Gyvenimas

2020.04.28 15:38

Svarbu psichologiškai ruoštis ir karantino pabaigai: pokyčiai palies kiekvieną asmeniškai

žiūrėkite reportažą

Skaičiuojame jau 7-ąją karantino savaitę Lietuvoje. Per šį laikotarpį pasikeitė daugelio gyvenimo ir darbo įpročiai. Specialistų teigimu, svarbu psichologiškai ruoštis ir karantino pabaigai. Neabejojama, kad po jo visų gyvenimas bus kitoks.

Septintoji karantino savaitė Lietuvoje. Daugiau kaip pusantro mėnesio pustuščių gatvių, sustojusio ritmo ir pasikeitusių žmonių įpročių. Laisvosios rinkos institute dirbanti Marija Vyšniauskaitė jau kurį laiką dirba nuotoliniu būdu. Anot jos, karantinas turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių.

Svarbu psichologiškai ruoštis ir karantino pabaigai: neabejojama, kad gyvenimas bus kitoks

„Tikriausiai labiausiai trūksta tai to gyvo kontakto. Kartais atrodo, atsikeli ir jau labai norisi bėgti į ofisą, labai norisi susitikti su kolegomis, gyvai pasitarti, gyvai pasikalbėti. Tas toks darbas, kai daug ką turi daryti per ekraną, per skambučius, toks yra kažkiek varginantis“, – sako M. Vyšniauskaitė.

Gyvenimo tempą pakeitęs karantinas, anot pašnekovės, lems spartesnius visuomenės pokyčius: „Man atrodo, daugiau pasimokysim, daugiau laimėsim ir kaip tik pamatysim, kiek yra įvairių būdų dirbti, ir kad tas darbas iš tikrųjų nėra sėdėjimas ofise, darbas yra kažkokios tavo padarytos užduotys ir išspręstos problemos.“

Karantino sąlygos šalyje pamažu švelninamos, nuo šiandienos jos kiek laisvesnės ir verslui. Nekantriai laukiama jo pabaigos. Anot psichiatro-psichoterapeuto Raimundo Aleknos, pasibaigus karantinui pokyčius visuomenėje pajausime visi: „Išėję iš karantino jausimės tarsi patekę į visiškai naują egzistencinę būseną. Su tuo susiję bus tam tikri psichologiniai procesai, kurie palies kiekvieną asmeniškai ir bendrą visuomenę.“

Specialisto teigimu, visuomenei teks pereiti visus vadinamuosius gedėjimo žingsnius: neigimą, pyktį ir kaltųjų paieškas, liūdesį, vėliau derybas su pačiu savimi ir susidariusios situacijos priėmimą.

R. Aleknos teigimu, po karantino turime galimybę užaugti kaip dar savarankiškesnė, stipresnė ir kokybiškesnė demokratinė visuomenė: „Kuo brandesnė asmenybė, tuo greičiau praeina tuos visus gedėjimo procesus ir priima tą. Tai mūsų privalumas tame yra, jeigu mes atviri pokyčiams, suvokiam, kad keisis, kad nebus taip, kaip buvo ir tą, kaip sakant, kuo greičiau priimam. Kuo greičiau priimi, kuo tu susitaikai, tuo pradedi greičiau gyventi ir tobulinti savo gyvenimą visiškai naujoj kokybėj.“

Specialistas pataria būti atviriems pokyčiams ir nebijoti priimti emocijų, kurios iškils bandant priprasti prie naujo gyvenimo po karantino. Lietuvoje karantinas pratęstas iki gegužės 11-os dienos.