Gyvenimas

2020.05.03 21:44

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga gali tapti trečia pagal dažnumą mirties priežastimi pasaulyje

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.05.03 21:44

Galima sakyti, kad daugybė žmonių baisią lėtinę obstrukcinę plaučių ligą pasirenka savo noru, nes jeigu rūkote, savanoriškai visapusiškai sužalojate savo plaučius. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas dalijasi neraminančia statistika, o sergantieji šia liga šiuo metu turėtų būti ypač atsargūs – tai didina tikimybę susirgti sunkesne COVID-19 forma.

Išgydyti lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) neįmanoma – turime suprasti, kad gydytojų LOPL`u vadinama lėtinė obstrukcinė plaučių liga išties yra mirtina. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus, tai labai grubi patologija, žmogui suteikianti nemažai kančių ir neretai pasibaigianti mirtimi.

Medikas tvirtina, kad, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) prognozes, iki 2030-ųjų lėtinė obstrukcinė plaučių liga taps trečia pagal dažnumą mirties priežastimi pasaulyje.

Kas perprastume, kas tai per liga ir kaip ji paveikia žmogų, turime suvokti, kaip vyksta kvėpavimas. Kai mes kvėpuojame, tai matyti net vizualiai: įkvėpus krūtinės ląsta išsipučia, iškvėpus susitraukia. Įkvėpimo metu mūsų smegenys sutraukia kai kuriuos raumenis, įskaitant diafragmą, kad krūtinės ląstoje sumažėtų slėgis – atmosferinis oras mūsų „neklausia“, ar gali patekti į mūsų krūtinės ląstą, jis tiesiog ten įsiveržia. Iškvėpimo metu raumenų darbas pasikeičia – taip galime iškvėpti. Ir taip vyksta nuolat – įkvepiame deguonį, iškvepiame anglies dvideginį.

Įsivaizduokime – pradedame kvėpuoti netinkamu oru, pavyzdžiui, rūkome ar nuolat būname šalia rūkančiųjų. Mūsų alveolėse, plaučių galūnėlėse, į kurias ateina deguonis ir iš kurių išeina anglies dvideginis, esančios svarbios pertvarėlės dėl kenksmingų medžiagų ima nykti. Pamažu vietoje daug atskirų alveolėse esančių burbuliukų turime vieną didelį burbulą: mūsų plaučių smulkioji struktūra suniokojama, pasakoja A. Unikauskas.

Oda pamėlynuoja aplink nosį, lūpas, akis. Tai požymis, kad viskas – deguonies negauname. Plaučiai taip suniokoti, kad mes įsisavinti deguonies nebegalime.

„Dėl to plotas, kuris pajėgus įsisavinti deguonį, sumažėja. Negana to, mūsų krūtinės ląsta praranda sugebėjimą kvėpavimo metu atlikti judesius. Jūs pamažu prarandate sugebėjimą įkvėpti deguonį, dar blogiau – prarandate sugebėjimą iškvėpti panaudotą orą“, – pažymi jis.

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos simptomai:

1. Dusulys

Kai mus žaloja aplinkiniai veiksniai, pavyzdžiui, cigaretėse esančios kenksmingos medžiagos, bronchų gleivinė paburksta, sustorėja – taip susidaro mažesnis tarpas praeiti orui ir taip imame jausti dusulį.

2. Lėtinis kosulys

„Jeigu dirginama bronchų gleivinė, nereikia stebėtis, kad žmogus kosti. Turime netgi klausimyną, gydytojas klausa, ar atsikėlus ryte reikia išsikosėti? Jeigu yra lėtinis obstrukcinis bronchitas, žmonės sako, kad reikia. Tada klausiame: kiek spjūvių reikia padaryti? Vieni sako, kad tris, kiti – septynis. Tada klausiame: kaip atrodo skrepliai? Tokiais atvejais jie dažniausiai balkšvi, pilkšvi. Tai tipinis požymis, kad jums bronchų gleivinės uždegimas. Jeigu liga pažengusi, žmogus kosti visą dieną“, – teigia A. Unikauskas.

Beje, jis pabrėžia, kad jei kosėjate ir skrepliuojatės 3 savaites, tai dar ne lėtinis bronchitas. Jei dvejus metus iš eilės bent po tris mėnesius jus kamuoja kosulys su skrepliavimu, tik tada tai galima laikyti lėtiniu bronchitu.

3. Sunkumo jausmas krūtinėje

4. Švokštimas

5. Sausi karkalai

6. Pamėlynavusi oda

„Oda pamėlynuoja aplink nosį, lūpas, akis. Tai požymis, kad viskas – deguonies negauname. Plaučiai taip suniokoti, kad mes įsisavinti deguonies nebegalime“, – sako profesorius.

Progresuojanti ir mirtina: ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga taps trečia dažniausia mirties priežastimi?

Ūmus bronchitas, ūmus peršalimas, kokia nors sloga, sinusitas, laringitas, faringitas – kuo šiomis ligomis susergate dažniau, tuo didesnė tikimybė, kad pamažu visa tai pereis į lėtinę formą.

Dažniausios lėtinės obstrukcinės plaučių ligos priežastys:

1. Rūkymas

„Galime kalbėti, ką norime, bet puikiai žinome – yra žmonių, kurie rūko visą gyvenimą. Rūkymas absoliučiai sužaloja mūsų plaučių struktūrą. Mes sunkiai įsisaviname deguonį, dirginama bronchų gleivinė, ji storėja, mums sunkiau iškvėpti“, – rūkymo daromą žalą apibūdina daktaras.

2. Pasyvus rūkymas

Net jei nerūkote, tačiau nuolat būnate šalia žmonių, kurie tai daro – vis tiek rizikuojate susirgti lėtine obstrukcine plaučių liga.

3. Dulkės, aplinkos tarša, chemikalai

Taip nutinka, jeigu nuolat gyvename dulkėtoje aplinkoje, pavyzdžiui, name, šalia kurio yra kelias, vienas paskui kitą važiuoja sunkvežimiai, o keliai neplaunami, kalba laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

4. Ūmūs respiraciniai susirgimai

„Tai ūmus bronchitas, ūmus peršalimas, kokia nors sloga, sinusitas, laringitas, faringitas – kuo šiomis ligomis susergate dažniau, tuo didesnė tikimybė, kad pamažu visa tai pereis į lėtinę formą“, – tikina A. Unikauskas.

Žmonės, sergantys šia liga, tampa labai imlūs infekcijoms, bet kokiai virusinei infekcijai, tokie žmonės pradeda dažnai sirgti plaučių uždegimu. Susirgo plaučių uždegimu, išgijo, praėjo kelios savaitės – ir vėl plaučių uždegimas. Štai kur didžiulė problema.

Nuo lėtinės obstrukcinės plaučių ligos vaistų nėra – ja susirgus tik lengvinami būklę sunkinantys simptomai, naudojami inhaliatoriai. Šios ligos gydymas, pasak daktaro, sunkus procesas, sunkiais ligos atvejais žmogui gali būti skiriamos deguonies inhaliacijos.

„Žmonės, sergantys šia liga, tampa labai imlūs infekcijoms, bet kokiai virusinei infekcijai, tokie žmonės pradeda dažnai sirgti plaučių uždegimu. Susirgo plaučių uždegimu, išgijo, praėjo kelios savaitės – ir vėl plaučių uždegimas. Štai kur didžiulė problema. Šiems žmonėms ypač reikia skiepytis. Yra skiepai nuo plaučių uždegimo, kasmet reikėtų skiepytis ir nuo gripo“, – pataria medikas.

Jeigu nors kiek abejojate, kad galbūt jau sergate lėtine obstrukcine plaučių liga, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju, nes jis, o ne jūsų kaimynė ar kas nors kitas geriausiai žino jūsų asmeninę ligos istoriją.

Beje, svarbu priminti dar vieną dalyką – lėtinė obstrukcinė plaučių liga didina tikimybę susirgti sunkesne pasaulyje pandemiją sukėlusio koronaviruso COVID-19 forma, tad jei sergate LOPL, būkite ypač atsargūs, likite namuose ir saugokite save.

Plačiau – vasario 4 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Progresuojanti ir mirtina: ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga taps trečia dažniausia mirties priežastimi?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt