Gyvenimas

2020.06.11 06:47

Šeštoji Nacionalinė ekspedicija vyks per Gediminaičių dinastijos valdytas šalis

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.06.11 06:47

Šeštoji Nacionalinė ekspedicija bus visų laikų ilgiausia ir didžiausia, portalui LRT.lt sako vienas iš ekspedicijos sumanytojų ir dalyvių, žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Liepos 6 d. iš Vilniaus pajudėsianti ekspedicijos senbuvių ir naujokų komanda keliaus po Gediminaičių dinastijos valdytas Europos žemes.

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, 17 val., profesoriui Alfredui Bumblauskui ir Vilniaus universiteto rektoriui Rimvydui Petrauskui paskambinus Šv. Jonų bažnyčios varpu, nuo universiteto pajudės jau šeštoji Nacionalinė ekspedicija. Jos idėja – aplankyti kunigaikščių Gediminaičių valdytas Europos žemes.

Ir nors praėjusiais metais, sugrįžęs iš penktosios Nacionalinės ekspedicijos, E. Jakilaitis kalbėjo, kad ekspedicija įvykdė savo misiją – apkeliavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) teritoriją, – todėl metas ją baigti, šiemet komanda turi ne ką mažesnių užmojų ir planų.

„Leisimės į pačią ilgiausią ir didžiausią visų laikų Nacionalinę ekspediciją. Keliausime po šalis, kurios 16–17 a. buvo valdomos Gediminaičių dinastijos atstovų. Keliausime Dunojumi, nuo Vokietijos – per Austriją, Slovakiją, Vengriją, Kroatiją, Serbiją. Ekspediciją baigsime viename iš piečiausių Gediminaičių interesų taškų, Rumunijos ir Serbijos pasienyje“, – apie šių metų Nacionalinės ekspedicijos maršrutą pasakoja E. Jakilaitis.

Pasak jo, ekspedicijos dalyviai kalbės temomis, kurios Lietuvai labai svarbios, tačiau apie jas diskutuojama ne itin daug. „Vilniuje prasidėjusi Gediminaičių dinastija, vėliau tapusi Jogailaičių Lenkijos karališkąja dinastija, 16 a. pradžioje buvo viena įtakingiausių karališkų giminių Europoje, o dėl Vidurio Rytų Europos net nėra jokių klausimų“, – sako E. Jakilaitis.

Vos atvykusi į Lenkiją, 2020 m. Nacionalinės ekspedicijos komanda daugiau nei savaitei pasidalins į dvi grupes. Viena keliaus į Lenkijos pietuose esančią Krokuvą, lankysis įvairiuose istoriniuose miestuose ir keliaus į Prahą, iš jos – į Vieną. Kita komandos dalis, vos įvažiavusi į Lenkiją, suks Vokietijos link, keliaus per Dresdeną, Miuncheną, Niurnbergą ir kitus istorinius miestus, kurie susiję tiek su viduramžiais, tiek su 20 a. istorijos įvykiais.

Po 9 ekspedicijos dienų visa komanda susitiks Vienoje, iš ten drauge keliaus Lietuvos link. Nacionalinės ekspedicijos komanda dalytis į dvi dalis nutarė tam, kad galėtų aprėpti kuo platesnį ir įvairesnį temų ratą. Kaip jau tapo įprasta, kelionės po Europą metu daug dėmesio bus skiriama ne tik istoriniams įvykiams, bet ir senojo žemyno gamtos grožiui, gastronominiams ypatumams ir tradicijoms, kultūrai.

Į prof. A. Bumblausko vadovaujamą ekspediciją vyks Nacionalinės ekspedicijos senbuviai E. Jakilaitis, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, prie komandos prisijungs ir naujų veidų. Dalį kelionės, tikimasi, kartu keliaus pabėgėlių stovykloje gimęs, Harvardo universitetą baigęs, buvęs „Laisvosios Europos radijo“ lietuvių redakcijos vadovas, žurnalistas Kęstutis Kazimieras Girnius.

„Jis buvo vienas tų žmonių, iš Vakarų į Lietuvą skleidusių laisvą informaciją. Jo patirtis ir autentiški pasakojimai apie Šaltojo karo laikų Vokietiją bus labai įdomūs“, – sako E. Jakilaitis.

Kadangi Nacionalinė ekspedicija keliaus po vietas, susijusias su klasikine muzika, šiemet į ekspediciją vyks ir LRT radijo ir televizijos laidų vedėja, pianistė Gerūta Griniūtė. Ekspedicijos dalyviai lankysis austrų kompozitoriaus Wolfgango Amadeuso Mozarto gimtinėje, apkeliaus vietas Vokietijoje, kur studijavo žinomi Lietuvos kompozitoriai.

S. Paltanavičiaus diskusijų partneriu taps žurnalistas, LRT radijo ir televizijos laidų vedėjas Edvardas Kubilius. Jis S. Paltanavičių kalbins apie gamtos objektus, kuriuose lankysis šių metų ekspedicijos nariai.

2020-ųjų Nacionalinės ekspedicijos komandoje – ir istorijos mokslų daktarė Barbara Stankevič, istorijos mokslų doktorantas, studijavęs Krokuvos universitete, Simonas Teškevičius, istorikė Luka Lesauskaitė, pirmose ekspedicijose dalyvavusi istorikė Aušra Terleckaitė, someljė ir restoranų savininkas Arminas Darasevičius (jis domėsis Austrijos, Vokietijos ūkiais, vynuogynais, maisto kultūra ir tradicijomis).

Šių metų ekspedicija truks pusketvirtos savaitės, komanda į Lietuvą planuoja sugrįžti paskutinę liepos mėnesio dieną. Per šį laiką ekspedicijos dalyviai ketina parengti daugiau nei 30 „Nacionalinės ekspedicijos“ laidų, jas vėliau išvys LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.