Gyvenimas

2020.05.24 20:56

Unikauskas papasakojo, kodėl gali šalti galūnės: ir dėl neramių minčių, ir dėl maisto medžiagų stygiaus

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.05.24 20:56

Yra žmonių, linkusių perdėtai viskuo rūpintis. Tokiuose žmonėse nuolat dirginama simpatinė nervų sistema, dėl to nukenčia kraujotaka, kraujas iki galūnių nebeatiteka, o jūs jaučiate – galūnės šaltos kaip varlės, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Metas išsiaiškinti, ką iš tiesų gali reikšti nuolat šąlančios pėdos, kurių niekaip nesušildo nei vilnonės kojinės, nei šilta avalynė. Įdomu, kodėl dažniausiai šąla būtent kojos? Viskas paprasčiau, nei įsivaizduojate – jos tiesiog toliausiai nuo širdies, o juk dar veikia ir žemės trauka. Tačiau į šį pojūtį neturėtumėte numoti ranka, ypač jei taip jaučiatės net ir šiltuoju metų laiku, sako daktaras.

6 priežastys, kodėl šąla kojos

1. Antinksčių nuovargis

Kai žūsta 90 proc. antinksčių, o taip būna, medicina šią ligą vadina Adisono liga – tai lėtinis antinksčių nepakankamumas. Esant šiai ligai organizme sumažėja natrio, nukrenta kraujo spaudimas, žmogui nuolat silpna, jo odos atspalvis tampa bronzinis. Yra ir dar daugiau simptomų, bet vienas iš jų – šąlančios galūnės, ypač kojos.

„Tačiau jeigu 90 proc. antinksčių dar nežuvę, jums šios ligos niekas nenustatys. Bet įsivaizduokite – 50 proc. antinksčių jau nebeveikia ir antinksčiai visaverčiai nebefunkcionuoja. Jūs dar nepasiekėte lygio, kai išsivysto grubi klinika, bet jūs jau pradedate pavargti, jūsų nervų sistema išsekusi, bet kokia smulkmena išveda iš kantrybės, jumyse mažai kolageno, rankos nukarę ir panašūs dalykai“, – pasakoja A. Unikauskas.

Dėl šąlančių kojų gali būti kaltas vienas iš minėtų antinksčių nuovargio simptomų – žemas kraujo spaudimas. Jeigu jūsų kraujo spaudimas žemokas, tikimybė, kad šals kojos, didelė, nes tam, kad audiniai būtų sušildyti, kraujotaka turi būti pakankamai intensyvi.

Tačiau esant antinksčių nuovargiui gali trūkti ir natrio, o natrio pradeda trūkti tada, kai mityboje vyrauja angliavandeniai, valgoma per mažai tikro maisto. Dar viena priežastis – nuolatinis stresas. Ir dėl šios būklės antinksčiai vieną dieną ima ir pavargsta.

Tai bent mechanizmas: jaučiame stresą, stinga maisto medžiagų, o kenčia šąlančios galūnės

Yra žmonių, kurių charakteris toks, kad juose labiau vyrauja simpatinė nervų sistema. Jie dėl visko išgyvena, yra labai pedantiški, dažnai smulkmeniški, tvarkingi, viską stengiasi padaryti nuo A iki Z. Toks jų būdas, jų simpatinė nervų sistema turi šiokią tokią persvarą ir tokiems žmonėms šąla galūnės.

„Jūs nuolat dirginate simpatinę nervų sistemą, t. y. sistemą „bėk arba kovok“. Ji susijusi su kraujo perskirstymu, nukenčia kraujotaka. Yra žmonių, kurių charakteris toks, kad juose labiau vyrauja simpatinė nervų sistema. Jie dėl visko išgyvena, yra labai pedantiški, dažnai smulkmeniški, tvarkingi, viską stengiasi padaryti nuo A iki Z. Toks jų būdas, jų simpatinė nervų sistema turi šiokią tokią persvarą ir tokiems žmonėms šąla galūnės“, – teigia medikas.

2. Sutrikusi skydliaukės veikla – hipotirozė

„Susilpnėjusi skydliaukės veikla – klasikinė situacija, kodėl šąla kojos. Čia svarbų vaidmenį atlieka dviejų elementų trūkumas: organizme per mažai jodo ir seleno. Selenas reikalingas, kad neaktyvūs skydliaukės hormonai taptų aktyvūs – organizmui neužtenka energijos savęs sušildyti. Selenas svarbus ir sergant Hašimoto liga – tai skydliaukės autoimuninis uždegimas. Kojos dažniau šąla moterims, nes moterų skydliaukės funkcija susilpnėja greičiau negu vyrų“, – aiškina profesorius.

3. Diabetinė neuropatija

Diabetinė neuropatija prasideda tada, kai žmogus valgo per daug cukraus. Jeigu jūsų kraujyje jo per daug, perteklinis cukrus jungiasi su kraujyje esančiais baltymais arba riebalais ir sudaro lipnų kompleksą, kuris prisikabina prie kraujagyslių sienelių ir jas pažeidžia.

„Prasideda uždegimas ir pamažu kraujagyslių sienelės storėja, o galiausiai pro jas kraujas nebeprateka. Štai, ką padaro cukrinis diabetas – jis užakina mūsų kraujagysles, arterijas ir kraujas į audinius nepatenka. Nukenčia ir mūsų nervų aprūpinimas krauju, o kai tai įvyksta, nervai žūsta“, – faktais dalijasi gydytojas.

4. Mažas natrio kiekis, arba druskos trūkumas

Kojos gali imti šalti ir tada, kai žmogaus organizme per mažai natrio. Vis daugiau sveikata susirūpinusių asmenų bando laikytis ketogeninės mitybos principų, kai atsisakoma angliavandenių ir vartojami baltymai, riebalai, daržovės. Tačiau pradėjus praktikuoti ketogeninę mitybą organizmas pagaliau gauna progą atsikratyti vandens pertekliaus, o su vandeniu pasišalina ir natris, ir kiti mikroelementai.

„Tada ypač svarbu valgyti pakankamai daržovių, kad kompensuotumėte tą praradimą. Bet tai laikina, paskui viskas susireguliuoja“, – ramina laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

5. Cinko trūkumas

Jei jumyse cinko per mažai, nereikėtų stebėtis, kad šąla kojos. Pasak A. Unikausko, cinkas labai svarbus smegenų darbui, simpatinei nervų sistemai, jis padeda antinksčiams, reguliuoja nervų sistemos pusiausvyrą. Cinko galite gauti valgydami raudoną mėsą, grūdus, riešutas, ankštines daržovės, kiaušinius, mieles, kepenis.

6. Geležies trūkumas

Kojos gali šalti ir tada, jei jums mažakraujystė, anemija. Tačiau išsiaiškinkite, kodėl jums trūksta geležies: gal dėl to, kad valgote netinkamą maistą, o galbūt dėl skrandžio rūgšties trūkumo? Daktaro teigimu, geležies atsargas paprasčiausiai galime papildyti valgydami normalų maistą, o ne gerdami papildus. Ko nesunku gauti su maistu, tai geležies, pabrėžia jis.

„Jeigu žmogus sveikas, kraujas pasiskirsto visur – krauju efektyviai aprūpinamas visas organizmas. Jeigu yra mažakraujystė, organizmas priverstas pasirinkti: arba ten, kur gyvybiškai svarbu, arba visur po truputį. Ką jis padaro? Jis daugiau kraujo palieka tam, kam gyvybiškai svarbu, t. y. mūsų vidaus organams, o kojose kraujo pradeda trūkti. Beje, šąla ne tik kojos, bet ir rankos“, – kalba profesorius.

Plačiau – sausio 29 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Tai bent mechanizmas: jaučiame stresą, stinga maisto medžiagų, o kenčia šąlančios galūnės