Gyvenimas

2020.05.21 19:45

Atostogos Lietuvoje. Alytaus krašto pažintiniai takai veda tūkstančius metų į praeitį

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.05.21 19:45

Jei norite savo meilę išmatuoti metrais, pamatyti Dzūkų jūrą, didžiausią Lietuvos sengirę ar pelkę šmaikščiu pavadinimu Meškos šikna bei atsigerti gydomųjų šaltinių vandens, užsukite į Alytaus apskritį. Čia atgaivą suras ir tie, kurie mėgsta spa malonumus, ir tie, kurie ramybės ieško gamtoje.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Atostogos Lietuvoje“, jis supažindina su turizmo įdomybėmis ir naujovėmis, laukiančiomis kiekvienoje iš dešimties šalies apskričių.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ragina šią vasarą atostogas planuoti Lietuvoje ir taip paskatinti šalies vidaus turizmą. Šįkart portalas LRT.lt kviečia susipažinti su Alytaus apskritimi ir sužinoti, ką joje pamatyti, kur apsilankyti ir ko paragauti.

Tai, ką būtina pamatyti Alytaus apylinkėse:

– Baltosios rožės tiltas;

Alytaus kraštotyros muziejus (modernus, interaktyvus, įdomiai ir išradingai pasakojantis krašto istoriją);

– Alytaus gynybiniai įtvirtinimai – fortai (įspūdingai atrodantys iš paukščio skrydžio ir dar tikrai ne visų atrasti);

– Žuvinto biosferos rezervatas (šią vasarą lankytojus pasitiks atsinaujinęs – naujai išklotu Žuvinto ežero gamtos taku, restauruotu apžvalgos bokštu ir atnaujintu Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centru);

– Punios piliakalnis su nuostabia panorama į Nemuną ir Punios šilą;

– Butrimonių fontanas (vienintelis toks Lietuvoje sūkurinis akrilo kolbos formos fontanas, sutemus nušvintantis įvairiomis spalvomis);

– Pivašiūnų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia.

„Alytus – romantika dvelkiantis miestas. Ant Baltosios rožės tilto savo meilę galima išmatuoti metrais, nes čia yra šešios vienodo ilgio žymos, žyminčios Aristotelio meilės rūšis. Norint įrodyti savo atsidavimą mylimam žmogui, galima jį ant rankų nunešti tam tikrą atkarpą.

Be to, tilto prieigose įsimylėjėliai ant plieno rožių širdelės kabina meilės spyneles. Galbūt ne veltui garsių menininkų Algirdo ir Remigijaus Gataveckų sukurtas Alytaus miesto ženklas susideda iš dviejų žodžių „Alytus-Myliu“, – „Keliauk Lietuvoje“ vietinio turizmo rinkos ekspertė Neringa Sutkaitytė pasakoja apie aukščiausią Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltą, ypač pamėgtą ekstremalių potyrių entuziastų, – nuo jo rengiami šuoliai su virvėmis.

„Be to, nuo tilto atsiveria nuostabi Alytaus piliakalnio panorama“, – priduria pašnekovė.

Pasak jos, miestas taip pat žinomas kaip viena iš Lietuvos sportinio turizmo traukos vietovių. Čia įkurtas aktyvaus poilsio ir laisvalaikio „Jaunimo parkas“ (pernai šiame parke atidaryta didžiausia dviračių kalnelių trasa Lietuvoje), o pats miestas išraizgytas daugiau kaip 38 km besidriekiančių pėsčiųjų ir dviračių takų, kuriais keliaujant galima apžiūrėti Alytaus centrą ir lankytinus objektus. (Visus Alytaus turizmo informacijos centro siūlomus maršrutus pėstiesiems, dviratininkams ir keliaujantiems automobiliu rasite čia.)

„Mieste kasmet organizuojami įvairūs tarptautiniai sporto renginiai, o kur dar netoliese įsikūręs turistų lankomas nuotykių parkas „Tarzanija“, kuriame ras ką nuveikti ir ekstremalių potyrių ištroškę sporto entuziastai, ir mėgėjai, ir šeimos su vaikais.

„Tarzanija“ – tai visas pramogų miestelis, kuriame ras ką veikti ir patys mažiausieji, ir kiek ūgtelėję, ir suaugusieji, o išalkę greta parko galės paskanauti dzūkiškų patiekalų ar apsistoti nakvynei „Dzūkijos dvare“, – patikina „Keliauk Lietuvoje“ ekspertė.

Be to, ji primena, kad šiemet Alytaus rajone esantis Simno miestelis tapo 2020 m. mažąja Lietuvos kultūros sostine, tad keliaujant po Alytaus kraštą būtina užsukti ir čia.

Alytaus kraštas turtingas įstabių gamtos objektų, o viena įspūdingiausių apylinkės vietų – Punios šilas. Į jį nepateksite nei greitai, nei patogiai, tačiau kartą jame atsidūrę tikrai nesigailėsite – čia nesunku nusikelti 1000 metų į praeitį ir pamatyti, kaip atrodė pirmykščiai Lietuvos miškai. Lietuvoje kito tokio miško tikrai nėra – tai didžiausia šalyje sengirė.

Punios šilas plyti 19 km ilgio Nemuno kilpoje ir yra Nemuno kilpų regioninio parko dalis, botaninis-zoologinis draustinis ir gamtinis rezervatas. Taip pat čia galima pamatyti daugybę senų ir galingų ąžuolų, beveik kiekvienas jų galėtų būti paskelbtas gamtos paminklu. Lankymasis botaniniame-zoologiniame draustinyje neribojamas, tačiau eismas automobiliais leidžiamas tik dviem pagrindiniais keliukais. Gamtiniame rezervate apsilankyti galima savarankiškai arba su ekskursija – apie tai reikėtų pranešti iš anksto.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Alytaus apylinkėse, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Varėnos apylinkėse:

– Liškiavos vienuolyno ansamblis;
– Merkinės apžvalgos bokštas;
– Merkinės piliakalnis;
– Čepkelių raisto mokomasis takas;
– Zackagirio pažintinis takas (kuriuo einant galima susipažinti su etnografiniu Marcinkonių kaimu, aukštapelke vadinama Meškos šikna, išvysti žemyninę Gaidžio kopą);
– Etnografinis Zervynų kaimas.
– Namelis ant vištos kojelės – pamatyti namelį tarsi iš pasakos vaikams galima šalia Merkinės – tai Merkinės ugniagesių komandos poilsio ir budėjimo vieta prižiūrint Dzūkijos miškus. Vaikams tikrai patiks.

„Žuvinto biosferos rezervatas, Čepkelių raistas, žemyninė Gaidžio kopa, Merkinės piliakalnis – tiek ir dar daugiau galima atrasti Varėnos krašte, kuris garsėja ne tik čia kasmet vykstančia Grybų švente, bet ir nuostabiu kraštovaizdžiu, atsiveriančiu nuo Merkinės apžvalgos bokšto ar piliakalnio, bei aukštapelke šmaikščiu pavadinimu Meškos šikna“, – sako N. Sutkaitytė.

Lopinėlis Dzūkijos nacionalinio parko plyti Alytaus rajone, tačiau didžioji jo dalis – Varėnos apylinkėse. Tai didžiausia saugoma teritorija Lietuvoje. Joje gausu šaltinių ir upių, kurių vanduo papildo Nemuną. Iš viso parke – 43 gamtos paminklai ir apie 80 kultūros paveldo objektų. Teritorijoje driekiasi šeši pėsčiųjų takai, dešimt takų dviratininkams ir vandens trasa. Parke yra apie 20 stovyklaviečių. Daugiau informacijos apie stovyklavietes ir pažintinius takus rasite čia.

Su Dzūkijos nacionaliniu parku ribojasi Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas, įkurtas siekiant apsaugoti vieną seniausių ir unikaliausių Lietuvos miško pelkių, mišku apaugusias žemynines kopas, retas gyvūnų bei augalų rūšis. Kiek daugiau nei pusę rezervato teritorijos užima žymiausia ir didžiausia Lietuvos pelkė – Čepkelių raistas. Jo pakraštyje, už 5 km nuo Marcinkonių kaimo, vingiuoja mokomasis takas pelkėje ir apypelkyje.

Eidami šiuo taku lankytojai pamato Čepkelių raistą, pušynais apaugusias kopas, susipažįsta su pelkės ir miško augmenija. „Nuo balandžio 1 iki liepos 1 d. taką aplankyti galima tik lydint Direkcijos darbuotojui ar licenciją turinčiam gamtos gidui“, – primena N. Sutkaitytė.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Dzūkijos nacionaliniame parke ir Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Lazdijų apylinkėse:

– Vainežerio parkas;
– Veisiejų apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria trijų ežero salų ir Veisiejų panorama;
– Pasienio rokadinis kelias arba „Geležinė uždanga“ (šiandien vis dar sukrečiantys spygliuotos tvoros fragmentai, menantys Šaltąjį karą ir čia patruliavusius sovietų pasieniečius);
– Aštriosios Kirsnos dvaro sodyba;
– Buvusio Veisiejų dvaro fligelis su parku;
– Veisiejų miestelio istorinis centras.

„Lietuvos pajūris turi Baltijos jūrą, o Dzūkija – Dzūkų jūra pramintą Dusios ežerą Metelių regioniniame parke. Sakoma, kad, pučiant stipriam vėjui, ežero bangos pakyla ir atsimuša į smėlėtą krantą, o praėjus vėjo audrai, krante galima prisirinkti ir tikrų gintarų, kurie randami tik Baltijos jūroje. Panoramą nuo Dusios ežero ir ramią, plačią pakrantę privalo pamatyti kiekvienas Lietuvos gyventojas.

Būtinai užsukite į Metelių regioninio parko lankytojų centrą, kuriame siūloma galimybė pasiplaukioti informacinėmis plaukiojančiomis sūpuoklėmis, pakilti į Metelių apžvalgos bokštą ar Prelomciškės piliakalnį su nepakartojama panorama į Dusios ežerą.

Visa tai galima aplankyti einant pažintiniu Bijotų-Širvintų miškų taku. Kitas būdas tai padaryti – pasirinkti vieną iš dviračių ( Dusios arba Metelių) trasų“, – pasakoja N. Sutkaitytė.

Dar vienas būdas pažinti Lazdijų kraštą – plaukti pasroviui, pastebi „Keliauk Lietuvoje“ ekspertė:„Tereikia išsinuomoti baidarę (o nuomos punktų Lazdijų krašte tikrai nemažai), pasirinkti norimą maršrutą Baltosios Ančos, Niedos arba Kirsnos upėmis ir leistis į vaizdingą nuotykį.“

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Lazdijų apylinkėse, rasite čia.

Tai, ką būtina pamatyti Druskininkų apylinkėse:

– Šakočių muziejus;
– A. Česnulio skulptūrų parkas;
– Druskininkų muzikinis fontanas pernai buvo išrinktas gražiausiu Lietuvoje. Iš fontano sklindančias melodijas gali užsisakyti kiekvienas norintis, o sutemus šis objektas nušvinta įvairiomis spalvomis;
– Lynų keltas;
– Pasivaikščiojimas Druskonio ežero pakrantėmis ir Vijūnėlės parke (kuriame pavasarį galima išvysti pražydusių narcizų jūrą ir sakurų alėją, o K. Dineikos sveikatingumo parke pasisemti sveikatos).

„Didžioji dalis turistų Druskininkus renkasi norėdami sustiprinti sveikatą, atgauti prarastas jėgas, dvasinę ramybę, pajusti vidinę harmoniją su gamta. Tai puikus pasirinkimas ne tik dėl čia trykštančių gamtinių ir gydomųjų šaltinių, bet ir dėl to, kad šis miestas niekuomet nestovi vietoje – ir dabar Druskininkai gražinasi, tvarkoma aplinka, sodinamos gėlės, kuriami nauji traukos objektai ir maršrutai.

Bene labiausiai laukiama naujiena, pasieksianti klientus rudenį, – vienintelis miego SPA Šiaurės Europoje. Šią unikalią paslaugą siūlys naujas sveikatingumo centras „Amberton Green SPA Druskininkai“, kuriame bus taikoma miego SPA filosofija, o inovatyvūs sveikatingumo metodikų sprendimai bus pasitelkti miego sutrikimų, nemigos, lėtinio nuovargio terapijos gydymui“, – naujienomis dalijasi „Keliauk Lietuvoje“ atstovė.

Ji taip pats siūlo užsukti į pirmąjį ir vienintelį pasaulyje Šakočių muziejų, kuriame galima pamatyti Guinnesso rekordininką – didžiausią šakotį, taip pat apžiūrėti, kokie šakočių analogai kepami kitose užsienio šalyse, o muziejuje esančioje kavinėje ir paskanauti šio lietuviško gardėsio. Norintieji gali užsisakyti ir edukacines šakočio kepimo programas, stebėti kepimą ir patys jame dalyvauti.

Pasigrožėti miestu iš paukščio skrydžio kviečia vienintelis Lietuvoje Lynų keltas, veikiantis ištisus metus. Kitame Nemuno krante galite apsilankyti žiemos pramogų rojumi vadinamoje „Snow arenoje“, – sako N. Sutkaitytė.

Ji taip pat rekomenduoja užsukti į ne tik vietinių, bet ir užsienio turistų sulaukiantį vieno talentingiausių Dzūkijos skulptorių A. Česnulio skulptūrų parką, kuris patiks ne tik pavieniams lankytojams, bet ir šeimoms su mažais vaikais. „Parke eksponuojama nemažai medžio skulptūrų, kurios išsiskiria forma ir savybėmis, taip pat stovi paties drožėjo suręstas vėjo malūnas, kuriame gali apsilankyti kiekvienas parko lankytojas“, – teigia pašnekovė.

Daugiau naudingos informacijos apie tai, ką nuveikti ir ką pamatyti Druskininkų apylinkėse, rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.