Gyvenimas

2020.05.19 12:06

Naujausias amerikiečių tyrimas rodo – paskaloms per dieną kiekvienas žmogus skiria beveik valandą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.05.19 12:06

Naujausias amerikiečių mokslininkų tyrimas paneigė visus stereotipus apie paskalas ir įrodė, kad kiekvienas žmogus per dieną vidutiniškai 52 minutes skiria paskaloms. Kodėl taip yra ir ką paskalos gali atnešti, pasakoja psichologas, profesorius Gediminas Navaitis.

Jis abejoja, ar paskalos gali atnešti ką nors gero visai visuomenei, tačiau gali sutelkti mažesnę žmonių grupę ir išgirdus nepaprastą naujieną leisti pajausti savo reikšmingumą.

„Gandai yra įtakinga, galinga informacinio karo priemonė ir šiandien gandus skleisti atsirado daug daugiau galimybių negu prieš šimtą metų – turime internetą, mobiliuosius telefonus, kitų galimybių“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sakė G. Navaitis.

Tyrimą apie paskalas atlikę mokslininkai siekė paneigti mitą, kad liežuvavimas – žemesnės klasės, neišsilavinusių moterų užsiėmimas. Paklaustas, ar toks stereotipas gajus Lietuvoje, G. Navaitis priminė, kad vidutinis žodžių kiekis, kurį per dieną pasako moteris ir vyras, skiriasi.

„Todėl moterys tiesiog daugiau kalbasi. Bet jei pasakytume, koks vyrų ir moterų pasakytame tekste yra gandų procentas, veikiausiai jis būtų panašus“, – teigė G. Navaitis.

Apkalbos retai kada skirtos platinti teigiamiems gandams. Dažniausiai tai yra kitų žmonių menkinimas, kompromitavimas. Nepamirškime, kad apkalbos neretai skleidžiamos tikslingai.

Išsamiau – laidos įraše:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.