Naujienų srautas

Gyvenimas2020.05.16 21:55

Vienas pasivažinėjimas paspirtuku gali sugadinti vasarą: po kai kurių traumų vaikams reikia ypatingos priežiūros

LRT.lt 2020.05.16 21:55

Vaikai yra kaip žvaigždės, tik gaila, kad dažnai krentančios, sako Vaikų chirurgijos gydytojas rezidentas Benediktas Jonuška. Jis pastebi, kad kritus nuo paspirtuko galima patirti rimtas traumas, pvz., stipinkaulio ar abiejų dilbių. Panašių traumų išvengti lengva, tačiau tėvai dažnai nepasirūpina apsaugos priemonėmis.

Vasarą nuėjus į Vingio parką galima matyti daug vaikų važinėjančių paspirtukais. Kadangi vaikai neįvertina kelio dangos, nuokalnių, savo galimybių, jie žymiai dažniau krenta nei suaugusieji, pastebi B. Jonuška.

„Kalbant apie paprastus paspirtukus, vaikai praradę pusiausvyrą ar susidūrę su kliūtimi krenta į priekį arba į šoną. Dažniausiai patiriamos galvos traumos, tačiau į priėmimo skyrių atvykę vaikai neretai skundžiasi riešų skausmais, nubrozdinimais. Būtina paminėti, kad dauguma vaikų patyrusių traumas neturėjo šalmo ir jokių apsaugų.

Iš lūžių dažniausiai diagnozuojamas apatinės stipinkaulio dalies lūžis, po šios traumos vaikai transporto priemones bent mėnesiui padeda šalin, o patys pratinasi prie gipso. Kiek liūdnesni atvejai, kurių pasitaikė ne vienas, kai patiriami abiejų dilbių lūžiai. Kol abi rankos sugyja vaikams reikia ypatingos priežiūros“, – sako jis.

B. Jonuškos ekomendacijos norint išvengti traumų, susijusių su paspirtukais:

– vaikai, jaunesni nei 8 metų amžiaus, neturėtų važinėti paspirtukais be suaugusiųjų priežiūros;
– negalima važinėti paspirtukais gatvėmis kur vyksta eismas, ar naktimis;
– vaikai važinėdami paspirtukais, turėtų mūvėti šalmus, kelių ir alkūnių apsaugas.

Pastaruoju metu Vilniuje galima išvysti nemažai elektrinių paspirtukų, kurie pasiekia pakankamą greitį ir yra tikrai patogi susisiekimo priemonė mieste. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad įvairiose šalyse numatomi skirtingi reikalavimai elektrinių paspirtukų vairuotojams. Lietuvoje elektrinių paspirtukų išvystančių iki 25 km/h greitį vairuotojai iki 18 metų amžiaus turi mūvėti šalmą, vyresni gali pasirinkti ar šalmą užsidėti ar ne, ir aišku laikytis kelių eismo taisyklių.

„Praėjusią vasarą į priėmimo skyrių atvyko vaikas, kuriam tėvai leido elektriniu paspirtuku pasivažinėti Vilniaus senamiesčiu. Važiuojant ratas įstrigo tarp grindinio plytelių, vaikas krito ir į traumatologijos punktą atvyko jau iš Žalgirio klinikų su dviem nuskeltais priekiniais dantimis ir susiūtomis lūpos žaizdomis. Atlikus rentgenogramą paaiškėjo, kad lūžo abiejų rankų dilbių kaulai, todėl sugipsavome abi rankas. Taip šiam piliečiui visa likusi vasara buvo sugadinta.

Viename amerikiečių tyrime dalyvavo 249 pacientai, kurie į ligoninę kreipėsi dėl traumų nukritus nuo elektrinių paspirtukų. Apie dešimtadalis pacientų buvo jaunesni nei 18 metų amžiaus ir tik 4,4 proc. važiuodami dėvėjo šalmus. 40 proc. pacientų patyrė galvos traumas, o 32% – įvairius lūžius. Visgi dauguma traumų buvo nestiprios ir tik 6 proc. pacientų buvo hospitalizuojami tolimesniam gydymui“, – vardija gydytojas.

Jis pataria važiuojant elektriniu paspirtuku mūvėti šalmus ir nevažinėti vaikams elektriniais paspirtukais. „Daug naudingiau vaikams tiesiog vaikščioti ar lakstyti“, – priduria B. Jonuška.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi