Naujienų srautas

Gyvenimas2020.05.21 17:43

16-asis LRT diktanto iššūkis. Sigitas Parulskis „Adomas“

skelbiamas tekstas ir laimėtojai
LRT.lt 2020.05.21 17:43

LRT kviečia į diktanto iššūkį. Prie pirmojo Lietuvoje tokio pobūdžio projekto prisijungė 16 žinomų Lietuvos rašytojų – specialiai projektui jie sukūrė po tekstą, kurį inspiravo „Diktanto“ tema. Diktantai, įgarsinti LRT laidų vedėjų, bus skelbiami kiekvieną darbo dienos rytą (nuo 8 val.) portale LRT.lt, o vakare (nuo 18 val.) bus publikuojami ir patys tekstai, tad diktantą rašiusieji galės pasitikrinti, kaip jiems pavyko.

Daugiau informacijos apie LRT diktanto iššūkį rasite čia.

Dalyvauti iššūkyje ir rašyti diktantą gali būti dar smagiau! Kasdien dalyvių laukia specialūs prizai (spauskite ir pildykite dalyvio anketą čia, nepamirškite prisiregistruoti „Google“ paskyroje).

Iššūkyje galite dalyvauti individualiai, su šeima ar bičiuliais. Kiekvieną dieną atsitiktiniu būdu skelbsime po tris laimėtojus (po vieną iš kiekvienos kategorijos) portale LRT.lt ir susisieksime su laimėtojais asmeniškai nurodytu el. paštu.

Laimėti gali kiekvienas – visai nesvarbu, kiek klaidų būsite padarę. Dalyvauti iššūkyje ir pretenduoti laimėti prizą galima darbo dienomis kasdien nuo 8 val. iki 17 val. Sėkmės!

Visus LRT diktantus rasite čia.

LRT iššūkis. Kasdien po istoriją. Kasdien po diktantą.

Spauskite ant įrašo, klausykite ir rašykite diktantą (pirmiausia tekstas yra perskaitomas nepertraukiamai ir tik vėliau jis pradedamas diktuoti):

LRT iššūkis. Sigitas Parulskis. Adomas. Įgarsino Marijus Žiedas

Pasitikrinkite, kaip parašėte diktantą.

Sigitas Parulskis

Adomas

Adomas trukteli blizgią ąsą, skrynios dangčio sąvaros grikštelėja. Adomas įsiropščia į vidų, tamsu, nors durk į akį, nosį kutena atgrasus mėšlo kvapas, prieblandoje matyti stovįs žirgas. Spąstai, dingteli Adomui, jis stabteli, paskui nori užšokti ant gyvulio, bet balnakilpė per aukštai, jis patraukia ją žemyn.[1] Grindys prasiveria, Adomas nugrimzta į tirštą tamsą, mato, kad rankoje tebelaiko balnakilpę, patraukia ją dar sykį ir po akimirkos virš galvos pokštelėja parašiuto kupolas.[2] Adomas žiūri žemyn, mato, kad leidžiasi į pelkę, kadaise būta ežero, dabar jau užakęs, juozgana dėmė, ima žvygčioti kažkokie paukščiai, po kojom žemė tiži, parašiutą pagauna sūkurys, Adomas susiūbuoja, bet vėjas slopsta taip pat staiga, kaip kilęs, kupolas gęsta. Adomas žengia į priekį, samanos kaskart, kai stato ant jų pėdą, čeža nesąmones, du tręštantys beržai kaip spręstuvai, tarp kurių ištemptą rūko audeklą varsto pirmųjų saulės spindulių dygsniai.[3] Adomas juda pro beržus, kairėje pusėje išvysta aštriadantę kiaunę, kąsnojančią raudoną mėsos gabalą, arčiau pasilenkęs Adomas mato, kad tai vis dar plakanti žmogaus širdis. Šįryt atsibudęs kažkas labai nuliūs, galvoja Adomas ir nevalingai paliečia krūtinės ląstą dešiniąja ranka, nuogąstavimas nepasitvirtina.[4] Adomas stveria rąstigalį ir trenkia kiaunei per galvą. Staiga priešais plytįs akivaras atsimerkia, išnyra vandens lelijos žiedas, žiede sėdi juodabarzdis vyriškis prie pianino, skambina kūdikystėje girdėtą melodiją. Adomas pakelia akis aukštyn, atrodo, snyguriuoja, tik ne snaigės krenta, pelenai.[5] Kiek laiko praėjo, šešios valandos trys minutės ar trys valandos šešios minutės, Adomas nudelbia akis į laikrodį, bet ciferblatas be skaičių ir be rodyklių, ten tik mažytė rankenėlė, kurią truktelėjęs Adomas patenka į baltą erdvę.[6] Ten juodas pianinas skambina juodabarzdžiu vyru, tai yra vyro kūnas skamba kaip instrumentas, nors ir nevisiškai suderintas, vyro iššiepti dantys panašūs į klaviatūrą. Adomai, sako vyras, jūs per daug žiūrite televizoriaus, jūs jau pats tapote televizoriumi, išjungčiau jus, bet geriau pats raskite jungiklį, kalba vyras, neprimygtinai, bet su įtaiga, ryžtingai šneka vyras.[7] Adomas ieško jungiklio, bet užčiuopia tik ąsą, trukteli ją, skrynios dangčio sąvaros sugirgžda, baikščios šviesos nuotąsos gęsta Adomo sąmonėje, atgrasus mėšlo kvapas, panyžta nosį, Adomas nusičiaudi ir nubunda, guli juodabarzdžiui vyrui ant kelių, vyras kairiąja ranka glosto mažą plaukuotą Adomo snukutį, o dešiniąja laiko pultelį ir perjunginėja kanalus.[8] Adomui skauda pakaušį, tarsi kas būtų vožtelėjęs rąstigaliu.

Kiti galimi skyrybos ir rašybos variantai:

[1] „Spąstai“, – dingteli Adomui, jis stabteli, paskui nori užšokti ant gyvulio, bet balnakilpė per aukštai, jis patraukia ją žemyn.
[2] Grindys prasiveria, Adomas nugrimzta į tirštą tamsą, mato, kad rankoje tebelaiko balnakilpę, patraukia ją dar sykį, ir po akimirkos virš galvos pokštelėja parašiuto kupolas.
[3] Adomas žengia į priekį, samanos kaskart, kai stato ant jų pėdą, čeža nesąmones, du tręštantys beržai – kaip spręstuvai, tarp kurių ištemptą rūko audeklą varsto pirmųjų saulės spindulių dygsniai.
[4] „Šįryt atsibudęs kažkas labai nuliūs“, – galvoja Adomas ir nevalingai paliečia krūtinės ląstą dešiniąja ranka, nuogąstavimas nepasitvirtina.
[5] Adomas pakelia akis aukštyn, atrodo, snyguriuoja, tik ne snaigės krenta – pelenai.
[6] Kiek laiko praėjo – šešios valandos trys minutės ar trys valandos šešios minutės, Adomas nudelbia akis į laikrodį, bet ciferblatas – be skaičių ir be rodyklių, ten tik mažytė rankenėlė, kurią truktelėjęs, Adomas patenka į baltą erdvę.
[7] „Adomai, – sako vyras, – jūs per daug žiūrite televizoriaus, jūs jau pats tapote televizoriumi, išjungčiau jus, bet geriau pats raskite jungiklį.“ Kalba vyras neprimygtinai, bet su įtaiga, ryžtingai šneka vyras.
[8] Adomas ieško jungiklio, bet užčiuopia tik ąsą, trukteli ją, skrynios dangčio sąvaros sugirgžda, baikščios šviesos nuotąsos gęsta Adomo sąmonėje, atgrasus mėšlo kvapas, panyžta nosį, Adomas nusičiaudi ir nubunda – guli juodabarzdžiui vyrui ant kelių, vyras kairiąja ranka glosto mažą plaukuotą Adomo snukutį, o dešiniąja laiko pultelį ir perjunginėja kanalus.

Sveikiname gegužės 21-osios laimėtojus:

Tautvydas Pirštelis (individualus iššūkis)

Viltė Indriuškevičiūtė (šeimos iššūkis)

Sigitas Valiukas (bičiulių iššūkis)

Nei vieno LRT diktanto iššūkio nepraleido net 15 dalyvių. Sveikiname, jiems padovanosime specialius LRT prizus!

Marija Indrikonienė

Vaida Skarulskytė-Tiurkina

Eugenijus Krikščiūnas

Aldona Jonaitienė

Lolita Šiaudvytienė

Vida Kudirkienė

Sigita Karkliuvienė

Teodora Stanislava Kilikevičienė

Evelina Keturakytė

Eglė Sabaliauskaitė

Ernestas Omilijonas

Jūratė Mačkinienė

Barbora Balkutė

Janina Kaminskaitė

Eglė Kvaraciejūtė

Rašytojo S. Parulskio diktantas buvo paskutinysis LRT diktanto iššūkis. Dėkojame kiekvienam dalyvavusiam LRT diktantų iššūkiuose ir visiems, rašiusiems savarankiškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi