Gyvenimas

2020.04.29 17:53

1-asis LRT diktanto iššūkis. Virginija Kulvinskaitė „Gyvenimo diktantas“

skelbiamas tekstas ir laimėtojai
LRT.lt 2020.04.29 17:53

LRT gyventojus kviečia į diktanto iššūkį. Prie pirmojo Lietuvoje tokio pobūdžio projekto prisijungė 16 žinomų Lietuvos rašytojų – specialiai projektui jie sukūrė po tekstą, kurį inspiravo „Diktanto“ tema. Diktantai, įgarsinti LRT laidų vedėjų, bus skelbiami kiekvieną darbo dienos rytą (nuo 8 val.) portale LRT.lt, o vakare (nuo 18 val.) bus publikuojami ir patys tekstai, tad diktantą rašiusieji galės pasitikrinti, kaip jiems pavyko.

Daugiau informacijos apie LRT diktanto iššūkį rasite čia.

Dalyvauti iššūkyje ir rašyti diktantą gali būti dar smagiau! Kasdien dalyvių laukia specialūs prizai (spauskite ir pildykite dalyvio anketą čia, nepamirškite prisiregistruoti „Google“ paskyroje).

Iššūkyje galite dalyvauti individualiai, su šeima ar bičiuliais. Kiekvieną dieną atsitiktiniu būdu skelbsime po tris laimėtojus (po vieną iš kiekvienos kategorijos) portale LRT.lt ir susisieksime su laimėtojais asmeniškai nurodytu el. paštu.

Laimėti gali kiekvienas – visai nesvarbu, kiek klaidų būsite padarę. Dalyvauti iššūkyje ir pretenduoti laimėti prizą galima darbo dienomis kasdien nuo 8 val. iki 17 val. Sėkmės!

LRT iššūkis. Kasdien po istoriją. Kasdien po diktantą.

Spauskite ant įrašo, klausykite ir rašykite diktantą (pirmiausia tekstas yra perskaitomas nepertraukiamai ir tik vėliau jis pradedamas diktuoti):

LRT iššūkis. Virginija Kulvinskaitė. Gyvenimo diktantas. Įgarsino Guoda Pečiulytė

Pasitikrinkite, kaip parašėte diktantą.

Virginija Kulvinskaitė

Gyvenimo diktantas

Didžiąją dalį gyvenimo auklėjęs, kontroliavęs bei prižiūrėjęs kitus – iš pradžių jaunesnę seserį, tada žmoną, vėliau sūnus ir nusenusius tėvus, marčias, anūkus ir visus už save jaunesnius (laikui bėgant tokių tik daugėjo[1]) – Pranas pats tapo kitų rūpesčio įkaitu.

Šių metų kovo 19 d. gamykloje, kurioje vyras įsidarbino po mokyklos ir pasiliko iki pat pensijos, kilo gaisras. Po kelių savaičių jį užgesinti pavyko. Tai sutapo su kasmetine gripo epidemija, signalizuojančia gamtos atbudimą. Nežinia, ar gripo viruso mutacija buvo savaiminė, ar susijusi su padidėjusia chemine tarša, tačiau daliai susirgusiųjų – dažniausiai mažamečiams arba senjorams – pasireiškė neįprasti simptomai. Ligonius kamavo garsinės ir vaizdinės haliucinacijos, iškreipiančios kasdienybės suvokimą ir galų gale panardinančios į letargą. Dėl to mieste įvesta specialioji padėtis: piliečiai į lauką galėjo išeiti tik kartą per dieną ir tik vienai valandai, o jaunesni nei aštuoniolikos ir vyresni nei šešiasdešimt penkerių privalėjo laikytis visiškos saviizoliacijos.[2]

Septyniasdešimtmetį neseniai atšventęs Pranas žinią apie gaisrą, gripą ir izoliaciją priėmė su humoru. Dar ne to matęs... Draudimų nepaisė, kol, gavęs keliolika įspėjimų, atsidūrė izoliatoriuje.[3] Atlikus tyrimus ir įsitikinus, kad viruso organizme nėra, senolis pavestas sūnaus globai. Apgyvendintas kambaryje su langu į gretimo namo sieną. Neatsidarančiu langu.

Daliai užsikrėtusiųjų simptomai pasireikšdavo ne iškart, todėl Pranas kasdien privalėjo atlikti testą. Trečią po pietų įsijungdavo kompiuterį ir pusvalandį užrašinėjo anoniminio balso diktuojamus sakinius. Tai buvo paprasčiausias būdas įsitikinti, ar pacientas adekvačiai suvokia garsinius ir grafinius ženklus.

Dingti nebuvo kur, todėl Pranas apsišarvavo kantrybe. Norėjo greičiau išsivaduoti iš sūnaus ir įkyrios jo žmonos globos, grįžti namo. Nusipirks vyno, cigarečių, pasikvies Bronių pažaisti šachmatais balkone. Juk jau pavasaris... Tačiau diktanto sakiniai kasdien ilgėjo. Iš pradžių nekreipęs dėmesio į užrašinėjamų žodžių prasmę, Pranas ėmė dvejoti.[4] Ką jis čia rašo? Kodėl rašo būtent taip, o ne kitaip? O svarbiausia – kas tuos sakinius diktuoja?

– Didžiąją dalį gyvenimo auklėjęs, kontroliavęs bei prižiūrėjęs kitus... – Pranas nustėro.[5] Ar tai apie jį, apie jo nugyventą gyvenimą? Nustėro ir pirmą kartą gyvenime susimąstė. Jausmas nebuvo labai malonus.

Į langą abejingai barbeno lietaus lašai.

Kiti galimi skyrybos ir rašybos variantai:

[1] laikui bėgant, tokių tik daugėjo
[2] Dėl to mieste įvesta specialioji padėtis – piliečiai į lauką galėjo išeiti tik kartą per dieną ir tik vienai valandai, o jaunesni nei aštuoniolikos ir vyresni nei šešiasdešimt penkerių privalėjo laikytis visiškos saviizoliacijos.
[3] Draudimų nepaisė, kol gavęs keliolika įspėjimų atsidūrė izoliatoriuje.
[4] Iš pradžių nekreipęs dėmesio į užrašinėjamų žodžių prasmę Pranas ėmė dvejoti.
[5] „Didžiąją dalį gyvenimo auklėjęs, kontroliavęs bei prižiūrėjęs kitus...“ – Pranas nustėro.

Sveikiname balandžio 29-osios laimėtojus:

Neringa Glebovė (individualus iššūkis)

Agnė Kručaitė (šeimos iššūkis)

Lukas Petrauskas (bičiulių iššūkis)