Gyvenimas

2020.04.17 06:57

Pasaulinę hemofilijos dieną Vilnius nušvis raudonai

Valentina Gudienė, ELTA2020.04.17 06:57

Trisdešimtąjį kartą minint Pasaulinę hemofilijos dieną, penktadienį, raudonai nušvis Vilniaus rotušė, Karaliaus Mindaugo ir Žaliasis tiltai, o iš Rotušės fontano liesis kraujo spalvos vanduo. Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija ir tarptautinė farmacijos kompanija „Takeda“ visuomenei primins apie balandžio 17-ąją paminimą retą, bet itin klastingą ligą. Kraujo spalva sostinės pastatai ir tiltai nušvis 20 val., sakoma pranešime.

Hemofilija yra genetinė sutrikusio kraujo krešėjimo liga, kuria visame pasaulyje serga per 100 tūkst. žmonių. Lietuvoje hemofilija diagnozuota apie 200 asmenų. Maždaug dviem trečdaliais atvejų hemofilija paveldima, o likę susirgimai atsiranda dėl naujų genų mutacijų. Nors anksčiau manyta, kad hemofilija gali sirgti tik vyrai, dabar žinoma, kad kraujo krešėjimo sutrikimus patiria ir moterys. Visame pasaulyje šiandien žinoma keliasdešimt moterų susirgimo hemofilija atvejų, vienas jų – Lietuvoje.

Šia klastinga liga sergančių pacientų kraujas kreša lėčiau arba visai nekreša, dėl to sunkiai gyja žaizdos, formuojasi didelės kraujosruvos, tačiau pavojingiausias būna savaiminis kraujo išsiliejimas į raumenis ir sąnarius. Jis sukelia uždegimą, skausmą ir negrįžtamus sąnarių pažeidimus.

Hemofilija besirūpinančius pacientus vienijančios organizacijos pabrėžia, kad tinkamas visuomenės informavimas padeda išsaugoti sergančiųjų sveikatą ir gyvybę teikiant pirmąją pagalbą bei užtikrinant tinkamo gydymo prieinamumą. Mūsų šalyje pacientus vienijanti Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija teikia pagalbą sergantiesiems ir jų šeimoms bei ugdo pacientų nepriklausomumą nuo išorinės pagalbos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt