Gyvenimas

2020.06.04 13:14

Tarp 20 saugiausių Europos miestų šios vasaros atostogoms – ir Vilnius

LRT.lt2020.06.04 13:14

Slūgstant koronaviruso pandemijai, šalys pamažu ima atverti savo sienas. Panašu, jog mintis šią vasarą pakeliauti po Europą gali tapti realybe. „Forbes“ bendraautorė Cecilia Rodriguez pasidalijo organizacijos „European Best Destinations“ (liet. Geriausios Europos vietos) sudarytu sąrašu miestų, į kuriuos, atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, saugu keliauti šią vasarą. Į sąrašą pateko ir Lietuvos sostinė Vilnius.

Organizacija European Best Destinations priklauso Europos Komisijos EDEN tinklui, kuris skatina tvarų turizmą senajame žemyne. Norėdama padėti kelionių išsiilgusiems turistams apsispręsti, kur vykti šią vasarą, organizacija sudarė saugiausių ir mažiausiai koronaviruso paveiktų Europos vietų sąrašą.

Žinoma, keliaujant svetur patariama laikytis tam tikrų rekomendacijų: laikytis saugaus atstumo ir dėvėti apsaugines veido kaukes, vengti kelionių, jei turite sveikatos problemų, ir nepamiršti, kad kiekvieno keliautojo atsakomybė – saugoti save, savo artimuosius ir būti sąmoningiems, rašo „Forbes“ bendraautorė C. Rodriguez.

1. Tbilisis, Sakartvelas

Sakartvelas – viena mažiausiai Europoje koronaviruso paveiktų šalių, kurioje fiksuojama iki 260 kartų mažiau užsikrėtimo koronavirusu atvejų nei labiausiai COVID-19 paveiktose Europos šalyse. Sienas šalis atvers liepos 1 d.

Sakartvelo sostinėje Tbilisyje alsuojanti praeitis susipina su ateitimi, ši kelionių kryptis puikiai tiks išsiilgusiems architektūros, kultūros ir gastronomijos įvairovės.

Galite rinktis, kur apsistoti – išsinuomokite butą, apsigyvenkite viešbutyje ar svečių namuose. Beje, nakvynė 5 žvaigždučių viešbutyje ar privačioje viloje Tbilisyje kainuos iki keturių kartų mažiau nei tokio paties lygio viešbutyje ar viloje kitoje Europos sostinėje.

2. Korfu sala, Graikija

Šis rojaus kampelis – puiki vieta atgauti jėgas po keletą mėnesių trukusio sunkaus ir įtempto laikotarpio. Graikijos salos sienos turistams bus atviros nuo liepos 1 d.

Pasak C. Rodriguez, Graikijoje fiksuojama iki 50 kartų mažiau infekuotų žmonių nei kitose labiausiai koronaviruso paveiktose Europos šalyse.

Korfu saloje lauks viskas, ko reikia tobuloms atostogoms – saulė, gamta ir poilsis.

3. Kavtatas, Kroatija

Kroatijoje fiksuojama 20 kartų mažiau koronavirusu infekuotu žmonių milijonui gyventojų nei kitose Europos šalyse.

Kavtato miestelį iš Dubrovniko oro uosto pasieksite vos per 10 minučių. Tai – puiki kelionė privataus poilsio išsiilgusiems turistams, čia su šeima ar draugais galite išsinuomoti vilą, butą arba apsistoti jaukiuose šeimos viešbučiuose.

4. Azorų salos

Žygių mėgėjams, besidomintiems flora ir fauna, norintiems stebėti banginius ir atkurti ryšį su laukine gamta nėra geresnės kelionių krypties nei Viduryje Atlanto vandenyno Portugalijai priklausančių devynių Azorų salų archipelagas.

Gali būti, kad lankydamiesi šiame atokiame kampelyje trumpam net pamiršite apie pasaulį sukausčiusią krizę.

5. Preveza, Graikija

Saulė, nesuskaičiuojama galybė paplūdimių (tarp jų – ir vienas ilgiausių Europoje!), Viduržemio jūros regiono virtuvė, prabangių jachtų prišvartuoti uostai – Epiro regione, šiaurės vakarų Graikijoje esantis miestas nepaliks abejingų.

Kad Preveza galėtų kuo anksčiau priiminėti turistus, čia buvo imtasi apsaugos priemonių: paplūdimyje tarp skėčių užtikrinamas 4 m atstumas, viešbučių kambariuose prieš apsigyvenant naujiems svečiams keičiami oro kondicionierių oro filtrai, kambariai nuolat dezinfekuojami.

6. Alentežas, Portugalija

C. Rodriguez duomenimis, straipsnio rašymo metu Alentežo regione Portugalijoje buvo fiksuota tik 1 mirtis, siejama su koronavirusu.

Besiribojantis su Atlanto vandenynu, už 1,5 val. kelio automobiliu nuo Lisabonos esantis regionas turistus vilioja paprastumu ir žmogaus nepaliesta gamta.

7. Batumis, Sakartvelas

Juodosios jūros pakrantėje besidriekiantis miestas Batumis, priklausantis Adžarijai – pietvakarių Gruzijos istoriniam regionui, dabar – autonominiam regionui Sakartvelo sudėtyje, vadinamas „Juodosios jūros Las Vegasu“.

Batumis – viena saugiausių kelionių krypčių Europoje ne tik dėl mažo sergamumo COVID-19, bet ir dėl žemo nusikaltimų skaičiaus.

Batumyje jus pasitiks kalnai, paplūdimiai, kultūriniai paminklai, vienuolynai, arkiniai tiltai, ežerai, vietinis vynas, neatrasti virtuvės skoniai ir toks vietinių svetingumas, kokio iki šiol galbūt niekur nepatyrėte.

8. Zagrebas, Kroatija

Zagrebas nuo seno garsėja kaip turistų mėgstamas miestas, džiuginantis tiek vasarą, tiek šaltuoju sezonu, mat prieš žiemos šventes čia vyksta krūvą turistų pritraukiančios kalėdinės mugės.

Parkai, architektūriniai ir istoriniai paminklai – Zagrebas gali būti tituluojamas tikru „instagramerių“ rojumi.

9. Algarvė, Portugalija

Algarvė – regionas pietų Portugalijoje, kurio kraštovaizdis ir kultūra šiek tiek skiriasi nuo likusios Portugalijos ir labiau primena Ispanijos arba Turkijos turistų pamiltas pakrantes.

Turistus pasitiks ne tik saulė, paplūdimiai ir žydras vanduo, bet ir turtinga ir įvairi regiono istorija. Algarvės regione net 60 procentų turistų apgyvendinimo vietų sudaro privačios vilos su baseinais, apartamentai, svečių namai ar nedideli viešbučiai.

Didesniuose viešbučiuose atkreipkite dėmesį, ar jie žymimi kaip „Safe and Clean“ (liet. saugūs ir švarūs) – tai užtikrina, kad juose bus laikomasi aukščiausių švaros ir saugumo reikalavimų.

10. Sibiu, Rumunija

Transilvanijos regione įsikūręs Sibiu miestas traukia tiek savo, tiek kitų šalių turistus. Istorija alsuojantis miestas 2004 m. buvo įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, 2007 m. nešė Europos kultūros sostinės vėliavą. 2019 m. Sibiu buvo išrinktas Europos gastronomijos regionu, o 2020 m. – Europos šešta geriausia turistine vieta.

Kaip ir Portugalijai priklausančiose Azorų salose, Sibiu laikomasi griežtos politikos kovojant su pasauliniu atšilimu ir puoselėjant gamtą. Mieste vystomas tvarus turizmas, pagrįstas pagarba gamtai ir žmonėms.

Rumunijoje fiksuota 15 kartų mažiau COVID-19 atvejų nei kitose labiausiai viruso paveiktose Europos šalyse. C. Rodriguez duomenimis, straipsnio rašymo metu Sibiu apylinkėse nebuvo fiksuota su koronavirusu susijusių mirčių.

11. Kotoras, Juodkalnija

Prie Kotoro įlankos besidriekiantis Kotoro miestas – viena gražiausių kelionių krypčių įsimylėjusiems keliautojams, įvairaus maisto mėgėjams, gamtos mylėtojams, atostogų neįsivaizduojantiems be žygių pėsčiomis ar dviračiais.

Per koronaviruso pandemiją, Kotore C. Rodriguez straipsnio rašymo metu nebuvo užfiksuotas nė vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Šis Juodkalnijos miestas kasmet pritraukia vis daugiau turistų, norinčių pasigrožėti unikaliais Kotoro įlankos ir jaukaus senamiesčio vaizdais.

12. Rijeka, Kroatija

Senovėje pagrindinis uostas ir trečias pagal dydį Kroatijos miestas Rijeka kėlė neramumus tarp italų, vengrų ir kroatų – dėl puikios strateginės padėties ir giliavandenių uostų, visi troško valdyti miestą.

Kaip rašo C. Rodriguez, Rijeka – be abejonės viena saugiausių 2020 m. vasaros kelionių krypčių Europoje, ir šį sezoną turėtų sulaukti nemažai turistų.

13. Varšuva, Lenkija

Kaimyninė Varšuva – vienas nuostabiausių miestų Europoje. Taip ją apibūdina organizacija European Best Destinations.

Šio miesto istorija byloja, kad jo žmonės gali atremti bet kokius iššūkius, juos įveikti, vėl atsistoti ant kojų ir judėti pirmyn. Kaip rašo C. Rodriguez, kovojančios su koronavirusu Lenkijos žinutė buvo labai aiški: „Varšuva išgyveno du pasaulinius karus. Įveiksime ir šį! Pasimatysime labai greitai!“

Varšuvoje jaučiama ne tik pagarba istorijai, – čia aktyvus ir jaunimo gyvenimas. Mieste įsikūrę madingi barai ir kavinės, vasarą po atviru dangumi vyksta įvairūs renginiai, duris atveria įdomūs muziejai ir parduotuvės.

14. Viena, Austrija

Viena – puiki vieta ramių ir saugių atostogų išsiilgusioms šeimoms. Šiame mieste nusikaltimų rodiklis net tris kartus žemesnis nei bet kurioje kitoje Europos sostinėje.

Galybė žaliuojančių parkų, puikiai išvystyta aplinkai draugiškų susisiekimo priemonių infrastruktūra – Viena tiks ir miestų, ir gamtos mylėtojams. Beje, šio miesto gyventojai gali pasigirti vienais aukščiausių gyvenimo kokybės rodiklių Europoje.

Jei kol kas nesiryžtate keliauti, Vieną galite aplankyti ir žiemą – šio miesto kalėdinės mugės rikiuojasi tarp geriausių visoje Europoje!

15. Bochinis, Slovėnija

Europos komisijos įvertintas kaip viena geriausių tvaraus turizmo krypčių Europoje, Bochinis yra tikras rojaus kampelis gamtos, lauko sporto mylėtojams, mėgstantiems išbandyti vietos maistą ir pasinerti į autentišką krašto gyvenimą.

Dėl Bochinį supančios gamtos miestas neretai vadinamas Slovėnijos plaučiais arba Europos žaliuoju rojumi. Bochinis įsikūręs vos už 40 minučių kelio automobiliu nuo Liublianos oro uosto.

16. Malta

Turizmas Maltoje sudaro net 15 proc. šalies BVP. Nenuostabu – juk ši sala gali pasigirti ir turkio mėlynumo Viduržemio jūra, ir turtinga istorija bei kultūriniu paveldu.

Jeigu norite ilsėtis atokesnėje vietoje, galite apsistoti Gozo saloje – ji kur kas mažesnė už pagrindinę salą ir puikiai tiks gamtos mylėtojams, žygeiviams ar nardytojams.

17. Gdanskas, Lenkija

Palei Baltijos jūrą besidriekiantis Gdanskas neretai vadinamas „Baltijos perlu“, o Lenkija – viena madingiausių šalių Europoje. Norintiems trumpam pabėgti nuo rutinos ir pasisemti ne tik gražių vaizdų, bet ir prikimšti pilvus gardaus maisto, be abejonės reikia važiuoti į Gdanską.

Beje, Gdanskas turistų laukia ir žiemą – čia taip pat vyksta vienos įspūdingiausių kalėdinių mugių Europoje.

18. Vilnius, Lietuva

Vilnius – didžiausias Lietuvos miestas, šalies sostinė. Vilniaus senamiesčio architektūros paminklai įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Vilnius buvo vienas didžiausių žydų centrų Europoje, dėl to miestas buvo pradėtas vadinti „Lietuvos Jeruzale“, rašo C. Rodriguez.

Vilnius – puiki vieta šeimoms, poroms ir „solo“ keliautojams, mat yra dvigubai saugesnis nei dauguma Europos šalių sostinių.

Vilnius turi daug veidų: klaidus senamiestis, blizgus verslo rajonas, elegantiškas centras, čia gausu aikščių ir parkų, istorinių priemiesčių.

C. Rodriguez rašo, kad Vilnių aplankyti verta ir žiemą. Čia šurmuliuoja viena gražiausių kalėdinių mugių, kasmet puošiama įspūdinga žaliaskarė, ne kartą tituluota gražiausia Europoje Kalėdų egle.

19. Ryga, Latvija

Ryga pasitinka su didinga istorija ir galingu modernumu: 800 metų istorija alsuojantis miestas patyrė ir vokiečių riterių, ir Švedijos karalių bei Sovietų sąjungos prievaizdą, kurie mieste paliko neišdildomą istorinį pėdsaką.

Ryga – pakankamai žalias miestas: čia teka Dauguvos upė, kviečianti pasiplaukioti laiveliu, driekiasi giraitės, parkai, kalvos ir paplūdimiai. Latvija – viena mažiausiai koronaviruso paveiktų Europos šalių, joje fiksuojama net 50 kartų mažiau infekuotųjų nei kai kuriose Europos šalyse, rašo C. Rodriguez.

20. Kuhmas ir Suomusalmis („Wild Taiga“), Suomija

Norite visiško pabėgimo į laukinę gamtą? Tuomet vykite į Suomiją, kur jus pasitiks girios, žmogaus nepaliesta žemė, skaidrūs ežerai ir iki šiol niekur nepatirta laukinė gamta.

„Wild Taiga“ vadinamas kraštas – puiki tvaraus turizmo kryptis. Čia netrūks veiklos: leiskitės į žygį pėsčiomis, plaukiokite baidarėmis arba maudykitės ežere, stebėkite paukščius, gėles ir laukinėje gamtoje laisvai gyvenančius lokius.

Šis Suomijos kampelis – tobula vieta šeimos atostogoms, ypač patiksianti nuotykių ištroškusiems smalsiems mažyliams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt