Gyvenimas

2020.05.28 12:24

Atostogos Lietuvoje. Vilniaus apskritis vilioja žemyninėmis kopomis ir įspūdingomis panoramomis

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.05.28 12:24

Ir tikri vilniečiai dažnai nežino, kad visai šalia miesto plyti net dvejos žemyninės kopos, visoje apskrityje raizgosi įdomiausi pažintiniai takai, įvairūs parkai, yra Alpakų ūkis ir Pelėdų parkas, o mažiau nei už 100 km – krateris, kuriuo galima pasivažinėti dviračiu, ir dešimtmečius nuo pašalinių akylai saugota raketinė bazė. Ir tai tik dalis to, ką galima išvysti Vilniaus apskrityje.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Atostogos Lietuvoje“, jis supažindina su turizmo įdomybėmis ir naujovėmis, laukiančiomis kiekvienoje iš dešimties šalies apskričių.

„Remiantis naujausiu reklamos planavimo agentūros „Open Agency“ tyrimu, trys iš keturių lietuvių šiemet atostogas planuoja Lietuvoje. Panašu, kad dar daugiau susidomėjimo sulauks ir taip labiausiai šalyje vietos bei užsienio turistų lankoma Vilniaus apskritis, – portalui LRT.lt pasakoja „Keliauk Lietuvoje“ produktų ir rinkodaros vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė. – Į šią apskritį vilioja ne tik sostinė, Trakai ar Kernavė, bet ir daugelis kitų šio regiono lankytinų vietų, pažintinių takų, išskirtinių gamtos objektų. Be to, apskritis gali pasiūlyti daugybę įvairių maitinimo bei apgyvendinimo įstaigų (Lietuvoje didžiausia viešbučių koncentracija yra būtent Vilniuje).“

Tikėtina, kad šiemet sulauksime mažesnio turistų iš užsienio srauto, taip pat ir patys mažiau keliausime iš šalies, tad pašnekovė ragina pasinaudoti proga ir atrasti savo kraštą.

Tai, ką būtina pamatyti Vilniuje:

– Stiklo kvartalas;
– grupės „Foje“ muziejus;
– aikštynas prie Baltojo tilto;
– televizijos bokšto apžvalgos aikštelė;
– Pavilnių regioninis parkas;
– Verkių regioninis parkas;
– Pilaitės malūnas;
– Tuputiškių serpantinas;
– Pavilnio regioninio parko regykla;
– Saukos skulptūros Šeškinės miško parke;
– Trakų Vokės dvaras su šiuo metu atnaujinamu parku;
– Verkių dvaro ansamblis;
– Vileišių rūmai;
– Valstybės pažinimo centras.

Be Gedimino pilies bokšto, Katedros aikštės, daugybės muziejų ar siaurų senamiesčio gatvelių, sostinė siūlo aibę įvairių pramogų ir atradimų.

„Ilgų pristatymų Vilniaus televizijos bokštui nereikia, tačiau jei dar nebuvote pakilę į jo viršų, būtinai pasinaudokite proga miestą išvysti iš 200 m aukštyje įrengtos apžvalgos aikštelės, kuri yra aukščiausiai esanti apžvalgos aikštelė Baltijos šalyse.

Beje, Vilnius – viena iš trijų Europos Sąjungos sostinių, kurių senamiestį galima apžiūrėti iš oro baliono. Taip pat užsienio turistus ir stebina, ir žavi galimybė po sostinę paplaukioti baidarėmis Vilnelės upe, jei dar neišbandėte šios pramogos, galbūt ši vasara – puikus metas tai padaryti“, – patikina I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Mėgstantieji klajoti Neries pakrante jau visai netrukus galės stabtelti prie „Krantinės arkos“, ji prakalbės Algio Ramanausko balsu, o aktyvaus poilsio mėgėjų lauks atnaujintas aikštynas prie Baltojo tilto, čia bus galima pažaisti tinklinį, krepšinį, pasivažinėti riedlentėmis ar riedučiais.

Muzikos gerbėjams tiesiog būtina užsukti į neseniai duris atvėrusį „Foje“ muziejų, šeimoms patiks atsinaujinęs Energetikos ir technikos muziejus ir paroda „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“, veikianti 19 a. buvusioje politinių kalinių areštinėje, kurioje 1863–1864 m. kalėjo apie 1000 sukilimo dalyvių.

„Vos už kelių minučių kelio nuo šurmuliuojančio centro galima atsidurti gamtos apsuptyje – netrukus prie Gilužio ežero veiks naujas paplūdimys, o sostinės pakraščiuose ar kiek pavažiavus už miesto ribos jūsų laukia daugybė pažintinių takų bei kvapą gniaužiančių vaizdų“, – vardija „Keliauk Lietuvoje“ atstovė.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Vilniuje, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Vilniaus rajone:

– Neries regioninis parkas;
– Zamečkavo, Sakiškių, Pasakiškių pažintiniai takai;
– Europos parkas;
– Pūčkorių atodanga;
– Medininkų pilis;
– Liubavo dvaro malūnas-muziejus;
– Skersabalių karjeras su buvusia geležinkelio stotimi ir likusiais bėgiais (ten buvo filmuotas serialas „Keisti dalykai“ („Stranger Things“);
– Pelėdų parkas.

„Viena žaviausių apylinkių vietų – Neries regioninis parkas, kuriame raizgosi net keli dėmesio verti pažintiniai takai: palei Saidės upelį vingiuojantis Saidės pažintinis takas, atnaujintas ir pastaruoju metu gausiai lankomas Šilėnų, taip pat Dūkštų ąžuolyno, Dūkštų, Karmazinų pažintiniai takai.

Jais paklajoti atvyksta ne tik vilniečiai, bet ir svečiai iš visos Lietuvos. O kur dar Nemenčinės miškuose esantis pažintinis takas, vingiuojantis pro Zamečkavo skulptūrų parką ar Sakiškių, Pasakiškių skulptūrų parkai, patrauklūs ir mažiesiems lankytojams“, – pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Anot jos, pokarantininiu laikotarpiu puiki vieta laisvalaikiui yra muziejus po atviru dangumi Europos parkas ar 14 a. menanti Medininkų pilis, nuo kurios apžvalgos aikštelės galima pasidairyti po gyvenvietės apylinkes.

Užsukite ir į Pelėdų parką, esantį Rudaminoje. Čia galima iš arti pamatyti devynių rūšių pelėdas, vanagus, sakalus ir daugiau apie juos sužinoti.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Vilniaus rajone, rasite čia ir čia.

Tai, ką būtina pamatyti Šalčininkų rajone:

– Gaujos pažintinis takas;
– Norviliškių pilis;
– Paulavos respublika (Merkinės dvaras);
– Rūdninkų girios žemyninė kopa.

Vos už keliasdešimties kilometrų nuo Vilniaus – unikali Paulavos respublika (Merkinės dvaras). Apie tai, kad čia kadaise buvo savotiška valstybė valstybėje, turėjusi savo valiutą, herbą ir vėliavą, dabar mena tik dvaro griuvėsiai, pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė. Kas žino, jei ne Rusijos okupacijos grėsmė, galbūt iki šiol Lietuvoje turėtume miestą-valstybę, įsikūrusią netoli sostinės.

Tiesa, nors vykstant į Lietuvos Monaku vadinamą Merkinės dvarą paso pasiimti nebūtina, jo gali prireikti išsiruošus pasivaikščioti Gaujos pažintiniu taku, esančiu vadinamajame Lietuvos Apendikse – Dieveniškių kilpoje.

„Be to, vos už keliasdešimties kilometrų nuo sostinės, Rūdninkų girioje, plyti žemyninė kopa, nė kiek nenusileidžianti Nidos kopoms, ir nors jūros čia nėra, atrodo, kad vaikštinėdamas auksiniu smėliu būtinai ją prieisi“, – šypsosi pašnekovė.

Tai, ką būtina pamatyti Trakuose ir jų apylinkėse:

– Alpakų ūkis;
– Užutrakio dvaras su parku;
– Trakuose esantis naujas dviviečių sūpynių skveras;
– Varnikų pažintinis takas;
– Skrebio miško pažintinis takas.

Trakai – turistų pamilta vieta, viliojanti saloje esančia pilimi, pasiplaukiojimais vandens dviračiais ar laivais Galvės ežere ir daugybe kavinukių, kuriose siūloma pasistiprinti kibinais. „Užsienio turistai dažnai užsisako kibinų gaminimo edukacijas, tad pasinaudokite proga, kad šiemet užsieniečių bus mažiau, ir patys pasigaminkite vietos virtuvės pasididžiavimu laikomų kepinių. O norėdami ko nors saldaus desertui, užsukite į šokolado skulptūrų muziejų“, – pataria „Keliauk Lietuvoje“ atstovė. Lankytojus kviečia ir Užutrakio dvaro parkas, šiemet svečius pasitiksiantis atsinaujinęs ir dar labiau pagražėjęs.

„Tiems, kas poilsiauja su šeima, tikrai patiks viešnagė alpakų ūkyje, ten laukia įdomios ekskursijos bei galimybė gyvūnus pavaišinti morkomis.

Ne mažiau įspūdžių paliks pasivaikščiojimas Varnikų pažintiniu taku. Jis nėra naujas, tačiau tikrai vertas dėmesio – didžiąją tako dalį dengiantis medinis takelis keliautojus veda per pelkes, pievą su mažais ežeriukais ir natūraliai susiformavusį mišrų mišką. Beje, praėjusiais metais atliktas vietinio turizmo tyrimas rodo, kad mėgstamiausi lietuvių gamtos turizmo objektai – būtent pažintiniai takai ir apžvalgos bokštai, o Vilniaus apskrityje jų tikrai nestinga“, – pastebi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Ji taip pat priduria, kad šiemet itin populiarus bus poilsis kaimo turizmo sodybose, įsikūrusiose prie ežerų, tokių ypač daug Trakų rajone, tad norinčiuosius čia praleisti savaitgalį ar kelias dienas ji ragina nesnausti – kai kurios sodybos jau yra rezervuotos liepos ar rugpjūčio mėnesiams.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Trakuose ir jų apylinkėse, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Ukmergėje ir jos apylinkėse:

– Ukmergės piliakalnis;
– Dvarų žiedas: Užugirio (Smetonos), Siesikų, Vaitkuškio, Taujėnų;
– Veprių pažintinis takas dviratininkams, einantis meteorito krateriu;
– Raketų bazė Kopūstėlių miške.

„Balandžių daug Ukmergėj...“ – dainuojama vienoje labai gerai žinomoje grupės „Antis“ dainoje. Iš tiesų, Ukmergėje – visas pulkas menininkų sukurtų balandžių skulptūrėlių, jas surasti kviečia specialus maršrutas. Taip ne tik žaismingai praleisite dieną, tačiau ir paklajosite miesto gatvėmis. Be to, Ukmergė didžiuojasi gražiu senamiesčiu, „Menų alėja“.

„Taip pat šis kraštas garsėja dvarais, žymiausi jų – Užugirio (Smetonos), Siesikų, Vakuškio ir Taujėnų. Užsukusieji į Smetonos dvarą ne tik galės pasigrožėti jo apylinkėmis, bet ir pamatys vietą, kurioje buvo įsikūręs prezidentas, daugiau sužinos apie jo gyvenimą bei Lietuvą tarpukariu“, – vardija I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Lankytojus vilioja ir Ukmergės piliakalnis, nuo kurio viršūnės atsiveria puikūs vaizdai. Be to, šis objektas pritaikytas ir šeimoms su vežimėliais bei žmonėms, turintiems negalią.

Beje, ar žinote, kad kadaise Ukmergės apylinkėse prie Veprių miestelio nukrito kelių šimtų metrų skersmens asteroidas, palikęs maždaug 8 km skersmens kraterį. Veprių kraterio apylinkėse – keturios skirtingo sudėtingumo dviračių trasos, kuriomis leidęsi pamatysite meteorito smūgio suformuotą kraštovaizdį.

O jei užsuksite į Veprių seniūnijoje, Kultuvėnų kaime, esančius Lukenskų namus, pamatysite bene vienintelį ne mieste įrengtą loftą, meno galeriją, o taip pat galėsite dalyvauti įvairiose šeimininkų rengiamose edukacijose.

„Miškuose tarp Ukmergės ir Veprių net kelis dešimtmečius veikė sovietinės armijos Kopūstėlių raketinė bazė. Iki 1988-ųjų ši bazė buvo akylai saugoma, aptverta spygliuota viela ir elektrifikuota apsaugos sistema. Joks pašalietis negalėjo čia įžengti. Šiuo metu čia rengiamos ekskursijos, apie jas lankytojai puikiai atsiliepia“, – pasakoja „Keliauk Lietuvoje“ turizmo produktų ir rinkodaros vadovė.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Ukmergės krašte, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Švenčionyse ir jų apylinkėse:

– Kasmetinis žolelių rinkimo čempionatas;
– Sirvėtos pažintinis mitologinis parkas;
– Kačėniškės piliakalnis.

„Miestas garsėja kasmet čia rengiamu vaistažolių rinkimo čempionatu. Tai išties unikalus renginys, darantis įspūdį ir užsienio svečiams.

Taip pat Švenčionių rajone atidarytas naujas pažintinis takas. Sirvėtos regioniniame parke per pelkes ir miškus besidriekiantis 800 metrų kelias veda Kačėniškės piliakalnio link“, – pasakoja I. Trakimaitė- Šeškuvienė, o norinčiuosius pasižvalgyti po apylinkes Švenčionių turizmo informacijos centras kviečia užlipti į vieną iš apžvalgos bokštų.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Švenčionių krašte, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Širvintų rajone:

– Kernavės piliakalniai;
– Baltojo kalno pažintinis takas;
– Šešuolėlių dvaras;
– Čiobiškio urvas;
– Čiobiškio keltas;
– Bartkuškio žemyninė kopa.

Vos už 20 km nuo Kernavės yra Čiobiškio miestelis, kurį su kitu Neries krantu jungia keltas, laikomas unikaliu inžineriniu objektu. Jame nėra nei motorų, nei irklų, tik keltą prilaikantys galingi lynai. Pasigrožėjus žmogaus kūriniais, galima pamatyti ir tai, ką sukūrė gamta, – Čiobiškio urvą, susiformavusį prieš tūkstančius metų.

„Bevaikštinėjant Bartkuškio mišku galima pamatyti ir medžių apsuptą žemyninę kopą, užburiančią savo grožiu. Tai dar viena vieta Vilniaus apskrityje, kur jausitės bent šiek tiek priartėję prie jūros“, – šypsosi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Tai, ką būtina pamatyti Elektrėnų apylinkėse:

– Laukinis Grabijolų pažintinis takas;
– Elektrėnų marios;
– Ledo arena ir muziejus.

Pirmiausia Elektrėnai lankytojams siejasi su mariomis ar ledo arena, tačiau čia galite pamatyti ir vienu gražiausių šalies dvarų laikomą Abromiškių dvarą ir senovinį svirną, aplankyti Geologijos bei Kelių muziejus, o ieškantiesiems gamtos ramybės įspūdį paliks Grabijolų pažintinis takas.

„Tai „laukinis“ pėsčiųjų takelis, kuriuo iš etnografinio gatvinio Grabijolų kaimo galite nueiti iki storiausio ąžuolo visame Neries regioniniame parke – senolio Alkų ąžuolo. Tiesa, kaime gyvena daug garbaus amžiaus žmonių, tad kol išlieka bent menkiausia COVID-19 grėsmė, į kaimą prašoma neužsukti ir saugoti vietos gyventojų sveikatą. Tačiau prasukdami pro kaimą taku pasivaikščioti tikrai galite“, – sako „Keliauk Lietuvoje“ atstovė.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Elektrėnuose ir jų apylinkėse, rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.