Gyvenimas

2020.04.14 12:46

Nespėjusiems nuskristi į Jordaniją – virtualus turas po istorinę Petrą

LRT.lt2020.04.14 12:46

Spėjote nusičiupti pigų skrydį į Jordaniją, bet dėl įvesto karantino taip ir nesulaukėte progos sėsti į lėktuvą? Laimei, karantinas turi ne tik minusų, bet ir pliusų – istorinį Petros miestą šiuo metu galite aplankyti nekeldami kojos iš namų!

Žinoma, virtuali kelionė neprilygsta realiam apsilankymui Petroje, tačiau taip jums neteks kęsti alinančio dykumos karščio ir galėsite vaikščioti jums tinkamu tempu, kiek norisi skubėti pirmyn arba gręžiotis atgal. „Google Street View“ suteikia galimybę pamatyti net 30 miesto vietų ir įvairių objektų.

Petra – senovės miestas Vakarų Jordanijoje. Manoma, jog tarp uolų ir smėlynų pasislėpusią buvusią nabatėjų – genčių, valdžiusių pietinę Jordaniją dar VII amžiuje iki Kristaus, – sostinę 1812 m. atrado šveicarų tyrinėtojas Johannes Burckhardt.

Petra buvo sunkiai pasiekiama, tačiau tokia geografinė padėtis miestui leido tapti klestinčiu karavanų ir prekybos centru. Iki šiol nėra aišku, kada Petra buvo pastatyta, tačiau manoma, jog 1 a. pr. Kr. šis nabatėjų imperijos miestas buvo klestinti prekybos prieskoniais ir smiltainiais vieta. Pro Petrą driekėsi Karalių kelias, jungiantis su Raudonąja jūra.

Žemės drebėjimas ir pasikeitę prekybos keliai nulėmė tai, kad VII a. viduryje miestas buvo apleistas, jame pasiliko tik beduinai. Tiesa, praėjusio amžiaus antroje pusėje miesto valdžia iš Petros iškeldino ir juos.

Dėl rausvos uolienų spalvos Petra dažnai vadinama „Raudonosios rožės“ miestu. Lankydamiesi Petroje rasite kolonų gatvę, šventyklą, teatrą, vienuolyną, bažnyčias. Tarp lankytinų Petros objektų – užtvanka, į miestą vedantis kalnų takas The Siq, Fasadų gatvė, arba nabatajų kapų, iškaltų pietinėje uolos pusėje, vieta ir daugelis kitų įspūdingų vietų.

Bene pats žymiausias Petros lankytinas objektas – Iždo pastatas (Al Khazna). Pastarojo paskirtis nėra iki galo aiški. Manoma, kad I a pr. Kr. pastatytas statinys buvo saugykla. Kiti galvojo, kad tai – šventykla, tačiau kasinėjimai parodė, jog tai buvo laidojimo vieta. Pastatą sudaro du aukštai, kurių plotis virš 25 m, o aukštis – 39 m.

Sakoma, kad geriausia į Petrą vykti ankstyvą rytą, kadangi tik auštant vienas įspūdingiausių miesto statinių – iždo pastatas – 15 minučių būna pilnai apšviestas saulės spindulių. Todėl nenuostabu, jog kai kurie turistai keliasi su tamsa ir vyksta į Petrą kuo anksčiau.

1985 m. Petra buvo įtraukta į „UNESCO“ pasaulio paveldo sąrašą. 2007 m. miestas buvo paskelbtas vienu iš septynių naujųjų pasaulio stebuklų.

Virtualų turą po Petrą galite pradėti ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.