Naujienų srautas

Gyvenimas2020.05.02 07:39

Saviugdos trenerė apie pervertinamą produktyvumą: nebijokite pripažinti, kad nesate Birutė, kuri keliasi 5-ą ryto

Bėgimas nuo savo tikrovės ir jausmų mūsų visuomenėje, pasak saviugdos trenerės Ramintos Lapinskaitės, yra tiesiog epideminio lygmens. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ moteris ragina produktyvumą įvertinti iš naujo ir paklausti savęs, ar tikrai norite to, ko nori kiti.

Nūdieną neretai galima išgirsti mintį: laiką reikia leisti kuo produktyviau, perskaityti krūvą knygų, susitvarkyti visas spintas, pertapetuoti sienas, tačiau saviugdos trenerė R. Lapinskaitė sako – nebūtinai. Anot jos, produktyvumas šiais laikas pervertinamas.

„Labai ilgą laiką tyrinėdama mūsų, moterų, psichiką – nors yra paralelių ir su vyrų gyvenimu – pastebėjau tendenciją, kad mes labai dažnai dirbame, stengiamės, investuojame savo laiką, energiją į visas gyvenimo sritis poilsio, ramybės, pasitenkinimo gyvenimu kaina. Iš kur tai kyla? Galima atsigręžti į gamtą, o ten vienas tobuliausių dėsnių – pusiausvyros.

Pažiūrėkime į šiuolaikinę visuomenę: uždirbk daugiau, padaryk geresnę karjerą... Visa tai veda prie to, kad pažeidžiame pusiausvyros principą – tada nebejaučiame pasitenkinimo gyvenimu, nes daug didesnę gyvenimo dalį praleidžiame darydami ir labai nedaug laiko lieka poilsiui, buvimui, pasimėgavimui, lėtiems pasivaikščiojimams, pašnekesiams“, – kalba pašnekovė.

Mano patarimas – tyrinėkite, kaip jaučiatės, kas jums tinka, netinka, motyvuoja, įkvepia, išsekina... Viską darykite sąmoningai, leiskite sau neatitikti šablonų, pripažinti, kad nesate panaši į Birutę, kuri keliasi 5 val. ir nuo pat ryto sportuoja...

Tačiau vis girdime istorijų apie tai, kaip žmonės keliasi 5 val. ryto, valandą sportuoja, valandą skaito knygą, dirba iki vakaro, o vakare po darbo dar nuveikia ką nors naudingo. R. Lapinskaitė teigia netikinti tokiomis istorijomis.

„Galbūt aš pati netelpu į tų istorijų rėmus, standartus. Man laiko sau ir visiškai į nieką nevedančių veiklų be galo reikia – jos skatina produktyvumą. Net yra mokslinių tyrimų, kalbama apie vaikų auklėjimą – reikia leisti vaikams panuobodžiauti, kad atsirastų kūrybinis mąstymas“, – pabrėžia saviugdos trenerė.

Nuo visuomenės spaudimo daryti karjerą, uždirbti daug pinigų, sveikai maitintis, sportuoti ir t. t. atsiriboti įmanoma, tačiau tai tikrai pareikalaus nemažai pastangų, energijos ir sąmoningumo, sako ji.

Karantinas nebūtinai turi būti veiklus: pasak saviugdos trenerės, produktyvumas – pervertinamas

„Ne veikti iš inercijos, nes taip daro visi, o klausti savęs, ar ir aš to noriu? Ar ir man tai sveika? Ar man tikrai reikia dar vieno papildomo projekto? Papildomo namo?.. Galbūt man mažiau yra sveikiau, mažiau yra daugiau. Mano pasiūlymas būtų kurti sąžiningą santykį su savimi“, – pataria R. Lapinskaitė.

Išmokite rūpintis savo savijauta, paklauskite savęs, kaip jaučiatės, ir taip darykite nuolatos – bėgimas nuo savo jausmų, tikrovės, emocijų mūsų visuomenėje, pasak laidos pašnekovės, yra epideminio lygmens.

„Mano patarimas – tyrinėkite, kaip jaučiatės, kas jums tinka, netinka, koks tinkamas darbo krūvis, kas jus motyvuoja, įkvepia, išsekina... Viską darykite sąmoningai, leiskite sau neatitikti šablonų, pripažinti, kad nesate panaši į Birutę, kuri keliasi 5 val. ir nuo pat ryto sportuoja... Pripažinkite, kad gyvenimą konstruojate kitaip, ir leiskite sau būti laisvai nuo išorinių įtakų“, – ragina saviugdos trenerė.

Dar vienas R. Lapinskaitės patarimas – ryte ne galvoti apie tai, kaip per dieną suspėti viską, o kaip šiandien suspėti tai, kas svarbiausia. Tik nepamirškite savęs paklausti ir to, kas būtent šiandien jums svarbiausia – o juk atsakymas į šį klausimą kasdien gali būti kitoks: galbūt šiandien jums svarbiausia – pailsėti, o rytoj labiau už poilsį norėsite išmokti ką nors naujo.

Tiesa, pažymėtina, kad daugiau reikalavimų sau nuveikti viską, kas įmanoma ar neįmanoma, kelia moterys – pasak pašnekovės, mes, moterys, esame prisiėmusios daug daugiau vaidmenų nei vyrai.

Plačiau – balandžio 28 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Karantinas nebūtinai turi būti veiklus: pasak saviugdos trenerės, produktyvumas – pervertinamas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi