Gyvenimas

2020.04.29 22:00

Kodėl nevalyti ausų – ne taip ir blogai ir ką ausų sieros spalva sako apie jūsų sveikatą?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.04.29 22:00

Ausys valosi pačios – tai joms padeda padaryti mūsų daromi judesiai, tokie kaip kalbėjimas ar kramtymas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas sako, kad ausų krapštukai galėtų būti naudojami tik vienu atveju – norint patikrinti, kokios spalvos jūsų ausų siera, nes skirtingos spalvos praneša apie skirtingas būkles.

„Yra temų, apie kurias garsiai prakalbus susigėsta net patys drąsiausi. Viena iš tokių – siera ausyse. O kas, jeigu pasakyčiau, kad valyti ausų visai nereikia? Užtat atkreipti dėmesį į ausų sieros spalvą verta, nes ji gali kai ką pasakyti apie jūsų sveikatą“, – teigia gydytojas.

Išties, pasak A. Unikausko, ir ausų krapštukai skirti visai ne ausims valyti, o tik pažiūrėti, kokios spalvos jūsų ausų siera. Jis pateikė priežastis, kodėl kasdien valyti ausų krapštukais visai nereikia.

Tai visiškai nereikalinga

„Ausis turi įdomią ypatybę – ji valosi pati. Ką tai reiškia? Siera iš ausies išteka pati, bet tam reikalinga tam tikra aplinkybė, t. y. judesiai: kalbėjimas, dainavimas, kramtymas. Visa tai sukelia tam tikrus judesius ausies landoje ir siera pati pamažu keliauja lauk. Tai yra individualu, vieniems siera valosi geriau, kitiems prasčiau, nes ir landos dydis skirtingas“, – aiškina profesorius.

Tai gali jums pakenkti

Ausų valymas krapštukais ne tik nereikalingas – šis mechaninis veiksmas jums gali netgi pakenkti, teigia A. Unikauskas.

„Yra ausies landa ir yra ausies būgnelis. Siera yra ausies landoje. Jūs kiekvieną kartą krapštuku sierą prispaudžiate prie ausies būgnelio. Atėjusios garso bangos sujudina ausies būgnelį – tada girdime gerai, bet jei vis labiau spaudžiate sierą prie ausies būgnelio, galite pradėti girdėti blogiau. Be to, toje vietoje labai gerai pradeda jaustis mikrobai“, – pažymi daktaras.

Tamsiai geltona siera ausyse rodo, kad jūsų kūnas išskiria daugiau prakaito. Kuo tamsesnė spalva, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų prakaite yra cheminių medžiagų, sukeliančių nemalonų kūno kvapą.

Siera ausyse nėra blogos higienos požymis

Visų pirma, siera yra natūralus drėkiklis, neleidžiantis ausies odai išsausėti, nes odos sausumas niekada nėra sveika, kur tai bebūtų. Anot mediko, ausies siera neleidžia nešvarumams ir dulkėms patekti į ausies kanalą, jas sulaiko, be to, sugeria negyvas odos ląsteles ir šiukšles.

Daktaras sako: šalin rankas nuo ausų – valyti jų nereikia

„Ausies siera surenka visus mūsų priešus, bet jeigu jūs ją sukišate gilyn prie ausies būgnelio, ji nebegali tinkamai atlikti savo funkcijos“, – kalba A. Unikauskas.

Tačiau kartas nuo karto pasitikrinti, kas darosi jūsų ausyse, verta vien dėl to, kad ausų sieros spalva gali pranešti apie kūno negalavimus.

Geltona ausų siera atlieka lubrikanto vaidmenį

Geltonas, švelnios spalvos vaškas yra būdingas vaikams ir kai kuriems suaugusiems žmonėms, bet, pasak laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, tai visiškai normalus reiškinys. Geltonos spalvos lipnios tekstūros siera atlieka lubrikanto vaidmenį, sutepa ausies landą, tad pastebėję tokią sierą ant ausų krapštuko turėtumėte tik džiaugtis.

Kūnui išskiriant daugiau prakaito siera tampa tamsiai geltona

„Tamsiai geltona siera ausyse rodo, kad jūsų kūnas išskiria daugiau prakaito. Kuo tamsesnė spalva, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų prakaite yra cheminių medžiagų, sukeliančių nemalonų kūno kvapą. Jeigu taip vyksta retkarčiais – tai patiriamo streso požymis“, – aiškina medikas.

Balsva ir sausa ausų siera – negausus prakaitavimas, išsausėjusi oda

Balsva ir sausa ausų siera būdinga žmonėms, kurie mažai prakaituoja arba jų oda linkusi sausėti. Įdomu tai, kad dažniausiai tokia siera būna Azijos šalių gyventojų ausyse, nes jie labai mažai prakaituoja.

Kraujas turi būti mūsų kūno viduje. Jeigu jo atsiranda ten, kur neturi būti, tai nėra geras ženklas. Kraujo spalvos, kartais labai tamsi ausų siera gali įspėti, kad jums trūko ausies būgnelis.

Ruda ar beveik juoda ausų siera praneša, kad siera ausies kanale užsibuvo per ilgai

Tokios spalvos ausų siera jus įspėja, kad nuolat patiriate labai daug streso. Taip pat tai ženklas, kad siera ausies kanale užsibuvo per ilgai – ji reaguoja su deguonimi ir tamsėja, sako daktaras.

Kraujo spalvos ausų siera gali reikšti, jog trūko ausies būgnelis

„Kraujas turi būti mūsų kūno viduje. Jeigu jo atsiranda ten, kur neturi būti, tai nėra geras ženklas. Kraujo spalvos, kartais labai tamsi ausų siera gali įspėti, kad jums trūko ausies būgnelis. Tokiu atveju reikia iš karto keliauti pas daktarą“, – perspėja A. Unikauskas.

Šlapia, iš ausies tekanti siera retkarčiais normalu

Ausis, kaip minėta, valosi pati, tad gali būti, kad pastebėsite iš ausies tekančią sierą. Tačiau jei pastebėjote tekantį kraują ar pūlius, tai jau nenormalu – taip gali atsitikti trūkus ausies būgneliui. Jei pamatėte tokį vaizdą, kuo skubiau kreipkitės į medikus.

Pilka ausų siera – ženklas, kad ausys atlieka savo darbą

„Pilka spalva yra įspėjimas, kad jūsų ausyse susikaupė daug dulkių. Tai ženklas, kad jūsų ausų siera atlieka savo darbą tinkamai ir apsaugo jus nuo aplinkos nešvarumų“, – tvirtina gydytojas.

Pilkos spalvos siera ir sausumas – galima egzema

Jeigu pilkos spalvos ausų sierą lydi sausumas ausyse ir odos niežėjimas, tai gali reikšti, kad jums egzema. Tokiu atveju reikėtų apsilankyti pas gydytoją, kad būtų skirtas atitinkamas gydymas.

Plačiau – kovo 5 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Daktaras sako: šalin rankas nuo ausų – valyti jų nereikia
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.