Gyvenimas

2020.05.22 13:29

Analogų Baltijos šalyse neturinčiam Katinų muziejui Šiauliuose – 30

žiūrėkite reportažą

Visame pasaulyje žinomas, vienintelis Baltijos šalyse, Šiauliuose įkurtas Katinų muziejus švenčia 30-metį. Nors neįprastą muziejų yra pamėgę ne tik Lietuvos, bet ir užsienio turistai, pirmą kartą gimtadienis – be lankytojų. Muziejininkai sako, duris jiems atversiantys tik kitą savaitę.

Įprastai gegužę Katinų muziejuje smagaus šurmulio būdavo kaip niekad daug. Mat šį mėnesį minimas įstaigos gimtadienis. Šiemet vieninteliam tokiam Baltijos šalyse muziejui sukanka 30 metų. Tačiau pirmą kartą sukaktis švenčiama be lankytojų. Tad vos įžengus pro duris atrodo, lyg į mus susmigtų tūkstančiai pasiilgusių akių. Katinėliai pasitinka spalvotuose vitražuose, ant šviestuvų, sienų, lubų, kėdžių.

„Tie eksponatai labai įvairūs, tai ir maži, ir dideli, iš molio, iš stiklo, iš metalo, keramikos, tai ir indai įvairūs, papuošalai, pašto ženklai, daug labai turim sukaupę ir eilėraščių, žodžiu, atvirukų“, – pasakoja Katinų muziejaus vadovė Asta Sipavičienė.

Vienintelis Baltijos šalyse Katinų muziejus švenčia 30-metį: gimtadienyje svečių kol kas nebus

Pasak muziejininkų, vertingiausias eksponatas – mažytis juodas medinis katinukas, kuriam beveik 60 metų.

„Pats pirmasis mūsų muziejaus eksponatas, pats pirmasis katinėlis, kurį muziejaus įkūrėjai Vandai Kavaliauskienei parvežė kolegė, keliavusi po Lenkiją po Zakopanę parvežė lauktuvių dovanų, ir ji taip susižavėjo, pradėjo rinkti, kolekcionuoti, paskui atsirado ir antras ir trečias ir ketvirtas, ir t.t. ir šiandien, kaip matot mes jau skaičiuojam tūkstančiais“, – sako A. Sipavičienė.

Vienas įdomiausių ir didžiausių eksponatų – paveikslas „Mano žmonos mylimieji“, kuriame nutapyta beveik pusšimtis kačių. Tokį paveikslą žymus austrų menininkas 19 amžiaus pabaigoje nutapė vienos amerikiečių milijonierės užsakymu.

„Ji buvo nu galima sakyti, išprotėjusi dėl katinų, labai mylėjo, mėgo kates. Sklido tokios kalbos, kad ji per savo gyvenimą laikė kelis šimtus katinų iš viso. Pats jos mylimiausias katinas sėdi centre, Sultonas, reikia pasakyt, kad visos katės buvo nepaprastos, kilmingos. Persų arba angoros veislės, visos su dokumentais ir visos turėjo vardus“, – sako A. Sipavičienė.

Nors didžioji dalis eksponatų yra nebrangūs suvenyrai, čia galima rasti ir profesionalių menininkų kūrinių.

Mūsų muziejus gali didžiuotis gausia ekslibrisų kolekcija, turime Bagdonavičiaus, Šiaučiūno ekslibrisų. Prie manęs tupi katinas, ne paprastas, o iš akmens. Ir jis pildo norus, norus pildantis katinas, reikia sugalvoti norą, bet būtinai mintyse, niekam jo garsiai nesakyti, ir kelis kartus paglostyti katinėlį, ir žinokit norai išsipildo, na, o kairėje pusėje Aldonos Molnikaitės, garsios dailininkės, garsi gyvūnų mylėtoja, gyvūnų globėja, 72-79 metais tapyti darbai ir dovanoti muziejaus įkūrėjai“, – sako A. Sipavičienė.

Pasak muziejininkų, įprastai lankytojų čia netrūkdavo. Per metus jų apsilankydavo net keliolika tūkstančių. Itin dažnai užsukdavo latviai. Nors neseniai atnaujintame muziejuje galima pamatyti unikalių ir netikėtų eksponatų, visus labiausiai žavi čia nuolat gyvenančios katės.

Muziejuje nuo pat įkūrimo nuolat gyvena kelios, dažniausiai priglaustos katės. Jas labai mėgo muziejaus įkūrėja, farmacininkė Vanda Kavaliauskienė. Moteris visada norėjo, kad muziejus būtų garsus ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Šiuo metu tai vienintelis toks muziejus Baltijos šalyse. Didžiausias pasaulyje katinų muziejus veikia Malaizijoje.