Gyvenimas

2020.04.18 07:16

Virtualus etiketas arba kodėl nuotolinėse konferencijose turi galioti tos pačios taisyklės kaip ir susitikimuose

Dėl koronaviruso pandemijos pasaulis išmoko gyventi nauju ritmu. Susiformavo nauji įpročiai, o darbui ir mokslams kaip niekad dažnai pasitelkiamos išmaniosios technologijos. Ekspertai sako, kad virtualiame pasaulyje turėtų vyrauti tokie patys standartai, kaip ir realiame, tad net ir nuotolinėse konferencijose svarbu laikytis etiketo. Tačiau ne visada tai paprasta net aukšto lygio politikams.

Finansų ministro Viliaus Šapokos rūkstanti cigaretė per nuotolinį Vyriausybės posėdį sukėlė audringas diskusijas. Vieni piktinasi ir kelia klausimų dėl etiketo, kiti – moja ranka ir sako, kad ministras nusikaltimo nepadarė.

Panorama. Virusologai teigia, kad Lietuva dar nepasiekė COVID-19 piko, o Nausėda kritikuoja vangią pagalbą verslui (su vertimu į gestų k.)

„Vienas yra siūlymas finansų ministrui. Tiesiog pasitarimų metu nerūkyti. Socialinėse erdvėje jau turime nuotrauką. Apskritai siūlau nerūkyti ir mesti šitą žalingą įprotį“, – per Vyriausybės posėdį sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Pasaulyje etiketo ekspertai jau kalba apie tai, kad virtualiuose susitikimuose svarbu nepiktnaudžiauti ir laikytis įprastų, realiems susitikimams būdingų taisyklių.

Tačiau internete jau plinta ne tik patalpoje rūkančio ministro nuotraukos, bet ir daugybės kitų politikų sparnuotų frazių. Pasaulyje etiketo ekspertai pabrėžia, kad nors susitikimai vyksta virtualiai, svarbu rūpintis įvaizdžiu – tiek paties, tiek to, kas matoma už nugaros. Rekomenduojama, kad fonas būtų neutralus, o apšvietimas – priderintas, kad aiškiai matytųsi veidas. Tai gali būti itin aktualu, nes pasibaigus pandemijai, virtualūs susitikimai prognozuojama, kad gali išlikti itin populiarūs.

Kaip keičiasi įpročiai demonstruoja Uhano gyventojai. Miestui tapus koronaviruso židiniu, žmonės ištisas savaites buvo uždaryti namuose, dabar Uhanas mokosi gyventi iš naujo. Pasak psichologų, net tokie paprasti dalykai kaip bėgiojimas ar važiavimas dviračiu, po karantino gali tapti iššūkiu.

„Pandemijai pasitraukus, vienas iš sunkumų, su kuriuo tenka susidurti, – grįžimas į įprastas vėžes. Ilgai namuose uždaryti žmonės prarado saugumo suvokimą, prarado kasdienius įpročius, sutriko miegas. Visa tai virto sumaištimi“, – tikina psichologas Dai Džengčingas

Nors situacija dėl koronaviruso Kinijoje pamažu gerėja, pasaulis ir toliau priverstas grumtis su pandemija. Kinų psichologai sako, kad kyla rizikų ilgalaikėje perspektyvoje. Esą žmonės pripranta prie įtampos, nors tai neturi tapti norma.

„Virusas vis dar gyvuoja ir jis yra visur aplink nuolatos. Žmonės jo nemato, o tai rodo apie galimus ilgalaikius padarinius. Žmonės gali tiesiog priprasti prie to ir niekada neatsipalaiduoti. Toks psichologinis spaudimas yra labai nenaudingas“, – teigia psichologas.

Užsienio ekspertai pabrėžia, kad pasibaigus pandemijai, kai kurie įpročiai gali tapti itin naudingi, o virtualios konferencijos smarkiai išpopuliarėtų.