Gyvenimas

2020.05.24 09:00

Vaikystė radikalioje mormonų šeimoje: augo be gimimo liudijimo, gydėsi žolėmis ir nelankė mokyklos

LRT.lt2020.05.24 09:00

Iki devynerių neturėjo gimimo liudijimo, niekada nelankė mokyklos, gyveno kaupdama atsargas „juodai dienai“ – įsivaizduoti atsiskyrusioje mormonų šeimoje augusios istorijos mokslų daktarės Taros Westover gyvenimą šių dienų kontekste nelengva. „Augdama galvojau, kad mano tėvas teisus, o visi kiti klysta“, – CNN sakė 33-ejų moteris, savo gyvenimo istorija pasidalijusi atsiminimų knygoje „Apšviestoji“.

T. Westover augo Uolinių kalnų apsuptyje įsikūrusiame Kliftono miestelyje Aidaho valstijoje, JAV. Moteris užaugo atsiskyrusioje radikalių mormonų šeimoje.

Kaip rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, mormonai yra krikščioniškos kilmės religinis judėjimas. Jų doktrina nėra nusistovėjusi, kadangi mokymą gali pakeisti apreiškimas, kurį bet kada gali gauti mormonų prezidentas, laikomas pranašu. Mormonai pabrėžia šeimos svarbą, sveiką gyvenseną, misijinę veiklą.

T. Westover tėvai nepasitikėjo vyriausybinėmis institucijomis, įtariai žiūrėjo į gydytojus ir buvo griežtai nusistatę prieš švietimo įstaigas. „Pagal Aidaho valstijos ir federalinę valdžią mes tiesiog neegzistavome“, – CNN sakė T. Westover, iki šiol nežinanti tikslios savo gimimo datos.

T. Westover buvo jauniausia iš septynių šeimos vaikų, ji su vyresniais broliais darbuodavosi tėvui priklausančiame metalo laužyne. Dirbdavę sveikatai pavojingomis sąlygomis, vaikai neretai smarkiai susižalodavo – neišvengdavo lūžių, durtinių žaizdų, nukrisdavo iš pavojingo aukščio.

Porą kartų šeimos narių gyvybės buvo pakibusios ant plauko, kai jie pakliuvo į avarijas, o vieną dieną T. Westover tėvas smarkiai apdegė, kai šiam besidarbuojant šalia sprogo automobilis. Vis dėlto šeima nė karto nesikreipė į medikus – atviras žaizdas gydė žolininkyste užsiimančios mamos tepalais ir tinktūromis.

„Tėtis manė, kad tai buvo vienintelis tinkamas būdas gydyti tokius sužeidimus“, – CNN pasakojo T. Westover. Pasak jos, šeimos narių gyvybę tėvas patikėdavo „Dievo valiai“.

T. Westover tėvas šventai tikėjo, kad visas valstybės institucijas valdo vadinamieji iliuminatai, ir visą gyvenimą ruošėsi „juodai dienai“. Kaupė maisto atsargas, degalus, rengėsi slėptuvę ir nuolat skelbė, kad tada, kai visas Vyriausybės valdomas pasaulis žlugs, jų šeima galės sėkmingai gyventi toliau, nes bus nepriklausomi.

Nors neleido į valstybinę mokyklą, tėvai T. Westover ir jos seseris bei brolius mokė namuose. Skaityti ją išmokė vyresnis brolis, o būdama paauglė T. Westover ėmė pirkti vadovėlius ir mokytis savarankiškai. Sulaukusi septyniolikos, ji nutarė stotį į universitetą. Nors nesulaukė tėvų pritarimo, savarankiškai pasiruošusi stojamajam egzaminui T. Westover sėkmingai jį išlaikė ir išvažiavo mokytis. Tada ir prasidėjo jos virsmas.

„Niekada negirdėjau, kas yra holokaustas, kas yra pilietinių teisių judėjimas. Išgirdusi tuos žodžius paskaitose manydavau, kad tai tiesiog šalių pavadinimai“, – PBS laidoje „News Hour“ kalbėjo T. Westover.

Moteris baigė Brighamo Youngo universitetą Jutos valstijoje, įgijo magistro ir daktaro laipsnius Kembridžo universitete. Visą tą laiką vyko jos kova su iš skaudžių vaikystės prisiminimų išnyrančiais demonais.

T. Westover mama buvo baigusi mokslus ir nors iš pradžių nebuvo tokia radikalė, ilgainiui ėmė aklai pritarti tėčiui. „Man visada atrodė, kad mama tarsi turi dvi savo pačios versijas. Vienokia ji buvo tada, kai būdavo viena, kitokia, kai šalia būdavo tėvas“, – kalbėjo T. Westover.

Keisti buvo ne tik jos tėvai. Ilgą laiką T. Westover pati to nesuprasdama kentė žiaurų vyresnio brolio fizinį ir psichologinį smurtą. Išvykusi mokytis, ji išgirdo apie psichikos sutrikimus ir ligas, o pamačiusi, koks platus pasaulis už jos gimtojo krašto sienų, ji suprato, kad su ja buvo elgtasi neteisingai.

„Studijuodama doktorantūrą Kembridže palūžau, netrukus nutraukiau ryšius su tėvais ir pradėjau lankytis pas universiteto psichologą. Tai buvo vienas geriausių mano sprendimų. Labai naudinga valandą per savaitę tiesiog atsisėsti ir kalbėti. Labai naudingas buvo ir pats pripažinimas, kad man reikia kažko, ko negaliu sau duoti“, – „The Guardian“ pasakojo T. Westover.

Sukaupusi drąsą T. Westover papasakojo tėvams apie brolio smurtą. „Kai papasakojau mamai, kad brolis ilgą laiką mane skriaudė, ji patikėjo, bet tėvas ne. Vėliau mama tarsi persivertė ir taip pat nebetikėjo manimi“, – apie savo išgyvenimus CNN pasakojo T. Westover.

Tėvai atmetė visus T. Westover kaltinimus, palaikė ją apsėsta velnio ir apkaltino ją norint išardyti šeimą. „Ilgai delsiau su tėvais kalbėti apie brolio smurtą, nes nenorėjau pripažinti to, kad jie tai žinojo, tačiau nieko nedarė. Tokiose šeimose kaip mano nėra didesnio nusikaltimo nei sakyti tiesą“, – „The Guardian“ kalbėjo T. Westover.

Visą savo gyvenimo istoriją be pagražinimų T. Westover sudėjo į prisiminimų knygą „Apšviestoji“. Netrukus ji buvo išversta į daugiau nei 40 kalbų ir tapo pasauliniu bestseleriu, knygą į savo rekomendacijų sąrašą įtraukė ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama.

Žinoma, T. Westover tėvams knyga nepatiko. Jie rašytoją, savo dukrą, padavė į teismą nurodydami, kad jos knygoje pateikiami faktai yra melagingi. „Tara buvo mylima dukra ir ją mokė jos tėvai. Būdama 16-os ji sugebėjo gauti Brighamo Youngo universiteto stipendiją – universiteto, į kurį nelengva patekti. Namų mokymas buvo pakankamas pagrindas jos išsilavinimui“, – T. Westover tėvų advokato Blake`o Atkino žodžius citavo CBS laida „This Morning“.

Šiuo metu T. Westover beveik nebendrauja su savo tėvais ir kitais šeimos nariais, ryšius palaiko tik su pora brolių, retkarčiais susiskambina su mama. „Pamenu paskutinį susitikimą su tėčiu. Jis mane apkabino ir pasakė: „Myliu tave, juk žinai?“ Atsakiau: „Taip. Dėl to niekad nekilo klausimų“. Visada žinojau, kad tėtis mane myli, nemanau, kad jis taip elgėsi dėl to, kad būtų manęs nemylėjęs“, – CNN kalbėjo T. Westover.

Paklausta gerbėjų, ar savo tėvams turi, už ką padėkoti, T. Westover PBS laidoje „News Hour“ kalbėjo, kad yra dėkinga už jų požiūrį į mokslą ir filosofiją, kad mokslas yra kiekvieno asmeninės atsakomybės reikalas. „Nors kai kada jie peržengė tam tikras ribas, esu jiems už tai dėkinga. Tėtis visada kartodavo, kad pats bet ko gali išmokti geriau nei tave išmokytų kitas“, – sakė knygos „Apšviestoji“ autorė.

Šiuo metu T. Westover mormonų religijos nepraktikuoja, tačiau nėra priešiškai prieš ją nusiteikusi. Moteris tikina, kad nepyksta ir ant savo tėvų. Oprah Winfrey laidoje „Super Soul Sunday“ T. Westover kalbėjo, jog savo tėvus myli, tačiau negali priimti jų požiūrio į gyvenimą. Susitaikiusi su tuo, jog šeimos nepakeis, ji nutarė su šeima nutraukti ryšius.

Paklausta, ar jai, niekada nelankiusiai mokyklos, pavyko žiniomis prisivyti universiteto kolegas, T. Westover kalbėjo, kad tiesiog nebesigėdija pripažinti, kad kažko nežino. „Iki šiol yra dalykų, kurių nežinau, tačiau tai priimu. Kai žmonės ką nors pasakoja, nebeatsiprašinėju, kad kažko nežinau. Tiesiog pasakau: „Nežinau nieko, apie ką kalbi. Jeigu tau tai netrukdo, man irgi“, – „Vanity Fair“ pasakojo T. Westover.