Gyvenimas

2020.05.05 22:00

Gydytojai atsakė, ar skiepas nuo tuberkuliozės gali apsaugoti nuo COVID-19 ir kodėl vaikai atsparesni

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.05.05 22:00

COVID-19 pandemijai sukausčius pasaulį, kiekviena LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“ prasideda specialia medikų penkiaminute, skirta žiūrovų klausimams apie naująjį koronavirusą aptarti. Šįkart žiūrovams rūpėjo sužinoti, ar išties COVID-19 eigą palengvina skiepas nuo tuberkuliozės. Prof. Auksė Mickienė teigia – sergamumo rodiklis šalyse, kuriose plačiai nuo jos skiepijama, tikrai mažesnis.

Ar tikrai cirkuliuoja tik vienas viruso tipas? Gal yra labiau ar mažiau agresyvūs virusai ir sirgimo stiprumas priklauso nuo to, kiek kokių virusų pagavai?

Anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Suaugusiųjų infekcinių ligų klinikos vadovės prof. A. Mickienės, atliekami intensyvūs moksliniai tyrimai siekiant tai išsiaiškinti.

„Tai yra molekulinė virusologija, ieškoma genetinių skirtumų tarp skirtingų virusų izoliatų. Pagal juos galima aptikti, iš kur atkeliavo virusas. Sakykime, Niujorkas, kuris labai stipriai kenčia nuo šito viruso, yra aiškiai nustatęs, kad virusas pas juos pateko iš Europos, o ne iš Kinijos.

Pagal molekulinę struktūrą galima atsekti viruso cirkuliaciją, kaip, į kokią šalį iš kokios šalies virusas pateko, tačiau konkrečių sąsajų su skirtingomis klinikinėmis formomis, mano žiniomis, duomenų dar nėra. Yra pora publikacijų iš Islandijos, kur buvo identifikuoti keli skirtingi viruso potipiai ir toliau ieškoma jų sąsajų su klinikinėmis ligos formomis. Mes taip pat planuojame daryti tokius tyrimus – reikia daugiau laiko, daugiau žinių“, – pasakoja ji.

Virusas iš principo nėra itin kintantis, bet jis taip pat nėra visiškai identiškas, priduria A. Mickienė, tad genomo tyrimai daromi dėl dviejų dalykų: siekiant molekuliniu lygmeniu atsekti, kas ir iš kur atkeliavo, kas kaip užsikrėtė ir iš kur plinta virusas, taip pat kiek ir kokių yra sąsajų su ligos sunkumo formomis.

„Be jokios abejonės, kuo labiau kintantis virusas, tuo didesnis iššūkis vakcinų kūrėjams“, – tvirtina profesorė.

Buvo pastebėta epidemiologinė sąsaja, kad tose šalyse, kuriose nuo tuberkuliozės maži vaikai skiepijami plačiai, sergamumo, mirštamumo rodikliai ne tokie dideli. Iš seniai žinoma, kad tuberkuliozės skiepas suaktyvina imuninę sistemą, tačiau ši žinia tik hipotezės stadijoje.

Gydytojai atsako į rūpimus klausimus: ar skiepas nuo tuberkuliozės padeda kovoje su koronavirusu?

Kalbama, kad šalyse, kuriose buvo skiepijama nuo tuberkuliozės, mirštamumas nuo šios ligos mažesnis. Ar tai išties nors kiek gali padėti apsisaugoti nuo koronaviruso?

„Šitoje srityje taip pat atliekami tyrimai. Buvo pastebėta epidemiologinė sąsaja, kad tose šalyse, kuriose nuo tuberkuliozės maži vaikai skiepijami plačiai, sergamumo, mirštamumo rodikliai ne tokie dideli. Iš seniai žinoma, kad tuberkuliozės skiepas suaktyvina imuninę sistemą, tačiau ši žinia tik hipotezės stadijoje.

Hipotezės bandomos tikrinti analizuojant epidemiologinius duomenis, ar tikrai yra sąsajų tarp koronavirusinės infekcijos sunkumo ir vakcinos nuo tuberkuliozės apimčių šalyje. Man atrodo, toks tyrimas inicijuojamas Australijoje. Tai yra mokslinių tyrimų objektas, bet detalesnių duomenų kol kas neturime“, – aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė A. Mickienė.

Kodėl kūdikiai ir maži vaikai virusui atsparesni? Juk jų imuninė sistema nesubrendusi.

Pasak Kauno klinikinės ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjo Dariaus Varaškevičiaus, visos virusinės infekcinės ligos vaikų pakeliamos lengviau.

„Vaikai jas lengviau pakelia dėl savo imuninės sistemos ypatumų – būtent dėl to, kad imuninė sistema dar nėra visiškai subrendusi, ji daugelį ligų gali įveikti lengviau. Koronavirusas – ne išimtis, tai yra tas pats virusas, kaip ir daugelis kitų virusų, todėl jo patekimo į organizmą reakcija panaši ir ja vaikai serga arba labai lengvai, arba ligos eiga išvis būna asimptomė. Bet, kaip matome iš pavienių atvejų, yra ir sunkių formų, ir vaikų mirčių“, – pabrėžia gydytojas.

Plačiau – balandžio 30 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše. Laidą veda Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gydytojai atsako į rūpimus klausimus: ar skiepas nuo tuberkuliozės padeda kovoje su koronavirusu?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.