Gyvenimas

2020.06.08 22:02

Augintinio maisto indelyje ar rankinėje – kur kas daugiau bakterijų nei ant tualeto dangčio

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.06.08 22:02

Bijokite ne tualeto dangčio – namuose yra kur kas purvinesnių paviršių, kuriuos palietę tikrai nebėgate plauti rankų. Būtent rankinėse buvo aptikta gripo viruso pėdsakų, o nedezinfekuojama skalbyklė gali tapti tiesiog bakterijų augimo mašina, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Jei paniškai bijote prisiliesti prie tualeto dangčio, nes įsivaizduojate, kad ant jo knibždėte knibžda mikrobai, žinokite, kad ant kai kurių jūsų namuose esančių kasdienių daiktų mikrobų yra kur kas daugiau. Ant kai kurių „nekaltų“ paviršių, kuriuos kasdien liečiate ir po to tikrai nebėgate plauti rankų, klesti milijardai bakterijų.

Laidoje „Klauskite daktaro“ – tyrimais paremta informacija, kuri leis padėti suprasti, kad kartais bijote kuo nors užsikrėsti visai be reikalo.

Viename indų plovimo kempinėlės kvadratiniame centimetre gali būti net 45 milijardai mikrobų

„Dauguma įsivaizduoja, kad nešvariausia vieta namuose yra klozeto dangtis, tačiau kempinėlė virtuvėje purvinesnė ne tik už jį, bet ir už bet kurį kitą daiktą jūsų namuose. Kai mokslininkai ištyrė 14 naudotų virtuvės kempinių, viename kvadratiniame centimetre rado beprotišką skaičių mikrobų – net 45 milijardus.

Indų šluostėse ir kempinėse yra didžiausias Escherichia coli ir kitų išmatų bakterijų kiekis kiekvienuose namuose todėl, kad jos nėra keičiamos taip dažnai, kaip turėtų būti. Galime kas savaitę kempinėles plauti indaplovėje, daug paprastesnis būdas – 30 sekundžių pakaitinti mikrobangų krosnelėje, bet tą reikėtų daryti, kai kempinėlė drėgna. Šiaip kempines reikėtų keisti kas antrą savaitę“, – pasakoja A. Unikauskas.

Skalbimo mašina gali būti bakterijų augimo vieta

Pasak profesoriaus, apatiniai drabužiai skalbimo mašinoje paskleidžia mažiausiai 100 milijonų Escherichia coli bakterijų, didžiausią viduriavimo kaltininką. Taip skalbimo mašina tampa bakterijų augimo vieta, galinčia užteršti ir kitus drabužius. Jei galvojate, kad ant tualeto dangčio vis tiek daugiau bakterijų, daktaras pažymi – tualeto dangtis paprasčiausiai per sausas, kad ant jo galėtų apsigyventi labai didelė bakterijų populiacija.

Kad skalbyklė netaptų bakterijų gaminimo mašina, bent kartą per mėnesį ją dezinfekuokite: supilkite du puodelius baliklio į skalbimo priemonės skyrių, nustatykite aukščiausią temperatūrą ir įjunkite skalbimo mašiną, o po skalbimo būtinai dureles palikite atviras. Dar vienas būdas išvengti užterštos skalbimo mašinos – apatinius drabužius plaukite atskirai karštu vandeniu.

Labiausiai užteršti – odiniai telefonų dėklai, kurie neretai naudojami ir kaip piniginės. Jie mikrobų skaičiumi tualeto dangtį lenkė net 17 kartų. Elektroninių prietaisų ekranus valykite servetėlėmis ar drėgna minkšta šluoste, svarbiausia – nesineškite šių prietaisų į tualetą.

Ant vonios maišytuvo rankenos gali būti 20 kartų daugiau bakterijų nei ant tualeto dangčio

„Dar blogiau – jūsų virtuvės maišytuvo rankena gali jus užkrėsti 44 kartus dažniau nei tualeto dangtis. Mikrobiologinio tyrimo metu nustatyta, kad vaistams atsparios bakterijos, tokios kaip Escherichia coli, gali iš vamzdžių plisti į jūsų kriauklę ir ant jūsų rankų. Jei jūs pamišę dėl švaros, reguliariai dezinfekuokite ir valykite čiaupo rankeną kartu su likusia kriaukle, kad įsitikintumėte, jog plaudami rankas jų neužteršite dar labiau“, – aiškina gydytojas.

Purviniausi daiktai namuose: klozeto dangtį bakterijomis lenkia ir kempinės, ir rankinės

Dantų šepetėlių laikiklis – nešvariausias vonios kambario daiktas

Ant dantų šepetėlių laikiklio greičiausiai bus susikaupę dantų pastos likučių nuo jūsų dantenų. Vienas iš tyrimų atskleidė, kad dantų šepetėlių laikiklis – nešvariausias vonios kambario daiktas, ant kurio knibžda net 5 kartus daugiau Escherichia coli bakterijų nei ant tualeto dangčio, tikina A. Unikauskas.

„Užteks, jei tą laikiklį išplausite karštu vandeniu, dar galite gerai nušveisti muiluotu šepetėliu prieš dėdami šepetėlius atgal. Svarbiausia – leiskite išdžiūti“, – pataria jis.

Televizoriaus pultelis tiesiog aplipęs bakterijomis

Viskas, kad buvo ant jūsų rankų prieš paimant į rankas nuotolinio valdymo pultelį, atsiranda ir ant jo. Nepamirškite, kad šis prietaisas kaupia ir dulkes bei trupinius, jei mėgstate valgyti prie televizoriaus. Nešvarumai kaupiasi tarp mygtukų, ant pultelio esančiuose įdubimuose, tad pultelį išvalyti sunku.

Laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas rekomenduoja nuotolinio valdymo pultą valyti servetėlėmis, suvilgytomis indų plovikliu, arba antiseptinėmis servetėlėmis. Tačiau labai svarbu įsitikinti, ar išvalėte tarpus tarp mygtukų.

Mobilusis telefonas – 6 kartus purvinesnis už tualeto dangtį

„2018 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad telefonai – daugiau nei 6 kartus purvinesni už tualeto dangtį. Tyrimą atlikusi bendrovė patikrino 50 telefonų ir nustatė, kad ant telefono yra nuo 7 iki 10 kartų daugiau bakterijų negu ant tualeto dangčio.

Labiausiai užteršti – odiniai telefonų dėklai, kurie neretai naudojami ir kaip piniginės. Jie mikrobų skaičiumi tualeto dangtį lenkė net 17 kartų. Jei labai jaudinatės dėl fakto, kad telefonas už tualeto dangtį purvinesnis net 6 kartus, elektroninių prietaisų ekranus valykite servetėlėmis ar drėgna minkšta šluoste, svarbiausia – nesineškite šių prietaisų į tualetą“, – sako A. Unikauskas.

Vienas nešvariausių namų daiktų gali būti jūsų mylimo augintinio maisto indelis

Palaižęs savo indo vidinį kraštą šuo suės 7–8 kartus daugiau bakterijų nei tualeto dangtį ir tai su sąlygą, kad indas buvo nuplautas. Leisti augintiniui kasdien ėsti iš neišplauto indo – tai tas pats, kas patiems kasdien valgyti nenuplauta šakute.

Būtent rankinėse buvo aptikta gripo viruso pėdsakų. Jei jūs pamišę dėl švaros, nedėkite rankinės ant žemės ir, jei įmanoma, reguliariai plaukite drobines rankines.

„Jei jūs pamišę dėl švaros ir norite, kad augintiniai išliktų sveiki, po kiekvieno jo valgio išplaukite maisto dubenį karštu vandeniu ir muilu, galite sumaišyti šiltą vandenį su kepimo soda ir druska. Jei to nepadarysite, bakterijos dauginsis nuo jūsų augintinio seilių ir maisto likučių liekanų“, – perspėja daktaras.

Kasdien naudojama rankinė – net 10 kartų purvinesnė už tualeto dangtį

Profesorius pasakoja, kad britų tyrinėtojai nustatė, jog vidutiniškai naudojamos rankinės vidus yra triskart purvinesnis už biuro tualeto dangtį, o kasdien naudojamos – net 10 kartų. Daugiausiai bakterijų rasta ant rankenų, tačiau net rankinės viduje esantys daiktai buvo aplipę mikrobais. Nešvariausi – rankų ir veido kremai, taip pat lūpų dažai.

„Būtent rankinėse buvo aptikta gripo viruso pėdsakų. Jei jūs pamišę dėl švaros, nedėkite rankinės ant žemės ir, jei įmanoma, reguliariai plaukite drobines rankines. Plastikinėms ar odinėms rankinėms išvalyti naudokite dezinfekuojančias servetėles“, – kalba A. Unikauskas.

Turime suprasti – ir ant mūsų, ir aplink mus yra nesuskaičiuojamos galybės mikrobų, o žmonija, jeigu neturėtų apsauginių mechanizmų, seniai būtų išmirusi. Evoliucijos eigoje žmonių imuninė sistema išmoko atlaikyti bakterijų atakas, tad labai svarbu nesuniokoti savo imuninės sistemos, pabrėžia gydytojas.

„Tinkamai valgykite, tinkamai ilsėkitės, tinkamai elkitės ir viskas bus gerai. Blogai būna, kai mūsų imuninė sistema nusilpusi arba bakterijų kiekis tiesiog per didelis.

O ar tikrai būtina visus namus kiekvieną dieną šveisti dezinfekcinėmis priemonėmis? Pakenkti gali ir patys chemikalai – turi būti pusiausvyra. Jeigu mes gyvename teisingai, mūsų kūnas funkcionuoja tinkamai – visa tai, apie ką kalbėjome, vargu ar bus baisu. Aš noriu, kad mane suprastumėte teisingai: švariai gyventi reikia, bet ar reikia kaip išprotėjusiam valyti kiekvieną kampelį – nesu tikras“, – svarsto laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Plačiau – birželio 3 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Purviniausi daiktai namuose: klozeto dangtį bakterijomis lenkia ir kempinės, ir rankinės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt