Gyvenimas

2020.05.14 08:01

Baltijos šalys atsidaro: ką pamatyti Taline?

Vaidas Matulaitis, buvęs Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas2020.05.14 08:01

Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerams susitarus nuo gegužės 15-osios naikinti kelionių ribojimus Baltijos šalyse, bus sukurtas regioninis „kelionių burbulas“. Tikėtina, kad daugelis tautiečių pasinaudos šia galimybe aplankyti Baltijos kaimynes. Susiruošusiems į Taliną – keletas alternatyvių idėjų, nukrypstant nuo tradicinių maršrutų.

Gyvename „Google“ eroje, todėl naršydami internete ir ieškodami, ką aplankyti Taline, neišvengiamai susidursite su tradiciniais maršrutais: senamiestis, Rotušės aikštė, Toompea kalnas ar Kadriorgo parkas. Jei Taline lankotės pirmą kartą, tikrai verta pradėti nuo klasikinės pažinties. Tačiau jei šiose vietose jau lankėtės ar ketinate užtrukti Taline kiek ilgiau, kviečiu nuklysti į šoną ir atrasti naujas erdves, kurios ne mažiau įdomios ir ryškios.

Rotermano kvartalas (est. Rotermanni kvartal). Talino centre, prie pat senamiesčio prisiglaudęs, vos už kelių žingsnių nuo jūrų uosto. Tai pakankamai kompaktiškas ir sąlyginai neseniai atgaivintas kvartalas, kurį netruksite apeiti. Praeito amžiaus pradžioje čia būta spirito gamyklos, malūno, druskos bei kitų prekių sandėlių.

Sovietmečiu apleistas kvartalas atgimė po 2000 metų, kai investuotojai ėmėsi renovacijos. Rotermanas išsiskiria ryškiais architektūriniais sprendimais, kai pastatuose drąsiai, tačiau darniai dera 19 a. mūrai ir šiaurietiškai moderni architektūra. Čia apsilankę olandai sako, kad jaučiasi tarsi Amsterdame, o danai – tarsi gimtojoje Kopenhagoje.

Jei bevaikštant išalksite, Rotermano kvartalas turi ką pasiūlyti jūsų pietų stalui. Visai šalia vienas nuo kito rasite kokybiško maisto restoranus „Pull“, „R14“, „Saku“, „Platz“, „Kaks Kokka“ ir rytietišką „Toa“.

Telliskivi kūrybos miestelis (est. Telliskivi loomelinnak). Išvertus iš estų kalbos „telliskivi“ reiškia „plyta“. Sovietmečiu šioje teritorijoje buvo plytų gamykla, o dabar, didžiulėje jos teritorijoje, susiformavo viena gyviausių ir kūrybiškiausių Talino erdvių. Gyvenimas čia verda. Taliniečiai kartais juokauja, kad miesto senamiestį užleidus užsienio turistams, tai yra naujasis traukos centras vietiniams.

Svečiai iš Vilniaus šį kvartalą neretai lygina su mažesnėje teritorijoje išsidėsčiusiu Vilniaus menų fabriku „Loftas“. Telliskivi jus pasitiks spalvingais grafičiais, kontrastuojančiais su pilkomis sovietmečio sienomis, čia gausu nišinių vietinių ir užsienio (tarpe jų ir lietuvių) dizainerių parduotuvėlių, įdomaus formato kavinių ir barų: „Peatus“ (liet. „Stotis“) jus pamaitins tikrame traukinio vagone-restorane, „Renard“ bare dienos pietus valgysite su išskirtiniu motociklu ant stalo, o tiesiog už stiklinės pertvaros stebėsite, kaip restauruojami vintažiniai plieno žirgai.

Čia pat rasite barą „Pudel“, restoraną rankų žaidimo pavadinimu „Kivi paber käärid“ (liet. Akmuo, Popierius, Žirklės) , kuriame viskas ruošiama be gliuteno, rytų „fusion“ stiliaus barą „Lendav Taldrik“ (liet. „Skraidanti lėkštė“), neįpareigojančios atmosferos prancūzišką užeigą „Frenchy“ ir daugelį kitų. Telliskivi kvartale įsikūrusi ir iš Švedijos atkeliavusi kultinė galerija „Fotografiska“. Tiesa jos, kaip ir šalia esančios koncertų salės, atidarymo dar teks palaukti.

Lennusadam (liet. „Hidrolėktuvų uostas“) ir Noblessnerio uosto kvartalas (est. „Noblessneri sadam“). Pastaraisiais dešimtmečiais Talino jūros juosta augina vis naujas ir patrauklias erdves bei objektus. Vienas tokių – Hidrolėktuvų jūrų muziejus, įsikūręs milžiniškame Petro Pirmojo laikus menančiame angare, kurio sienose 2012 metais atsidarė vienas moderniausių visame šiaurės rytų Europos regione muziejų. Čia galėsite susipažinti su visa regiono laivybos evoliucija nuo seniausių laikų.

Muziejuje dera pažangiausi technologiniai interaktyvūs sprendimai bei autentiškos patirtys, kada galite pasimatuoti tikrą Estijos pirmosios Respublikos laikų jūrų laivyno karininko uniformą. Muziejus, kaip ir kiti muziejai uždarose patalpose, kol kas uždarytas, tačiau šalia jo esančioje prieplaukoje galite apžiūrėti pakankamai įspūdingą laivų ekspoziciją bei pasižvalgyti į kitus objektus, atsiveriančius nuo krantinės.

Vos už kelių šimtų metrų nuo muziejaus įsikūręs Noblessnerio uosto kvartalas. Tai viena naujausių, tiksliau – prikeltų naujam gyvenimui, Talino erdvių ant jūros kranto. Čia dera šimtamečiai statiniai su modernia architektūra, įsikūrusios meno galerijos, restoranai ir kavinės. Įdomi ir pati šio kvartalo pavadinimo kilmė. Noblessner yra sudurtinis žodis, kilęs iš dviejų senojo Talino pirklių – Nobelio, žymiojo Alfredo Nobelio sūnėno ir Lessnerio pavardžių.

Pabaigai pora žodžių estiškai, kurie jums pravers svečiuojantis pas šiaurės sesę: tere – labas, aitäh (tariama „aité“) – ačiū. Linkiu jums saugios kelionės ir įkvepiančių patirčių. Aitäh.

Vaidas Matulaitis

Buvęs Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.