Gyvenimas

2020.04.22 22:04

Švelnios kaip avys, draugiškos kaip šunys: pirmosios Lietuvoje Angoros ožkos įsikūrė Panevėžio rajone

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.04.22 22:04

Panevėžio rajone viename ūkyje nuo praėjusio rudens gyvena pirmosios Lietuvoje tokios veislės ožkos. Baltos ir švelnios kaip avys, o draugiškos kaip šunys. Tai – Angoros ožkos.

Džefris, Hati, Džilijan, Dženis bei Inka į Lietuvą atkeliavo iš Vakarų Europos. Tai pirmosios Angoros ožkos Lietuvoje.

„Paieškos, aišku, prasidėjo aplinkinėse šalyse. Latvijoje buvo tik viename minizoo ir jie nepardavinėjo. Lenkijoje taip pat neradome, Vokietijoje irgi. Tai tęsėme paieškas toliau. Susirasti vežėjus buvo sudėtingiausia. Nes tokį mažą kiekį – mes tik 5 ožkas atsivežėme – gabenančių vežėjų yra labai labai mažai“, – pasakojo ožkų augintoja Beata Norvilė.

Lietuvoje apsigyvenusios pirmosios Angoros ožkos – draugiškos kaip šunys, puikiai sutaria su vaikais

Ji pasakoja, kad iš Turkijos kilusios veislės ožkos – mamos Gražinos svajonė. Būtent ji Kalėdų Seniui feisbuko paskyroje prieš daugiau nei metus parašė laišką, kuriame išsakė savo norą. Ją sužavėjo ypatinga ožkų vilna, iš kurios gaunamas moheris.

„Ožkos kerpamos 2 kartus per metus. Per pusmetį jos užaugina 15 cm moherį. Nuo vienos ožkos prikerpama per metus 4-5 kg ir moheris naudojamas labai daug kur. Kadangi tai tvirtas ir tuo pačiu minkštas pluoštas ir šiltas, tai aišku aprangai. Senesnių gyvulių moheris naudojamas ir kilimams, namų apyvokos daiktams gaminti, žirgininkai, ypač Amerikoje, naudoja arklių pavadžiams“, – pasakoja B. Norvilė.

Angoros ožkos charakteriu panašios į šunis, puikiai sutaria su vaikais. Joms ypatingos priežiūros nereikia, bet svarbu, kad pašarai turėtų daugiau mineralų, be to, reikia rūpintis kanopomis, kurioms lietuviška dirva per minkšta.

Šios ožkos pieno neduoda, auginamos tik dėl vilnos. Prieš mėnesį ūkį papildė prieauglis.

„Juta – mėnesio amžiaus. Ją mes kirpsime kai sukaks pusmetis, pirmas kirpimas. Ir ta pirmo kirpimo mohera vertinama kaip brangiausia, dar vadinama kidmohera. Nes ji plona, švelni. Po penkių mėnesių pasimatysime kirpykloje“, – sako B. Norvilė.

Verpimo ratelio nevengiančios mama ir dukra jau pasipuošė pirmaisiais moheriniais mezginiais.

Apie planus pašnekovė daug nekalba, bet tikisi, kad Angoros ožkų ūkis didės.