Gyvenimas

2020.06.03 13:36

Mažomis pėdutėmis po Lietuvos gamtą – vaikams draugiški pažintiniai takai ir gyvūnų parkai

LRT.lt2020.06.03 13:36

Įkvėptos šiemet augančio susidomėjimo Lietuvos gamta, šeimos su vaikais keliauja po šalį atrasdamos įdomiausius kampelius. Vis populiaresni tampa ir pažintiniai takai, tačiau jei keliaujate su mažais vaikais, kai kurie maršrutai bus jums tiesiog neįveikiami, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tad kokį taką reikėtų pasirinkti, jei norite pasivaikščioti su mažais vaikais vežimėliuose, ar kurie takai būtų tinkami, jei nedidelis vaikas nori važiuoti balansiniu dviratuku ar paspirtuku? O jeigu vaikams takas neįdomus, kokią gamtinę alternatyvą galima jiems pasiūlyti?

Benduomenė „Keliaujančios mamos“ pataria, kad renkantis taką pasivaikščiojimui, visų pirma reiktų atkreipti dėmesį į tako dangą – ar ji natūrali, ar medinė, miško ar sukietinto grunto. Kadangi daugiausia takų turi natūralą dangą, tai renkantis tokį maršrutą būtina įvertinti ir oro sąlygas – po lietaus pažintinis takas gali būti sunkiau praeinamas ar ne toks malonus pasivaikščiojimui.

Planuodami išvykas į toliau esančias šalies vietoves pakeliui galite aplankyti ir gyvūnų parkus, kurie mažiesiems paliks neišdildomų įspūdžių. Bendruomenė „Keliaujančios mamos“ parengė sąrašą vietų visoje Lietuvoje, kur vaikai gali gyvoje, natūralioje, etiškoje aplinkoje ne tik pamatyti gyvūnus, bet ir juos paliesti, pamaitinti ir paglostyti.

Norėdami vykti į konkrečius takus ir gyvūnų parkus, būtinai anksčiau pasiskambinkite ir pasiteiraukite, ar galite atvykti numatytu metu. Nemažai pažintinių takų šiuo metu yra tvarkomi, vyksta atnaujinimo darbai, todėl ypač jei vykstate toliau nuo namų, paskambinkite į regiono Turizmo informacijos centrą. Ūkiuose vyksta įprastiniai sezoniai darbai, tad būtinai šeimininkams praneškite apie planuojamą apsilankymą.

Labas rytas, Lietuva I d. Mito griovimas: kelionės su mažais vaikais – įmanomos!

VILNIAUS APSKRITIS

Takai:

Strielčiukų žygtakis (Vilniaus m. sav.) – ši vieta yra visai arti sostinės centro. Yra dvi trasos – 2,5 ir 3,5 km. Dalis tako puikiai tinka važiuoti su vežimėliu, tačiau kai kur gali tekti jį trumpai panešti.

Miško turtų pažintinis takas (Vilniaus r. sav.) – neilgas, vos 1 km. Tako danga natūrali, bet dėl lygaus reljefo šį maršrutą lengva įveikti vežimėliu ar vaikišku dviratuku.

Varnikų pažintinis takas (Trakų r. sav.) – populiarus ir vaizdingas takas. Didžioji jo dalis iš medinių lentelių, kitą dalį sudaro lygus natūralus kelias, bet su vežimu ši dalis nesunkiai įveikiama.

Pauolios miško takas (Vilniaus r. sav.) – labai mažai žinomas, bet puikiai sutvarkytas, pritaikytas vaikams ir neįgaliesiems. Palei taką yra daug poilsio vietų, nuorodų ir nedidelių pramogų didesniems vaikams.

Sakiškių rekreacinė poilsiavietė (Vilniaus r. sav.) – mažai žinoma, tačiau puikiai sutvarkyta Europos Sąjungos lėšomis vieta. Mediniais takeliais galima apeiti ir pasigrožėti mišku bei apsilankyti Zamečkavo skulptūrų parke – ten gausu medinių žvėrių, grybų ir uogų skulptūrų.

Balto kalno takas (Širvintų r. sav.) – visas takas vingiuoja pušynu, yra kilpinis, todėl grįžtate ten, kur pradedate pasivaikščiojimą. Šioje vietoje yra daug skulptūrų, suoliukų ir informacinių stendų. Taip pat nuo Baltojo kalno atsiveria nuostabus vaizdas į Neries kilpą.

Gaujos pažintinis takas (Šalčininkų r. sav.) – tako ilgis apie 1,7 km. Yra įrengta 18 labai įdomių stotelių. Tako trasos su natūralia danga ilgis apie 1,4 km., su medžio danga – apie 0,3 km. Dalis tako yra pritaikyta lankymui neįgaliesiems, tad puikiai įveiksite ir su vežimėliu.

Gyvūnai:

Pelėdų parkas (Vilniaus r.) – tai arčiausiai sostinės esantis paukščių parkas, nuo sostinės jį skiria vos apie 12 km. Apsilankymas „Pelėdų parke“ leis jums susipažinti su įvairių rūšių pelėdomis iš arčiau, sužinosite daug apie šių paukščių gyvenimą. Apie pelėdas jums papasakos žmonės, kurie nuoširdžiai rūpinasi, augina ir domisi šiais paukščiais daugybę metų.

Šeimininkai užtikrina ramybę ir paukščiams, ir kiekvienam lankytojui, todėl prieš apsilankant turėtumėte paskambinti ir užsirezervuoti laiką. Ypač savaitgaliais laiką rekomenduojama derinti prieš savaitę ar dvi.

Daugiau informacijos tel. nr. +370 688 00822 arba www.peleduparkas.lt.

KAUNO APSKRITIS

Takai:

Dubravos rezervatinės apyrubės pažintinis takas (Kauno r. sav.) – vežimėliu įveikiama ta tako dalis, kuri veda per pelkę, todėl rekomenduojama eiti nuo tako pabaigos, nes miško kelias su vežimėliais neįveikiamas.

Kadagių slėnio pažintinis takas (Kauno r. sav.) – ilgis apie 1,3 km. Šiuo metu vienas žinomiausių pažintinių takų Lietuvoje. Pirmoji pusės kilometro ilgio tako dalis yra pakylėta, lentinė, patogi keliauti ir su vežimėliais, tačiau antroji nelabai, nes veda stačiais miško keliukais. Vis dėlto pirmąją dalį pamatyti verta dėl ypatingo gamtos grožio.

Gyvūnai:

Gyvas kalnas (Kaišiadorių r.) – tai šeimos ūkis, kuris gyvuoja jau 21 metus. Jame galėsite pamatyti įvairiausių gyvūnų – nuo viščiukų iki ponių. Svarbiausia tai, kad vaikai šiame ūkyje gali augintinius paliesti ir pamaitinti.

Dėl apsilankymo ūkyje reikia susitarti iš anksto telefonu: Dalia +37060356068, Diana +37067516291, arba „Facebook puslapyje“ žinute.

Myliu kaimą (Kaišiadorių r.) – keliaudami po Kaišiadorių rajoną apsilankykite ir miške įkurtoje rančoje. Vaikai čia turi galimybę bendrauti su įvairiais draugiškais gyvūnais, pajodinėti žirgu arba poniu, palakstyti didelėje pievoje kartu su ožkomis, paglostyti triūšius, palesinti vištas, o taip pat pasidžiaugti kitais kaimo teikiamai malonumais: žaisti lauko žaidimus, suptis supynėse, pamankštinti pėdas basakojų take.

Ūkyje galima taip pat rengti fotosesijas ir gimtadienius. „Myliu kaimą“ koncepcija – ramus šeimos poilsis gyvūnų apsuptyje. Turėtumėte iš anksto susitarti dėl savo atvykimo, o šiltuoju metų laiku apsilankymo gali tekti palaukti ir savaitę ar dvi.

Daugiau informacijos galite rasti čia.

Jonavos alpakos (Jonavos r.) – būdami Kauno apskrityje būtinai užsukite aplankyti alpakų – tai labai smalsūs ir švelnūs gyvūnai. Mažytis, bet jaukus alpakų ūkis yra įsikūręs Jonavoje šalia 2-ojo tvenkinio.

Čia gyvena dar tik keletas išskirtinės išvaizdos gyvūnėlių, tačiau kaip tik vasarą gims mažieji alpakiukai. Jeigu norite jas pamaitinti, šalia pabūti ir pasikrauti teigiamų emocijų – esate labai laukiami.

Būtina išankstinė registracija telefonu +370 656 50475. Karantino metu lankytojai įleidžiami tik su apsauginėmis veido kaukėmis ir pirštinėmis.

KLAIPĖDOS APSKRITIS

Takai:

Aukštumalos pažintinis takas (Šilutės r. sav.) – daugiau nei kilometro ilgio pažintinis takas piukiai pritaikytas važiuoti vežimuku, atskleidžia visą aukštapelkės grožį. Pažintinio tako pabaigoje, prie pelkinio ežerėlio, įrengta 3 metrų aukščio apžvalgos platforma.

Baltų mitologijos parkas (Kretingos r. sav.) – pirmasis ir vienintelis Lietuvoje objektas, kuriame susipažinsite su Baltų tautų pirmykštės mitologijos pilna sandara, miške pamatysite visas pagrindines Baltų dievybių panteono skulptūras. Tai muziejinio, edukacinio, pažintinio ir aktyvaus poilsio miško takas. Taip pat puikus pasirinkimas keliaujant su vežimėliu.

Jauryklos upės parkas (Kretingos r. sav.) – įkurtas būtent pagal tėvų su vaikais poreikius. Parke iš viso įrengta daugiau nei 3 km ilgio naujų sveikatingumo bei gamtinių edukacinių takų su įvairiais mediniais tilteliais ir lieptais. Čia atrasite ir 5 landšafto apžvalgos aikšteles, iš kurių atsiveria įdomių gamtos objektų vaizdai. Netrūks veiklos ir vaikams – rasite ten net kelias vaikų žaidimų aikšteles su smėlio lauku ir laipiojimo įrenginiais, sūpynėmis.

Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas (Neringos sav.) – visiems puikiai žinomas ir vienas gražiausių takų Lietuvoje. Tik labai nedidelė dalis jo yra smėlėta, bet ją puikiai galima įveikti kelias minutes pasinešant vežimėlį. Tako trasa sudaro apie 2 km.

Gyvūnai:

Vinetu kaimas (Klaipėdos r.) – tai gyvosios indėnų istorijos muziejus po atviru dangumi. Kaime vedamos pažintinės, pramoginės programos, šaudymo turnyrai iš indėniškų ginklų, turistiniai maršrutai baidarėmis ir netgi bėgiojimas per žarijas.

Gyvūnai yra neatsiejama indėnų gyvenimo ir kultūros dalis, tad „Vinetu kaime“ gyvena įvairių gyvūnų: naminių paukščių, avių, ožkų, arklių. Lankytojai gali prie jų prieiti, pamaitinti. Norintieji gali pajodinėti ir žirgais.

Daugiau informacijos galite rasti čia.

Lietuvos jūrų muziejus (Klaipėda) – viešint prie jūros tiesiog privalu užsukti pasisveikinti su delfinais, ruoniais, pingvinais ir kitais jūrų gyvūnais. Istoriniame Nerijos forte įsikūręs Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas visus pajūrio gyventojus bei svečius kviečia pažinti paslaptingą vandenų pasaulį.

Visa informacija apie darbo grafiką ir lankymą karantino metu čia.

MARIJAMPOLĖS APSKRITIS

Takai:

Buktos pažintinis takas (Marijampolės sav.) – maždaug 1,5 km takas, kuris idealiai tinka pasivaikščiojimui su mažais vaikais vežimėliuose. Didžiąją tako dalį dengia natūrali danga arba medinis takas, tad jau vaikštantiems vaikučiams nesunkiai įveikiamas.

Gyvūnai:

Ąžuolų vila (Kazlų Rūdos r.) – tai be galo jaukus ir mažutis šeimos ūkis. Jo šeimininkai į kaimą pabėgo vos prieš keletą metų, bet jau turi būrelį avelių, ožkyčių, ponį, įvairių paukščių ir šunų. Sodyba priima svečius laisvam bendravimui su augintiniais, o taip pat organizuoja fotosesijas ir šventes.

Būtina susitarti iš anksto telefonu: +370 611 76696. Daugiau informacijos rasite čia.

ALYTAUS APSKRITIS

Takai:

Žuvinto ežero gamtos takas (Alytaus r. sav.) – takas yra unikalus, nes atrodo kaip vienas ilgas tiltas. Jo ilgis 450 m., takas naujai įrengtas, puikiai tinkantis pravažiuoti su vežimėliais. Šalia jo duris atvėrė ir šiuolaikiškas Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centras, kuris įdomiai moko apie vietos gamtą.

Gyvūnai:

Karpiškių žvėrynėlis (Varėnos r.) – tai gyvūnų mylėtojo įkurtas Dzūkijos zoologijos sodas – Karpiškių žvėrynėlis. Užsukus galima ten rasti ir netikėtų derinių – sparnuočių kompanijoje puikiai jaučiasi ir vilkai.

Po sodybą vaikšto spalvingi povai, kudakuoja margaplunksnės vištos, o aptvare suka ratus vilkai. Taip pat čia galima pamatyti ir pamaitinti Šiaurės Amerikos meškėnus, triušius, o visus atvykstančius ypač stebina lapė, atliekanti salto. Už gyvūnų globą B. Jurgelevičius nominuotas Lietuvos šviesuolio vardu.

Lankytojai laukiami kasdien nuo 10 val. iki 18 val. Karantino metu reikalinga išankstinė registracija telefonu +370 670 23941.

UTENOS APSKRITIS

Takai:

Šventosios dešiniojo kranto sveikatingumo takas (Anykščių r. sav.) – puikus pėsčiųjų ir dviračių takas su terasomis, poilsio aikštelėmis, nusidriekęs nuo Šventosios upės užtvankos iki pėsčiųjų tilto.

Medžių lajų takas (Anykščių r. sav.) – vienas iš nedaugelio apžvalgos bokštų, į kurį galima pakilti liftu. Tako pabaigoje yra apžvalgos bokštas, kurio aukštis – 34 metrai. Čia galima apžvelgti Anykščių šilelį, pasigrožėti Šventosios upės vingiais, tolumoje pamatyti aukščiausios Lietuvoje Šv. Mato bažnyčios bokštus.

Gyvūnai:

Triušiukų slėnis (Utenos r.) – čia galima susipažinti su daugiau daugiau nei 40 skirtingų veislių triušių ir triušiukų. Bet ūkyje be ilgaausių taip pat galima pasigrožėti tauriaisiais elniais, Kamerūno ožiukais, nutrijomis, įvairiais paukščiais: stručiais, fazanais, kalakutais, dekoratyvinėmis vištomis, žąsimis, antimis, putpelėmis ir kitais šio slėnio gyventojais.

Daugiau informacijos telefonu +370 673 37 553 arba internetiniame puslapyje www.triusiukuslenis.lt.

Safari parkas (Anykščių r.) – jei keliaujate po Utenos apskritį, užsukite į nepakartojamą safarį. Aptvertame 50 hektarų kalvų, miškelių, pelkių parke rasite daugiau nei 150 gyvūnų – čia laisvai ganosi danielių kaimenė, laksto juodieji afrikos stručiai, ramiai žolę rupšnoja Highland raguočiai ir išdykauja lamos, asiliukai, alpakos bei muflonai. Čia galima pažvelgti į gyvūnų pasaulį iš arti ir be jokių gardų, lyg jie būtų laisvėje.

Teritorijoje yra ir papildomų sporto pramogų bet vaikų žaidimo aikštelė. Papildomos pramogos yra visiškai nemokamos lankantis safaryje arba picerijoje.

Parką galima lankyti tik važinėjant parko visureigiu, todėl būtinos vairuotojo teisės.

Dėl apsilankymo reikia derintis iš anksto telefonu +370 666 00114. Daugiau informacijos www.safariparkas.lt.

Paukščių kaimas (Ignalinos r.) – čia galite pamatyti daugiau paukščių, nei kada nors esate matę ir išgirsti daugiau jų balsų, nei kada nors esate girdėję.

Apie auginamus paukščius šeimininkė žino viską, todėl visiems atvykusiems gali apie juos pasakoti be galo. Sodyboje galima užsisakyti ir labai įdomias edukacines programas.

Daugiau informacijos telefonu +370 670 72989 arba internetiniame puslapyje www.pauksciukaimas.lt.

ŠIAULIŲ APSKRITIS

Takai:

Mūšos tyrelio pažintinis takas (Joniškio r. sav.) – tai ilgiausias pelkėje esantis lentų takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą. Lengvai įveiksite jį su vežimėliu.

Gyvūnai:

Raiba plunksna (Šiaulių r.) – sodyboje auginama daug įvairiausių paukščių, graužikų, laukinių gyvūnų ir begalės rūšių ožkyčių ir avelių. Be to, čia vykdoma visuomenės švietėjiška veikla, organizuojamos moksleivių ir kitų lankytojų ekskursijos bei parodos.

Sodyboje galima gyvūnus maitinti savo atsivežtu maistu (morkomis, obuoliais, salotomis, kopūstais), tačiau jokiu būdu negalima maitinti sausainiais, batonu ir kitu nesveiku maistu.

Dėl apsilankymo kreipkitės telefonu +370 620 88561.

Dargaičių Zoo (Šiaulių r.) – smagiausia dalis – tai gyvas ir artimas susipažinimas su alpakomis ir kitais gyvūnais. Šiuo metu ūkyje gyvena net 21 skirtinga gyvūnų rūšis. Prižiūrint šeimininkui gyvūnus galima pašerti, paglostyti, kartu nusifotografuoti. 3 ha teritorijoje pamatysite ne tik daugybę gyvūnų, bet ir rasite skirtingų užsiėmimų vaikams.

Registracija nebūtina. Daugiau informacijos rasite čia.

Panevėžio alpakų ūkis (Panevėžio r.) – ne visai Šiaulių apskrityje, bet pakankamai arti. Panevėžio alpakų ūkis yra puiki vieta mažiems ir dideliems smagiai praleisti savaitgalį gamtoje ir susipažinti, kaip gyvena alpakos, lamos ir ožiukai. Čia rengiamos ir edukacinės programos.

Būtina registruotis iš anksto telefonu +370 682 19653.

TELŠIŲ APSKRITIS

Takai:

Šeirės pažintinis takas (Plungės r. sav.) – dalis tako sutampa su dviračių taku aplink Platelių ežerą. Takas yra tiksliai sužymėtas nuorodomis, pradžioje rasite labai išsamų informacinį stendą. Tako danga – sukietintas gruntas (idealus pravažiuoti su vežimėliu).

Germanto ežero pažintinis takas (Telšių r. sav.) – veda per Lietuvos tūkstantmečio parką. Germanto ežero pakrantėje įrengta vandens pojūčių zona, maudykla, vaikų žaidimų aikštelė. Take gausu atokvėpio vietų, sūpynių, skulptūrų.

Visai šalia yra kitas, Ilgio pažintinis takas – šis, deja, visai nepritaikytas su mažais vaikais, bet tikrai įdomus. Dalį pažintinio tako sudaro pojūčių (basakojų) takas, skirtas keliauti basomis kojomis per pelkę, birias dangas, akmenis, rąstus, buomus – iš viso 1,2 km aplink Ilgio ežerą.

Lopaičių pažintinis takas (Rietavo sav.) – įveikiamas su vežimėliu, gausus informacinių stendų, kurie supažindins jus su paslaptingu Lopaičių mišku. Keliaudami taku, galėsite atsigaivinti devynių šaltinių, sutekančių į Aitros upę, vandeniu, pasigrožėsite upės suformuotu slėniu. Takas veda į Lopaičių piliakalnį.

TAURAGĖS RAJONAS

Takai:

Plynosios pažintinis takas (Tauragės r. sav.) – nesudėtingas 1,5 km į vieną pusę takas. Vienos krypties, tad atgal grįžti reikia tuo pačiu keliu. Tai medinis takas, kai kur šiek tiek palūžusios lentelės, bet be didesnių problemų įveikiamas vežimėliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt