Gyvenimas

2020.06.03 22:02

Kvapnusis šalavijas ir lengvina menopauzę, ir mažina cholesterolį, ir gardina patiekalus

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.06.03 22:02

Šalavijas vartotas nuo seno, tačiau jo nauda sveikatai jau įrodyta ir moksliniais tyrimais. Štai vienas jų skelbia gerą žinią su menopauze kovojančioms moterims – vartojant šalavijų arbatą karščio bangos aplanko rečiau. Bet, pasak LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo prof. Alvydo Unikausko, šalavijas naudingas ne tik sveikatai, o yra efektyvus ir buityje, pavyzdžiui, atbaido kenkėjus.

Kaip teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas, šalavijas pasižymi uždegimą malšinančiomis ir sutraukiamosiomis savybėmis, naikina bakterijas, stiprina organizmą, o kas įdomiausia – šis augalas gali augti tiesiog ant palangės kiekvienuose namuose.

„Tai vaistažolė, kuri naudinga ne tik gydant, bet praverčia ir virtuvėje. Kulinarai sako, kad šis augalas gali padėti atsiskleisti netikėtiems patiekalų skoniams bei aromatams. Šimtmečiais šalavijas buvo vienas populiariausių vaistinių augalų visame pasaulyje, jo privalumų amplitudė svyruoja nuo atminties gerinimo iki kovos su nutukimu bei cholesterolio subalansavimu. Ir panaudojimas jo toks platus, kad, tikiu, nustebsite“, – kalba daktaras.

Kodėl vertėtų pagalvoti apie šalaviją? Žolininkai jį naudojo įvairiausiems negalavimams gydyti: patinimui mažinti, infekcijai slopinti, skausmui malšinti, atminčiai gerinti. Šalavijų arbata buvo rekomenduojama, kad palengvėtų virškinimas, baigtųsi viduriavimas ar stiprūs mėnesinių skausmai. Paruoštas kaip burnos skalavimo skystis, jis buvo naudojamas skaudančiai gerklei skalauti, dantenų kraujavimui stabdyti ir burnos opoms gydyti, bet tai – liaudies medicina.

Pacientės pranešė, kad karščio bangų sumažėjo beveik 80 proc. Rezultatai aiškiai rodo, kad šalavijas yra veiksmingas moterims, patiriančioms menopauzę.

„Šalavijo naudą patvirtino ir šiais laikais atlikti klinikiniai tyrimai. Viename šaukšte malto šalavijo yra vitamino K, B6, A, kalcio, geležies, mangano ir magnio“, – vardija profesorius.

Jis aptarė, kuriems organizmo procesams šalavijas gali daryti teigiamą įtaką.

Padeda vystantis Alzheimerio ligai bei demencijai

„Liaudies medicina nuo seno rekomendavo šalaviją blogėjant psichinei būsenai ir prastėjant atminčiai. Naujosios Zelandijos tyrėjų atliktas tyrimas parodė, kad šalavijas iš tikrųjų padeda pagerinti protinius gebėjimus, ypač tuo metu, kai vystosi demencija arba Alzheimerio liga. Kito tyrimo, atlikto Jungtinėse Amerikos Valstijose, dalyviai, vartoję šalaviją, pastebėjo, kad su atmintimi susijusių testų metu padidėjo gebėjimo atsiminti greitis, pagerėjo budrumas, gebėjimas susikaupti“, – pasakoja laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Šalavijas – vienas populiariausių vaistinių augalų: ir gerina atmintį, ir kovoja su nutukimu

Prisideda prie cukraus kiekio kraujyje kontrolės

Anot A. Unikausko, vieno tyrimo metu tyrėjai pelėms ir žiurkėms davė paprastos šalavijų arbatos, kad patikrintų jos antidiabetinį poveikį. Išvada – šalavijas gali būti naudingas II tipo cukrinio diabeto profilaktikai – ne gydymui, o profilaktikai, nes sumažina rizikos grupės asmenų gliukozės kiekį kraujyje.

Subalansuoja cholesterolį

„Tarptautiniame žurnale apie molekulinį mokslą buvo paskelbta bandomoji studija apie šalavijo naudą 6-ioms sveikoms moterims nuo 40 iki 45 metų. Tyrėjai domėjosi gliukozės kiekiu kraujyje ir lipidograma. Po keturių savaičių šalavijų arbatos įtakos gliukozei nepastebėta, bet pagerėjo lipidogramos rodikliai. Kai tiriamas cholesterolio kiekis kraujyje, nustatoma ir tai, kiek yra blogųjų, kiek – gerųjų trigliceridų. Štai šitie rodikliai ir pagerėjo“, – tikina gydytojas.

Lengvina menopauzės simptomus

Menopauzės simptomai – tai karščio bangos, nemiga, galvos svaigimas, skausmas, prakaitavimas. Šie simptomai atsiranda dėl hormonų disbalanso. 2011 metais Šveicarijos tyrėjai pagrindė seną įsitikinimą, kad šalavijų arbata gali palengvinti karščio bangas ir kitus su menopauze susijusius simptomus. „Pacientės pranešė, kad karščio bangų sumažėjo beveik 80 proc. Rezultatai aiškiai rodo, kad šalavijas yra veiksmingas moterims, patiriančioms menopauzę“, – teigia medikas.

Padeda viduriuojant

Tiek in vitro (mėgintuvėlyje), tiek in vivo (gyvame organizme) atlikti tyrimai leidžia manyti, kad šalavijų lapų ekstraktas slopina žarnų motoriką ir silpnina spazmus. Vienas tyrimas patvirtino teigiamą vaistinių šalavijų poveikį ne tik viduriavimui, bet ir pilvo diegliams.

Šalavijas gali būti naudingas odai: jo eterinis aliejus padeda kovoti su grybelinėmis odos infekcijomis, tokiomis, kurios sukelia dermatitą.

Patiekalams suteikia išskirtinį aromatą ir skonį

Šalavijų lapais galima skaninti omletą, varškę, jų dėti į padažus. Žali ar džiovinti šalavijų lapai naudojami salotoms, sriuboms skaninti, konservų, dešrų, paštetų gamyboje. Šalavijų lapais paskanintos vištų kepenėlės laikomos tikru skanumynu. Šio augalo skonis ir aromatas puikiai dera kartu su mairūnu, čiobreliais ar rozmarinu.

Saugo nuo kenkėjų

Dar vienas šalavijų panaudojimo būdas – prevencija prieš kenkėjus: „Šalavijų lapai atbaido kai kuriuos įprastus sodo kenkėjus, tokius kaip morkų musės ir kopūstų kandys. Lapai atbaido kandis ir namuose, todėl auginkite šalavijus tiek sode, tiek ant palangės.“

Šalavijas, pasak A. Unikausko, lengvai auginamas. Jis mėgsta šilumą ir saulę, yra pakantus sausrai, tačiau jautrus net ir nedideliam drėgmės pertekliui, tad šiukštu šalavijo neperlaistykite. Jis puikiai augs šalia brokolių, žiedinių ar paprastų kopūstų.

Tinka namams valyti ir odai gydyti

„Norint sukurti universalų namų valiklį reikia šalavijų, acto, alkoholio ir lašo indų ploviklio. Taip pat šalavijas gali būti naudingas odai: jo eterinis aliejus padeda kovoti su grybelinėmis odos infekcijomis, tokiomis, kurios sukelia dermatitą“, – tvirtina profesorius.

Rūpinkitės savimi, kad jūsų organizmas būtų atsparus permainoms ir įvairiems virusams – tam pasitarnauti gali ir namų vaistinėlėje, ir virtuvėje garbingą vietą užimantis šalavijas.

Plačiau – birželio 1 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Šalavijas – vienas populiariausių vaistinių augalų: ir gerina atmintį, ir kovoja su nutukimu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.