Gyvenimas

2020.04.25 22:38

Seksologas patarė, kaip per karantiną patenkinti intymumo poreikį: įmanomi ir „on-line“ susitikimai

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.04.25 22:38

Jeigu žmogus ieško antros pusės ir naudojasi pažinčių portalais, dabar gera proga per susirašinėjimą ar netgi pokalbius susipažinti su būsimuoju partneriu, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ sako seksologas Viktoras Šapurovas. Pasak jo, nieko tokio, jei asmuo nusprendžia ir patenkinti save, o pora, turinti vaikų, turėtų užtikrinti, kad seksas vyktų atžaloms nesuuodžiant, nors greta jų rodyti fizinį artumą privaloma.

Apie tai, kaip karantinas veikia žmonių seksualinį gyvenimą, seksologą, individualiosios psichologijos analitiką V. Šapurovą kalbina LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ vedėjas Edvardas Kubilius.

– Žmonių judėjimas apribotas iki minimumo, jokie atsitiktiniai kontaktai negalimi. Karantinas tęsiasi jau daugiau kaip mėnesį. Jūsų, kaip specialisto, nuomone, kaip visa tai veikia žmonių seksualinį gyvenimą?

– Gyvenant šeimoje tai ir išbandymas, bet galbūt ir džiaugsmas. Kai santykiai tarp sutuoktinių ar partnerystėje esančių žmonių geri, jiems tai – didelis džiaugsmas. Jie gali daugiau dėmesio skirti vienas kitam, daugiau mylėtis, pasiekti bendro buvimo ir meilės viršūnės santarvę. Jeigu žmonės sutaria blogai, juos tai vargina. Rašoma, kad šeimose padaugėjo prievartos, galimas dalykas, kad seksualinis gyvenimas nieko gero ir neatneša.

Reikia labai aiškiai skirti seksualinį gyvenimą nuo fizinio artumo. Seksualinis gyvenimas neabejotinai turi vykti už uždarų durų ir tada, kai vaikai miega, negali nieko išgirsti, ateiti ir pamatyti, bet kasdienį švelnumą vienas kito atžvilgiu vaikai būtinai turi matyti. Tai jiems meilės mokykla.

– Kai kuriose pasaulio šalyse jau pastebima, kad didėja ir skyrybų skaičius.

– Taip ir turėtų būti. Karantinas ypač suartina žmones, jie daug daugiau laiko priversti būti kartu, bet jeigu yra problemų, jos išryškėja.

– Ką daryti poroms, kurios turi vaikų? Vaikai dabar būna namuose visą dieną, o mes, lietuviai, ne visi gyvename dideliuose namuose, kuriuose būtų daug erdvės. Viskas matosi, viskas girdisi – kaip patartumėte elgtis poroms?

– Reikia labai aiškiai skirti seksualinį gyvenimą nuo fizinio artumo. Seksualinis gyvenimas neabejotinai turi vykti už uždarų durų ir tada, kai vaikai miega, negali nieko išgirsti, ateiti ir pamatyti – tai kategoriškas reikalavimas. Bet kasdienį švelnumą vienas kito atžvilgiu vaikai būtinai turi matyti. Tai jiems meilės mokykla.

Kas yra kasdienis fizinis kontaktas? Tai apsikabinimai, lengvi bučiniai, žvilgsniai vienas kitam į akis, prisilietimai. Švelnumą vaikai būtinai turi matyti.

– Pasvarstymų yra įvairių: kai kurie juokauja, kad pasibaigus karantinui pasaulyje atsiras nauja koronaviruso karta – tie vaikai, kurių gyvybė bus pradėta būtent šiuo laikotarpiu. Kaip jums atrodo, ar gali būti netgi gimstamumo padidėjimas?

– Tikrai įsivaizduoju, kad per Kalėdas bus gimstamumo bumas.

– Ką patartumėte poroms: šito nevengti, jeigu geros sąlygos, aplinkybės?

– Bet kokiu atveju jie turi apsispręsti, ar planuoja turėti vaikų, ar ne. 21 a. negali būti netyčiukų – yra kontraceptinių priemonių, daugelis iš jų Lietuvoje prieinamos. Tai neturi keisti planų, o mylėtis – nebūtinai susilaukti vaikų. Jeigu kontraceptinės priemonės naudojamos tinkamai, o ne padėtos šalia, jos padės. O jeigu žmonės planuoja vaiką, tai gali būti gera proga tuo pasirūpinti.

– Yra ir kita žmonių grupė – tie, kurie neturi nuolatinio partnerio ar, pavyzdžiui, apskritai gyvena vieni. Ką jiems daryti per karantiną?

– Reikia prisiminti, kad gyvenimas vienam ir vienatvės jausmas nebūtinai sutampa. Žmogus gali gyventi vienas ir visiškai gerai jaustis. Apskritai seksualinis potraukis – vienintelis iš visų instinktų, kuris nebūtinai turi būti tenkinamas. Jeigu žmogus ieško antros pusės ar artimo žmogaus ir naudojasi pažinčių portalais, dabar gera proga per susirašinėjimą ar netgi pokalbius susipažinti su būsimuoju partneriu, labiau įsigilinti, o po to, kai bus galimybė, tie žmonės galės susitikti.

Meilė – dalykas rimtas. Reikia labai rimtai rūpintis ir sveikata, ir apsauga nuo neplanuoto pastojimo, ir kaip nenukentėti dvasiškai.

<...> Dabar gera proga on-line susitikimams. Pažinčių portaluose reikia laiko, kad žmonės geriau pažintų vienas kitą. Kaip ir „Kamasutra“ nurodo: yra trys svarbios meilės dalys – emocinis, dvasinis ir fizinis-seksualinis atitikimas. Dabar proga apie daug ką sužinoti.

– Yra dar viena žmonių grupė – žmonės, kurie neturi nuolatinio partnerio, bet, pavyzdžiui, savaitgaliais išeina į miestą, klubus, barus susirasti atsitiktinių lytinių santykių. Yra žmonių, kuriems būtinai to reikia – nuolat keisti partnerius, bet per karantiną viso to daryti negali. Ką patartumėte tokiam žmogui?

– Niekas nedraudžia patenkinti savęs – tai visiška abiejų lyčių norma. Su mylimu žmogumi įmanomi ir on-line susitikimai. Dabar gyvybės klausimas svarbesnis.

– Masturbacija, kaip suprantu, – viena iš išeičių.

– Sutinku. Tu esi nepriklausomas, savo vietoje, saugus dėl viruso. Aišku, atsitiktiniai susitikimai, kai jie įmanomi, kelia daug rizikos, bet kiekvienas žmogus renkasi pats.

– <...> Karantinas vis tiek vieną dieną baigsis: atsidarys barai, restoranai, klubai, plūs žmonės. Kaip nepaslysti ir savo seksualinio gyvenimo nenuvairuoti ne į tą pusę?

– Labai geras dalykas prieš ruošiantis išeiti kiekvienam apmąstyti, kokie tikslai. Meilė – dalykas rimtas. Reikia labai rimtai rūpintis ir sveikata, ir apsauga nuo neplanuoto pastojimo, ir kaip nenukentėti dvasiškai.

Plačiau – balandžio 22 d. laidos „Ryto garsai“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.