakraujyste.

Kraujas išmatose, šlapime, burnoje ar iš nosies

„Vieni giriasi, kad kraujo visai nebijo, kiti, pamatę kraują, iš karto alpsta. Kai kraujuojama stipriai, viskas aišku – nei vienas nieko nelauks, vieni patys susitvarstys žaizdą, kiti važiuos į gydymo įstaigą, bet aš kalbu ne apie tokį kraujavimą. Aš kalba apie kraujavimą pamažu.

Pradėkime nuo burnos. Jeigu jūs pastebėjote, kad valant dantis šepetėliu ant jo nuolat yra kraujo, tai gali būti ir dantenų, bet ir kepenų problemos, nes kepenys gamina krešėjimo faktorius. Jeigu sutrikusi kepenų veikla, krešėjimo faktorių trūksta – gali atsirasti kraujavimas ir iš nosies. Jei kraujavimas nuolatinis, kad ir po truputį, anksčiau ar vėliau visa tai baigsis mažakraujyste“, – tvirtina daktaras.

Jei pastebėjote kraują šlapime ar kad jūsų šlapimas yra raudonas arba rudas, iš karto turite eiti pas gydytoją. Ryškiai rudas šlapimo atspalvis reiškia kraujavimą iš inkstų, o jeigu matote, kad šlapime lyg yra kraujo arba šlapimas keistos spalvos, taip pat turite apsilankyti pas gydytoją.

Dar viena situacija – kraujas išmatose. Tai gali būti tiesiog kraujas ant išmatų arba atsiradusios juodos kaip smala išmatos. Pastarosios išmatos visada yra kraujavimo ir virškinimo sistemos sutrikimo požymis. Vadinasi, jūsų žarnyne kraujuoja – nedelsdami keliaukite pas daktarą.

Skausmo priepuolis

Dar vienas simptomas, kurį tikrai yra patyręs dažnas iš mūsų – skausmo priepuolis. Tai staiga užėjęs skausmas, kuris praeina po keliolikos minučių. Toks skausmas juosmenyje gali pranešti apie tulžies akmenligę, o jei tai pajutote kirkšnyje, gali būti inkstų akmenligė. Gali prasidėti ir staigūs žarnyno susitraukimai, kurie sukels dieglius, gali būti staigus galvos skausmas. Esant tokioms situacijoms reikia susirūpinti ir eiti pas gydytoją.

Svarbu priminti, kokie simptomai praneša apie insultą: tai persikreipęs veidas, pusės veido nejudra, bandant nusišypsoti viena lūpų pusė nekyla, o paprašius asmens palaikyti prieš save rankas matyti, kad viena ranka pradeda svirti. Jeigu pastebite, kad artimojo kalba pasidarė neaiški, nerišli, tai irgi svarbu, nes tai taip pat gali būti insulto požymis. Tokiu atveju, pasak A. Unikausko, labai svarbu laikas, tad kuo greičiau lėkite į priėmimo skyrių.

„Atsiradus nerimą keliančiam simptomui geriau kreipkitės į savo gydytoją, nes jis žino jūsų ligos istoriją ir gali patarti, ką konkrečiai daryti“, – dar vieną patarimą turi medikas.

Plačiau – gegužės 28 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Apie būtiną susitikimą su gydytoju bylojantys simptomai ir angliavandenių dvikova
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt