Gyvenimas

2020.05.20 17:23

15-asis LRT diktanto iššūkis. Enrika Striogaitė „Misija“

skelbiamas tekstas ir laimėtojai
LRT.lt2020.05.20 17:23

LRT kviečia į diktanto iššūkį. Prie pirmojo Lietuvoje tokio pobūdžio projekto prisijungė 16 žinomų Lietuvos rašytojų – specialiai projektui jie sukūrė po tekstą, kurį inspiravo „Diktanto“ tema. Diktantai, įgarsinti LRT laidų vedėjų, bus skelbiami kiekvieną darbo dienos rytą (nuo 8 val.) portale LRT.lt, o vakare (nuo 18 val.) bus publikuojami ir patys tekstai, tad diktantą rašiusieji galės pasitikrinti, kaip jiems pavyko.

Daugiau informacijos apie LRT diktanto iššūkį rasite čia.

Dalyvauti iššūkyje ir rašyti diktantą gali būti dar smagiau! Kasdien dalyvių laukia specialūs prizai (spauskite ir pildykite dalyvio anketą čia, nepamirškite prisiregistruoti „Google“ paskyroje).

Iššūkyje galite dalyvauti individualiai, su šeima ar bičiuliais. Kiekvieną dieną atsitiktiniu būdu skelbsime po tris laimėtojus (po vieną iš kiekvienos kategorijos) portale LRT.lt ir susisieksime su laimėtojais asmeniškai nurodytu el. paštu.

Laimėti gali kiekvienas – visai nesvarbu, kiek klaidų būsite padarę. Dalyvauti iššūkyje ir pretenduoti laimėti prizą galima darbo dienomis kasdien nuo 8 val. iki 17 val. Sėkmės!

Visus LRT diktantus rasite čia.

LRT iššūkis. Kasdien po istoriją. Kasdien po diktantą.

Spauskite ant įrašo, klausykite ir rašykite diktantą (pirmiausia tekstas yra perskaitomas nepertraukiamai ir tik vėliau jis pradedamas diktuoti):

LRT iššūkis. Enrika Striogaitė. Misija. Įgarsino Eglė Bučelytė

Pasitikrinkite, kaip parašėte diktantą.

Enrika Striogaitė

Misija

Praeitą pavasarį, kaip ir šį, leidau kaime, o atsimenat – buvo ilgai trukusi sausra, pas mus šulinyje net vanduo išseko. Šiaip mieste aš gana ilgai naktinėju, o kaime, kai tiesiog būni su saule ir jos laida, viską savaime priimi teisingiau[1] ir natūralu, kad sutemus, apie vienuoliktą valandą, eini miegoti.

Bet tądien, tiksliau, tą naktį, apėmė didžiulis nerimas. Kai būna taip negerai ar atvažiuoju su neramiom mintim, vaikštinėju keliuku palei mišką kartais ilgų ilgiausiai, kol mintys nurimsta, nuskaidrėja. Taigi apie pirmą valandą nakties atsikėliau ir išėjau į savo keliuką vaduotis iš nežmoniško nerimo.

Per niekaip nesibaigiančią sausrą vengdavau eiti iki tolėliau esančio žvyrkelio, apsisukdavau anksčiau, nes dulkių siena nesisklaidydavo, o tąkart kažkaip kojos pačios nunešė į žvyrkelį, nuo kurio iš pradžių pamačiau keistą oranžinę šviesą, vėliau – degantį mišką.

Baisi stichija siautėjo, ugnis net švilpė griebdama senas žoles, pušų spyglius, šoko į medžių kamienų dreves. Sustingau iš siaubo ir netikėtumo. Už kokių keturių šimtų metrų esančios artimiausios trobos languose buvo tamsu – tai natūralu, kaimas apie pirmą nakties miega, nė gyvos dvasios.[2] Puoliau dar gelbėti vienos[3] palei kelią ugnies laižomos jaunos pušaitės, trypiau ugnį kojom, bet tai buvo tik vaikiška pastanga. Iškviečiau gaisrininkus, kurie netrukus atvykę ilgai plūkėsi[4] galynėdamiesi su ugnimi.

Supratau miško, šalia kurio vis ateidavau pabūti apimta negerų minčių, man pasiųstą nerimą. Negalėjo jis juk šūktelti: „Ateeeik, deguuu!“ Supratau ir vieną savo misijų – išgelbėti jį nuo ugnies: aplink visi miegojo, tad, jei ne aš, sausros alinamas miškas būtų sudegęs.

Neabejoju – mes visi turime galybę nuostabių misijų, tik dažnai dairomės ko nors nepaprasto, o tie paprasti dalykai ir yra nepaprasti, be to, regis, stipriausiai laikantys mus šioje žemėje.

Kiti galimi skyrybos ir rašybos variantai:

[1] viską savaime priimi teisingiau, ir natūralu
[2] Už kokių keturių šimtų metrų esančios artimiausios trobos languose buvo tamsu, tai natūralu, kaimas apie pirmą nakties miega – nė gyvos dvasios.
[3] Puoliau dar gelbėti vienos, palei kelią ugnies laižomos jaunos pušaitės
[4] Iškviečiau gaisrininkus, kurie netrukus atvykę ilgai plūkėsi, galynėdamiesi su ugnimi.

Sveikiname gegužės 20-osios laimėtojus:

Dominykas Vyšniauskas (individualus iššūkis)

Genovaitė Gusarovienė (šeimos iššūkis)

Ernestas Omilijonas (bičiulių iššūkis)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.