Gyvenimas

2020.04.16 20:51

Rezidentūrą Londone atliekanti Jurgita perspėja: netiesa, kad jauni žmonės nesuserga COVID-19

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.04.16 20:51

Panika niekada nepriveda prie racionalių sprendimų, tačiau reikėtų ruoštis pačiam juodžiausiam scenarijui, sako LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ pašnekovė, Londono ligoninėje rezidentūrą atliekanti Jurgita Grigaitienė. Jauna moteris jau persirgo COVID-19 ir siunčia rimtą perspėjimą tautiečiams – paskleista žinia, kad jauni asmenys šiuo virusu neužsikrečia, neteisinga.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto anesteziologijos-reanimatologijos rezidentė J. Grigaitienė pagal tarptautinę sutartį išvyko dirbti į Londoną, Karalienės universitetinę ligoninę. Jauna moteris jau turėjo grįžti į Lietuvą, tačiau paskelbus karantiną liko svečioje šalyje. Tiesa, rezidentė šiuo metu nesėdi užsidariusi tarp keturių sienų, o padeda Jungtinės Karalystės medikams gydyti tuos pacientus, kuriems COVID-19 infekcija sukėlė sunkias plaučių komplikacijas. Be to, ji ir pati jau persirgo naujuoju koronavirusu.

J. Grigaitienę kalbina LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjai Liepa Norkevičienė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

– Ar esate sveika?

– Esu sveika, jau persirgau.

– Buvo sunki ar lengva forma?

– Sakyčiau, kad tikrai lengva.

– Užsikrėtėte būdama ten, Anglijoje? Kada tai įvyko? Seniai?

– Sakyčiau, tai buvo vienas iš pirmųjų atvejų – jau prieš beveik tris savaites.

Didžioji dauguma turi gretutinių ligų. Kitas dalykas – ne visi žmonės žino, kad kažkuo serga. Nenoriu pasakyti, kad pilnas skyrius trisdešimtmečių, tačiau tikrai serga ir jauni žmonės.

– Užsikrėtėte ligoninėje ar nežinote nuo ko?

– Buvau informuota, kad viena iš mano pacienčių gavo teigiamą atsakymą ir kad aš turiu izoliuotis. Po kelių dienų pasireiškė simptomai.

– Kaip jūs pati vertinate, dabar esate įgijusi imunitetą ar ne?

– Aš nežinau.

– Visą laiką gyvenote užsidariusi?

– Nuo simptomų pradžios buvo 7 dienos izoliacijos, ką tvarkingai dariau, o po to grįžau į darbą, kaip ir mes visi. Tokia yra bendra nacionalinė sistema ir mes jos laikomės. Dabar mano izoliacija tokia, kaip ir visų kitų žmonių: tomis dienomis, kai nedirbu, be reikalo stengiuosi neiti iš namų, neiti ten, kur daug žmonių.

– Kokia padėtis šiuo metu Anglijoje dėl COVID-19?

– Na, turbūt žinote, kad Anglijoje šito viruso plitimas visuomenėje yra labai didelis ir atvejų skaičius kiekvieną dieną didėja. Skirtingai nuo Lietuvos, intensyvios terapijos skyriuose jau turime tikrai labai daug ligonių, mūsų skyriai plečiasi ir tie išplėsti skyriai pildosi. Padėtis tikrai labai dinamiška.

Londono ligoninėje dirbanti rezidentė Jurgita: manymas, kad jauni žmonės neserga koronavirusu, yra klaidingas

– Ar jūsų skyriuje dar telpa ligoniai?

– Dar telpa.

– Jums asmeniškai didelis darbo krūvis ar ne?

– Didėja. Tikrai didėja.

– O ventiliuojamų žmonių yra?

– Taip, daug, mūsų ligoninėje šiuo metu turbūt apie 80 ir dar turime rezervą. Dar prieš šitą srautą padidinome savo skyrių, atsirado papildomos lovos, papildomi aparatai, išplėtėme savo galimybes ir dabar pildome skyrių ligoniais. Nežinau tikslių skaičių nacionaliniu mastu, bet vyksta auditai, tarpinės ataskaitos, paskui bus galima pažiūrėti, tačiau kai visuomenėje toks didelis paplitimas, tai, be abejo, sunkių ligonių skaičiai yra dideli.

Norėtųsi palinkėti ramybės. Kaip žinome, panika niekada nepriveda prie racionalių sprendimų. Ruoškimės pačiam juodžiausiam scenarijui, koordinuokime darbą visose grandyse ir po 2–3 savaičių pamatysime, ar gerai ruošėmės.

– Kokio amžiaus ligoniai vyrauja jūsų profilio skyriuose?

– Pagal paskutinę ataskaitą prieš porą dienų, intensyvios terapijos skyriuje pacientų amžiaus vidurkis yra apie 60 metų.

– Ar dauguma jų turi gretutinių ligų?

– Dauguma turi, bet nebūtinai.

– Ar yra ventiliuojamų jaunų žmonių?

– Dvidešimtmečių, ko gero, dar nemačiau, bet trisdešimtmečių – taip.

– 30 metų – tai jaunas žmogus. Ar jis turi gretutinių ligų, kurios jo būklę pasunkina?

– Didžioji dauguma turi gretutinių ligų. Kitas dalykas – ne visi žmonės žino, kad kažkuo serga. Nenoriu pasakyti, kad pilnas skyrius trisdešimtmečių, tačiau tikrai serga ir jauni žmonės. Ta paskleista žinutė, kad jauni žmonės nesusirgs, nėra teisinga.

– Dėl mirštamumo – kalbant apie jūsų ligoninę, ar daug mirštančių nuo COVID-19?

– Dar truputėlį anksti sakyti dėl to, kad ligos eiga yra labai ilga ir dalis atvejų vis dar gydomi. Dar anksti kalbėti apie skaičius.

– Kokia yra prognozė? Vis tiek vyksta diskusijos, kokios prognozės.

– Kas labai gerai šioje šalyje, kad kiekvieną dieną analizuojama situacija: kiek turime ligonių, kiek turime vietų, visos ligoninės kalbasi ir dalijasi savo esama situacija.

– Esate rezidentė, darbo patirtis, ko gero, bus neįkainojama. Iš ten turėtumėte grįžti subrendusi daktarė.

– Dabar eina mano paskutiniai rezidentūros metai. Tikrai nesitikėjau, kad toks bus mano stažuotės paskutinis mėnuo. Turbūt niekas nesitikėjome. Patirtis, be abejo, yra neįkainojama.

– Ko palinkėtumėte Lietuvos medikams ir žmonėms?

– Norėtųsi palinkėti ramybės. Kaip žinome, panika niekada nepriveda prie racionalių sprendimų. Ruoškimės pačiam juodžiausiam scenarijui, koordinuokime darbą visose grandyse ir po 2–3 savaičių pamatysime, ar gerai ruošėmės. Kolegoms labai norėčiau palinkėti: būkite vieni kitiems draugai, ramsčiai, geriausia parama.

Plačiau – balandžio 14 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Londono ligoninėje dirbanti rezidentė Jurgita: manymas, kad jauni žmonės neserga koronavirusu, yra klaidingas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.