Gyvenimas

2020.05.21 16:59

Pepei Ilgakojinei – 75-eri: kaip gimė viso pasaulio vaikų mylima keistuolė

LRT.lt2020.05.21 16:59

Kai švedų rašytoja Astrida Lindgren pirmą kartą nunešė rankraštį apie Pepę Ilgakojinę į leidyklą, šis buvo atmestas. Tik po kelių metų knyga buvo išleista, tačiau ir tada ji buvo sutikta priešiškai. Nepaisant to, šiandien 75-ąjį gimtadienį švenčianti Pepė Ilgakojinė – viena mylimiausių viso pasaulio vaikų herojų.

Keistuolė raudonplaukė Pepė Ilgakojinė (dažniausiai prisistatanti kaip Pepilota Viktualija Rulgaldina Krusminta, kapitono Efraimo Ilgakojinės, buvusio jūrų siaubo, o dabar Pietų jūrų karaliaus duktė) švenčia 75-ąjį gimtadienį – A. Lindgren knyga pirmą kartą išleista 1945-aisiais.

Viso pasaulio vaikų pamiltą heroję rašytoja sukūrė 1941-aisiais savo dukrai Karin. Tuo metu sirgusi mergaitė paprašė, kad mama jai pasektų pasaką apie Pepę Ilgakojinę, kuriai vardą pati ir sugalvojo.

Dukrai nuotaiką pakelti norėjusios A. Lindgren vaizduotėje tuoj pat gimė keistoka strazdanota mergaitė su dviem kasytėmis, gyvenusi Viloje vilaitėje drauge su arkliu ir beždžione bei vadinusi save turtingiausia pasaulio mergaite. Jos mama buvo angelas, o tėtis – Pietų jūrų karalius.

Po trejų metų A. Lindgren išrašė Pepės nuotykius ir, kaip skelbiama „Deuche Welle“, išsiuntė leidyklai su prašymu apie aprašytą mergaitę nepranešti vaikų teisėmis besirūpinančioms tarnyboms. Deja, leidyklos rankraštis nesužavėjo ir buvo atsisakyta jį spausdinti.

Dar po poros metų, kiek pataisiusi savo rankraštį, A. Lindgren nusprendė dalyvauti vaikiškų knygų konkurse, kurį laimėjo. 1945-aisiais, prieš pat Kalėdas, lentynose pasirodė knyga, šiandien laikoma vaikų literatūros klasika.

Tiesa, iš pradžių knyga buvo vertinama dvejopai – kai kurie tėvai nerimavo, kad viena savo viloje gyvenanti mergaitė, kuri veikė ką tik panorėjusi, darys blogą įtaką jų atžaloms. Vienas švedų apžvalgininkas Pepę išvadino nenormalia ir neturinčia moralės, o jos kūrėją – stokojančia talento.

Tačiau nepaisant kritikos, viso pasaulio vaikai mielai skaitė apie keistokos mergaitės nuotykius, o „Pepė Ilgakojinė“, „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“, „Mūsų visų Madikė“, „Emilis iš Lionebergos“ ir „Ronja, plėšiko duktė“ pavertė rašytoją viena žymiausių vaikų literatūros autorių pasaulyje.

Kaip rašoma „Deuche Welle“, knyga apie Pepę buvo išversta į 70 kalbų, o nuo tada, kai 1945 m. buvo išleista pirmą kartą, visame pasaulyje jau parduota apie 70 mln jos kopijų. Vien iki 2002 m. A. Lindgren gimtinėje buvo sukurta apie 40 filmų apie Pepės nuotykius.

Tiesa, Švedijoje Pepės gimtadienis minimas gegužės 21-ąją, tą dieną gimtadienį mini ir A. Lindgren dukra Karin, sugalvojusi Pepei vardą. Šiemet Karin sukako 86-eri.

Anot psichologės Svenjos Luthge, Pepė vaikams patinka todėl, kad ji įkūnija viską, ko savo gyvenime trokšta mažieji – savarankiškumą, nuotykius, ypatingus gebėjimus.

„Vaikams reikia tokių herojų kaip Pepė, nes iš jų jie semiasi stiprybės. Chaotiškoji išdykėlė gali tapti palaikymu labai nedrąsiems ir savimi nepasitikintiems vaikams. Herojė jaučiasi lygi su suaugusiais ir nebijo pajuokauti netgi su mokytojais ar policininkais. Tuo pat metu Pepė yra labai teisinga ir užjaučianti silpnesnius. Visa tai labai patinka vaikams ir daro ją savotišku pavyzdžiu“, – dienraščiui „Die Welt“ tikino specialistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.