Naujienų srautas

Gyvenimas2020.04.28 12:45

Saulius Čaplinskas apie erkinį encefalitą: 20 proc. užsikrėtusiųjų jaučia ilgalaikes pasekmes

Net jei susirgus erkiniu encefalitu ir pavyko išgyventi, apie 20 proc. užsikrėtusiųjų jaučia ilgalaikes viruso sukeltos ligos pasekmes. Pavyzdžiui, vaikai nebegali taip sėkmingai mokytis, kaip būtų galėję nesusidūrę su šia liga, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia gydytojas Saulius Čaplinskas.

Karantino metu siekdami prasiblaškyti daugelis renkasi išvykas į gamtą ar mišką, tačiau svarbu nepamiršti, kad saugotis reikia ne tik COVID-19, bet ir erkinio encefalito, kurį platina erkės, šiais metais taip ir neužmigusios žiemos miegu.

Neramina ir tai, kad erkinio encefalito ir COVID-19 būklių simptomai gali būti labai panašūs. „Deja, tiek vienas, tiek kitas susirgimas gali sukelti daug painiavos: gali būti galvos skausmas, kiti niuansai. Labai svarbu suprasti tai, kad ne visada galima pastebėti įsisiurbusią erkę, jau nekalbu apie tai, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti net geriant nevirintą pieną, ypač ožkos“, – pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius S. Čaplinskas.

Dar vienas įdomus ir grėsmingas faktas – COVID-19 gali sukelti specifinį bėrimą. Praėjusiais metais pirmieji susirgimai erkiniu encefalitu buvo fiksuoti balandį, šiemet 7 atvejai užfiksuoti jau kovo mėnesį.

Ką daryti įsisiurbus erkei? Pirmiausia, pasak gydytojo, staigiu judesiu ją ištraukti – tai nepadės nesusirgti Laimo borelioze, bet gali sumažinti tikimybę užsikrėsti erkiniu encefalitu. Antra, reikia stebėti save ir, trečia, pajutus erkių platinamų ligų simptomus, pavyzdžiui, karščiavimą, atsiradus specifiniam bėrimui, nedelsiant kreiptis į gydytojus, kad ir telefonu.

Nekyla abejonių, kad šiais metais susirgimų turėsime dar daugiau, nes jų daugėja metai iš metų, turime palankias klimatines sąlygas, daug gyvūnijos. Mes erkę galime sutikti savo kieme, sode, vasarnamyje ar net miesto parke.

Apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima pasiskiepijus. Ar dabar tinkamas metas skiepytis? „Skiepytis visada tinkamas metas, – teigia S. Čaplinskas. – Net ir karantino metu skiepų programa nebuvo sustabdyta.“

Įdomu tai, kad besiskiepijančių nuo erkinio encefalito pastaraisiais metais išaugo net 7 kartus nuo 4,5 tūkst. iki beveik 32 tūkst. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius džiaugiasi, kad kuo toliau, tuo labiau lietuviai supranta skiepų svarbą, nes mūsų šalis – endeminė, tad Lietuvoje susirgimų erkiniu encefalitu smarkiai daugėja.

Saulius Čaplinskas įspėja: erkės tykoti gali ir miesto centre

„Nekyla abejonių, kad šiais metais susirgimų turėsime dar daugiau, nes jų daugėja metai iš metų, turime palankias klimatines sąlygas, daug gyvūnijos. Mes erkę galime sutikti savo kieme, sode, vasarnamyje ar net miesto parke“, – perspėja gydytojas.

Pernai buvo registruota 711 erkinio encefalito susirgimų, 6 žmonės nuo šios ligos mirė, tačiau net apie 20 proc. užsikrėtusiųjų jaučia ilgalaikes erkinio encefalito ligos pasekmes. Pavyzdžiui, kalbant apie vaikus, jie nebegali taip sėkmingai mokytis, kaip būtų galėję nepersirgę šia liga; kitiems žmonėms lieka nepraeinantis ar dažnai užeinantis galvos skausmas, sutrinka judėjimas, kitaip nukenčia gyvenimo kokybė, nes pažeidžiama centrinė nervų sistema.

S. Čaplinskas ragina susirūpinti savimi, tačiau kalba ne tik apie skiepus, bet ir apie nespecifinę apsaugą: rekomenduojamus rūbus būnant gamtoje, repelentus, saviapžiūrą, augintinio apžiūrą grįžus iš gamtos.

Žinoma, reikia nepamiršti, kad erkės platina ne vien encefalitą. Laimo ligos specifinio bėrimo galima ir nepastebėti, priklausomai nuo organizmo imuniteto ir reakcijos į infekciją. Be to, susirgimų skaičius auga ir kalbant apie šią ligą. Tiesa, Laimo liga dažniu suserga vyresnio amžiaus žmonės, kurie gyvena kaime ar daugiau laiko praleidžia gamtoje, ypač rinkdami miško gėrybes.

Plačiau – balandžio 28 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Saulius Čaplinskas įspėja: erkės tykoti gali ir miesto centre
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi