Naujienų srautas

Gyvenimas2020.05.26 22:20

Saldieji liepžiedžiai – ne tik aukštos temperatūros, bet ir skausmo ar neramių minčių priešai

Lėtinis uždegimas – daugelio šių laikų lėtinių ligų priežastis, o liepų žieduose esantys stiprūs antioksidantai neutralizuoja mus pažeisti visada pasiruošusius laisvuosius radikalus. Kada ir kodėl dar verta užsiplikyti liepžiedžių arbatos, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Jis tvirtina: liepžiedžių arbata – nuo daugybės negalavimų gelbėjantis natūralus vaistas tiesiog arbatos puodelyje. Liepžiedžiai padeda ne tik užklupus karščiavimui ar peršalus – yra daug daugiau naudingų šių vaistažolių savybių.

Padeda atsipalaiduoti ir užmigti

„Liaudies medicinoje liepžiedžių tiesiog įmerkdavo į vazą, kad šie padėtų atsipalaiduoti ir palengvintų nerimą. Vieno tyrimo su pelėmis metu buvo nustatyta, kad kai kurių rūšių liepų pumpurų ekstraktai turi stiprų raminamąjį poveikį. Buvo padaryta išvada, kad šie ekstraktai geba mėgdžioti smegenyse gaminamą medžiagą – gama aminobutirinę rūgštį, kuri į nervų sistemos dirginimą reaguoja ją nuramindama. Liepžiedžiai turi panašų poveikį ir mes geriau užmiegame“, – aiškina profesorius.

Kai kurie antioksidantai, t. y. priešus neutralizuojančios medžiagos, esančios liepžiedžiuose, gali palengvinti skausmą, bet nedidelį. Vieno tyrimo su pelėmis, kurioms buvo ištinusios letenos, metu buvo nustatyta, kad tilirozidas, esantis liepžiedžiuose, sumažina patinimą bei skausmą.

Kovoja su uždegimu

Lėtinis uždegimas – daugelio šių laikų lėtinių ligų priežastis. Nuolatinė uždegiminė būklė organizme gali lemti, pavyzdžiui, vėžio išsivystymą ar aukštą kraujo spaudimą. Liepų žieduose yra stiprių antioksidantų kvercetino, kamferolio ir tilirozido, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais organizme. Laisvieji radikalai – medžiagos, kurios mus pažeidžia, o antioksidantai jas neutralizuoja.

Gali sumažinti nestiprų skausmą

„Įdomu tai, kad kai kurie antioksidantai, t. y. priešus neutralizuojančios medžiagos, esančios liepžiedžiuose, gali palengvinti ir skausmą, bet nedidelį. Vieno tyrimo su pelėmis, kurioms buvo ištinusios letenos, metu buvo nustatyta, kad tilirozidas, esantis liepžiedžiuose, sumažina patinimą bei skausmą. Atliekant kitą tyrimą, kuris truko 8 savaites ir kuriame dalyvavo 50 moterų, sergančių reumatoidiniu artritu, t. y. sąnarių uždegimu, sumažėjo jų sąnarių uždegimas ir skausmas“, – kalba daktaras.

Liepžiedžių arbata gydykite ne tik peršalimą – natūralus vaistų šaltinis padės kovoje su daugybe negalavimų

Natūralus diuretikas

Liepžiedžiai gali veikti ir kaip diuretikas – natūraliai paskatinti skysčių išsiskyrimą. Liepų žiedų arbata nuo seno naudojama liaudies medicinoje siekiant paskatinti prakaitavimą, palengvinti atsikosėjimą peršalus, tačiau šis gėrimas gali varyti ir šlapimą.

Padeda sumažinti kraujospūdį

„Liepžiedžių arbatoje esantis tilirozidas turi panašų poveikį į kalcio kanalų blokatorių – tai vaistai kraujo spaudimui mažinti. Ką jie daro? Ląstelėje yra šiek tiek kalcio, o už ląstelės ribų – labai daug kalcio. Kai ląstelėje kalcio daug, tai skatina susitraukimus, kraujagyslės standesnės, o spaudimas aukštesnis; kai kalcio ląstelėje mažai – spaudimas žemesnis. Tą daro magnis – atidaro ir uždaro duris, kad įleistų ir išleistų kalcį. Pasirodo, tilirozidas atlieka panašų vaidmenį. Tai yra nuostabu, bet tyrimas buvo atliktas su pelėmis, tad reikia daugiau tyrimų“, – komentuoja gydytojas.

Liaudies medicinoje liepžiedžių arbata naudojama ir kaip žarnyno veiklą gerinanti priemonė, išskyrus atvejus, kai sudirgintas skrandis, bet ir apie tai tyrimų trūksta.

Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau pusės litro liepžiedžių arbatos (dviejų puodelių). Šios arbatos nepatartina vartoti nėščiosioms, nes ji gali sukelti persileidimą, ir žindančioms moterims. Liepžiedžių arbata reikėtų labai atsargiai girdyti ir vaikus: mažiesiems nuo 2 iki 12 metų rekomenduojama užplikyti vieną arbatinį šaukštelį arbatžolių ir per dieną suvartoti tik pusę tokio puodelio arbatos, o vaikams iki 2 metų nerekomenduojama gerti daugiau negu šeštadalio stiklinės liepžiedžių arbatos.

Plačiau – gegužės 25 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Liepžiedžių arbata gydykite ne tik peršalimą – natūralus vaistų šaltinis padės kovoje su daugybe negalavimų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi