Gyvenimas

2019.04.17 15:42

Vaiva Grainytė „Keistasis rytas“

LRT.lt2019.04.17 15:42

Pasitikrinkite, kaip parašėte diktantą.

Vaiva Grainytė

Keistasis rytas

Viryklė neveikė nuo pat ryto. Kavos negalėjau išsivirti ir antruoju būdu – elektrinis virdulys stovėjo nebylus, nusvarinęs laidą, lyg būtų uodegą pabrukęs šuo. Elektra varomas radijo aparatas atsisakė pranešti pasaulio naujienas, o pravėrus šaldytuvo duris sunkiai galėjau įžiūrėti iš prigimties smulkias, juodesnes šilauoges – neapšviestos jos vos matėsi.[1] Ne mano vienos pusryčių ritualas patyrė fiasko: kaimyniniuose butuose girdėjosi nepatenkintųjų bruzdesys, sujudimas. Į telefoną, kurio leisgyvė baterija nebeturėjo galimybės deramai pasistiprinti ištuštėjusių rozečių ganyklose, atėjo pranešimas, kiek paaiškinantis šio keistojo ryto aplinkybes: „Pažeisti elektros laidai, priežastis – gulbė. Apgailestaujame, darbai dar vykdomi. Tiekimą planuojame atstatyti per savaitę.“ Gulbė? Savaitę be elektros?.. Vos perskaičius šią trumpąją žinutę mobilusis telefonas išsikrovė.[2]

Pavasario diena buvo apniukusi, tad šviesos trūkumas kažin kaip, atrodė, blogina situaciją. Iš šaldytuvo ėmė sunktis vanduo – atitirpinėjo per metus susiformavę ledynai, iš išgąsčio cirpė uogos. Viso to nepastebėjau, nes dėmesys prastai veikė be kofeino. Nežinodama ko imtis ir ką galvoti, išėjau į lauką.[3] Pamaniau, jog galvą pravėtrinantį pasivaikščiojimą verta derinti su protingais veiksmais – apsirūpinti virimo nereikalaujančiu maistu ir žvakėmis.

Žydintys medžiai ir gėlės atrodė itin iškilmingai, nors saulė, kaip jau minėjau, šią keistąją dieną šykštėjo dėmesio tiek augmenijai, tiek mano nuotaikai. Ir parduotuvėje tvyrojo neįprasta atmosfera: nors ir bumsėjo linksma muzika, čia nebuvo nė vieno žmogaus. Lenkiantis prie žemutinės, konservuoto maisto, lentynos, kažkas stipriai įžnybo į ranką.[4] Marinuoti agurkai ar šprotai tikrai taip nesielgtų! Netrukus pasirodė oranžinis snapas su juodu gumbu, o galiausiai iš lentynos išsiropštė ir visas sutvėrimas – gulbė.

– Tai tu! – sušukau atpažinusi savo vargų kaltininkę.[5]

– Kaip rašytum „gedimas“ – su „ę“ ar „e“? – nė kiek nesutrikusi paklausė baltoji paukštė.

Ir tada kažin kokia vidinė saulė apšvietė mano mintis: visa, kas šįryt nutiko, tereikia sudėti į tekstą, užrašyti. Rašydama galvosiu apie skyrybą ir raides, o jų nosinės nuvalys visą slogutį!

Viską metusi parbėgau namo ir į sakinius perkėliau keistojo ryto padiktuotą istoriją. Per tą laiką šaldytuvas visiškai atitirpo – vidury kambario radosi jaukus ežeriukas, o į jį nusileido visi šio teksto kableliai ir šnypščiančių raidžių paukščiukai – mažosios gulbelės.

Kiti galimi skyrybos ir rašybos variantai:

[1] Elektra varomas radijo aparatas atsisakė pranešti pasaulio naujienas, o pravėrus šaldytuvo duris, sunkiai galėjau įžiūrėti iš prigimties smulkias juodesnes šilauoges – neapšviestos jos vos matėsi.
[2] Vos perskaičius šią trumpąją žinutę, mobilusis telefonas išsikrovė.
[3] Nežinodama, ko imtis ir ką galvoti, išėjau į lauką.
[4] Lenkiantis prie žemutinės konservuoto maisto lentynos kažkas stipriai įžnybo į ranką.
[5] Tai tu! – sušukau, atpažinusi savo vargų kaltininkę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt