Naujienų srautas

Gyvenimas2020.04.23 21:55

10 virtualių turų po Havajų ugnikalnius, Floridos koralinius rifus, Didįjį Kanjoną ir kitus gamtos stebuklus

LRT.lt 2020.04.23 21:55

Havajų ugnikalniai, Floridos koraliniai rifai, Josemičio nacionalinio parko kriokliai, Didžiojo kanjono didybė – šiuos ir kitus gamtos stebuklus dabar galite aplankyti nepakildami nuo sofos. Jūsų dėmesiui – 10 virtualių turų, suteikiančių galimybę ne tik pasižvalgyti po žinomiausius nacionalinius parkus, bet ir išgirsti ugnikalnių riaumojimą, panardyti po Meksikos įlanką ar sudalyvauti naktiniame žvaigždžių stebėjime.

1. Havajų ugnikalnių nacionalinis parkas (angl. Hawai'i Volcanoes National Park)

Havajų ugnikalnių nacionaliniame parke stūkso du vieni aktyviausių pasaulio vulkanų – Kilauea ir Mauna Loa.

Naujausias Kilauea išsiveržimas prasidėjo 1983 m. ir su trumpomis pertraukomis tęsėsi iki 2018 m. Lava užliejo daugiau kaip 100 kvadratinių km plotą, sugriovė daugiau kaip 200 pastatų. Skystos lavos srautai kartais pasiekdavo vandenyną, vietomis lava tekėjo susidariusiais požeminiais tuneliais.

2018 m. gegužę, po įvykusio žemės drebėjimo, Pahoa miestelio apylinkėse atsivėrė naujų plyšių, iš jų besiveržianti lava liejosi į gyvenamuosius rajonus, griovė ir degino pastatus.

Mauna Loa – vienas iš penkių ugnikalnių, sudarančių Havajų salą. Po paskutinio išsiveržimo 1984 m. vulkanas snaudžia. 2002 m. užfiksuotas padidėjęs jo seisminis aktyvumas – kaldera pradėjo „pūstis“ maždaug 5 cm per metus. Tai reiškia, kad magmos židinys pildosi ir artimiausiu metu galima tikėtis naujo išsiveržimo.

Riaumojantys ugnikalnio krateriai – turistų mėgstamos vietos, kurias aplankyti nuotoliniu būdu galite ir jūs. „Google Arts and Culture“ siūlo pasigrožėti lavos suformuotu kraštovaizdžiu, pasivaikščioti lavos tuneliu ir išvysti bei išgirsti iš tolo ugnimi besispjaudantį vulkaną.

Virtualų turą po Havajų ugnikalnių nacionalinį parką galite pradėti čia.

2. Braiso Kanjono nacionalinis parkas (angl. Bryce Canyon National Park)

Jutos valstijoje, JAV esančio Braiso Kanjono uolų formas išgraužė vanduo, ledas ir sniegas. Kanjonas pavadintas škotų keliautojo Ebeneserio Bryce`o vardu. Kanjono pakraštys kas 50 metų atsitraukia maždaug per 300 mm.

Uolienų mineralų erozija nuspalvino uolas įvairiomis spalvomis, jos itin ryškios ir dieną bei vakare keičiasi: raudona ir geltona atsiranda dėl oksidavusios geležies, mėlyna ir violetinė – dėl mangano oksido.

Virtualus turas suteikia galimybę ne tik išvysti įspūdingų formų ir spalvų uolas, bet ir naktinį dangų – su ryškiai šviečiančiomis žvaigždėmis ir galaktikomis, kurių du trečdaliai Amerikos gyventojų dėl naktinių miestų šviesų tiesiog nemato.

Autentiškumo virtualiam „Google Arts and Culture“ turui po Braiso Kanjoną suteikia ir parko reindžerių pasakojimai bei tikroviški gamtos garsai.

Virtualų turą po Braiso Kanjono nacionalinį parką galite pradėti čia.

3. Kenajaus Fjordų nacionalinis parkas (angl. Kenai Fjords National Park)

Aliaskoje įsikūrusiame nacionaliniame parke saugomi tipiški Aliaskos peizažai: Kenajaus kalnai, Hardingo ledo laukas, kuriame galima rasti apie 30 ledynų, ežerai, fjordai.

Įspūdingas ne tik parko kraštovaizdis, bet ir gyventojų gausa: pakrantėse veisiasi orkos, kuprotieji banginiai, jūrų liūtai, jūrų ūdros, uolose gyvena tūkstančiai mormonų, jūrinių erelių.

Virtualaus „Google Arts and Culture“ turo po nacionalinį parką metu galėsite pasižvalgyti po kvapą gniaužiančias parko apylinkes, pamatyti ir net išgiristi, kaip po vandeniu tirpsta ledynai.

Virtualų turą po Kenajaus fjordų nacionalinį parką galite pradėti čia.

4. Drai Tortugaso nacionalinis parkas (angl. Dry Tortugas National Park)

Floridoje įsikūręs nacionalinis parkas žinomas dėl gausios jūrinės augalijos ir gyvūnijos, spalvingų koralinių rifų, legendų apie nuskendusius lobius.

Parko centre stūkso nebaigtas stayti Džefersono fortas. Ši tvirtovė – didžiausia mūrinė konstrukcija vakarų pusrutulyje, ji sudaryta iš daugiau nei 16 milijonų plytų.

Parko lankytojai gali užsiimti įvairia veikla – nardyti, stebėti paukščius, iškylauti, žvejoti, užsiiminėti baidarių sportu. Deja, parko teritoriją smarkiai niokoja dažni uraganai ir atogrąžų audros.

Virtualus „Google Arts and Culture“ turas leis pažvelgti į povandeninius koralinius rifus ir vandenyno dugne palaidotas laivo nuolaužas, kurios tapo įvairiaspalvių žuvyčių namais.

Virtualų turą po Drai Tortugaso nacionalinį parką galite pradėti čia.

5. Mirties slėnio nacionalinis parkas (angl. Death Valley National Park)

Kalifornijos valstijoje esantis Mirties slėnis – žemiausia Amerikos žemyno vieta, esanti maždaug 86 m žemiau jūros lygio. Mirties slėnio įduba susidarė dideliam žemės luitui įsmukus žemyn, o šalia esanti žemė iškilo ir tapo kalnais.

Mirties slėnis taip pat yra ir karščiausia JAV vieta. Čia 1913 m. buvo užfiksuota aukščiausia JAV temperatūra, kuri siekė net 56,7 laipsnius pagal Celsijų. Lapkritį–vasarį vidutinė temperatūra čia laikosi 5–20 laipsnių pagal Celsijų.

„Google Earth“ siūlo galimybę pasivaikščioti po Mirties slėnio nacionalinio parko lankytinus objektus – apsilankyti apžvalgos aikštelėse, išvysti druskingą Badwaterio ežerą ir leistis į žygį pažintiniu taku.

Virtualų turą po Mirties slėnio nacionalinį parką galite pradėti čia.

6. Ledynų nacionalinis parkas (angl. Glacier National Park)

Kanados pasienyje, Montanos valstijoje išsidėstęs nacionalinis parkas garsėja Uolinių kalnų gamta ir gyvūnija. Parke telkšo daugiau nei 130 ežerų, stūkso 3 km aukščio kalnai.

Nacionaliniame parke auga daugiau nei tūkstantis augalų rūšių, sutinkami grizliai, bizonai, šiauriniai elniai, briedžiai, snieginės ožkos, snieginiai avinai, vapičiai, kojotai, pumos.

Virtualų „Google Earth“ turą po Ledynų nacionalinį parką galite pradėti čia.

7. Josemičio nacionalinis parkas (angl. Yosemite National Park)

Kalifornijoje įsikūręs nacionalinis parkas užima daugiau nei 3 tūkst. kvadratinių km plotą ir yra išsidėstęs Siera Nevados kalnų pašlaitėje. Parką per metus aplanko virš 3 mln. lankytojų.

Be įspūdingų uolų, krioklių ir kanjonų, čia galima išvysti didžiųjų mamutmedžių girią, stebėti laukinius gyvūnus, pamatyti nuostabių ežerų. Parkas įtrauktas į „UNESCO“ pasaulio paveldą.

„Google Earth“ virtualaus turo po Josemičio nacionalinį parką metu apsilankykite apžvalgos aikštelėse, nuo kurių atsiveria kvapą gniaužiančios panoramos, pamatykite šniokščius krioklius ir skaidriavandenius ežerus.

„Google Earth“ virtualų turą po Josemičio nacionalinį parką galite pradėti čia.

2019 m. sukurtas dar vienas virtualus turas po Josemičio nacionalinį parką. Jo metu galite išvysti per 200 lankytinų parko objektų, o nuo kalnų kaskadų krentančius krioklius galite ne tik pamatyti, bet ir išgirsti!

2019 m. virtualų turą po Josemičio nacionalinį parką galite pradėti čia.

8. Ziono nacionalinis parkas (angl. Zion National Park)

Jutos valstijoje esančio nacionalinio parko pagrindinis objektas – Ziono kanjonas. Jis yra labai gilus, tad saulės šviesa retai tepasiekia dugną.

Šį gamtos kūrinį per praėjusius 4 mln. metų išskobė Mergelės upės atšaka. Kanjono vietovės primena rezervatą: jose yra sodriai žali, vešlūs kabantys ir besivejantys augalų sodai, kriokliai ir įspūdingi smiltainio uolų bokštai. Yra fosilijų, senovės indėnų gyvenviečių ir pastatų griuvėsių.

Virtualų „Google Earth“ turą po Ziono nacionalinį parką galite pradėti čia.

9. Karlsbado Urvų nacionalinis parkas (angl. Carlsbad Caverns National Park)

Karlsbado Urvų nacionalinis parkas – saugoma gamtos teritorija JAV pietuose, Naujosios Meksikos valstijoje, Gvadalupės kalnuose.

Parko įžymybė – permo laikotarpio klintyje susidarę karstiniai urvai, kurių bendras ilgis viršija 140 km. Iš viso parke yra 119 urvų, iš kurių svarbiausias – rytiniame pakraštyje esantis Karlsbado urvas. Jo ilgis – 33,5 km, gylis – 316 m, natūrali anga – 1318 m aukštyje. Jame daug stalaktitų ir stalagmitų, gyvena 11 šikšnosparnių rūšių.

Virtualus „Google Arts and Culture“ turas po Karlsbado Urvų nacionalinį parką siūlo galimybę pasijausti šikšnosparniu ir patyrinėti urvus visiškoje tamsoje. Ištyrinėkite stalaktitų ir stalagmitų tekstūrą, išgirskite urvų istoriją ir susipažinkite su šiknosparnių rūšimis.

Virtualų turą po Karlsbado Urvų nacionalinį parką galite pradėti čia.

10. Didžiojo Kanjono nacionalinis parkas (angl. Grand Canyon National Park)

1919 m. Arizonos valstijoje įkurtas nacionalinis parkas – vienas seniausių šalyje. Parke saugomo Didžiojo kanjono ilgis siekia 446 km, o plotis – net 29 km.

Didysis kanjonas susidarė prieš 6 mln. metų dėl upės erozijos, bendro teritorijos kilimo ir sauso aridinio klimato. Šlaituose atsidengia daugiau kaip 2 mlrd. metų amžiaus horizontalūs uolienų sluoksniai.

Seniau Didžiajame kanjone gyveno indėnų gentys, o naujakuriai apie jį sužinojo tik po pilietinio karo. Čia taip pat yra keletas mažesnių kanjonų, rėžiančių Kolorado upės plynaukštę.

Didžiojo Kanjono nacionalinis parkas 1979 m. įtrauktas į „UNESCO“ pasaulio paveldo sąrašą.

Virtualų „Google Earth“ turą po Didžiojo Kanjono nacionalinį parką galite pradėti čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi