Gyvenimas

2020.04.12 11:08

Velykų šventimas 18 amžiaus Lietuvos dvare – griežtas pasninkas ir kava be pieno

Birutė Rutkauskaitė, Jolanta Karpavičienė, LRT RADIJO laida „Džiazuojanti istorija“, LRT.lt2020.04.12 11:08

„Buvo rašoma, kad ponia valgė tik žuvienę, ponia atsisakė valgyti, ponia valgė tik salotas, ponia suvalgė tik gabalėlį žuvies, ponia valgė tik sriubos. Iš pradžių nesupratau, kas čia atsitiko ir kodėl taip yra. Tik vėliau supratau, kad tai yra būtent pasninkas. <...> Tas katalikiškų tradicijų laikymasis buvo labai ryškus“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos istorijos instituto LDK istorijos skyriaus vadovė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos profesorė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.


Prieš pat Velykas – metas pasidomėti, kaip joms ruošdavosi didikai 18 a. O tai sužinosime per Izabelės Pliaterienės kasdienybę: kaip ji laikydavosi pasninko gavėnios metu? Kas vykdavo Didžiąją savaitę ir kaip buvo sutinkamos Velykos?

„Skaitydama kunigo raportus, nesupratau, kas vyksta, – pasakojimą pradeda R. Šmigelskytė-Stukienė. – Juose buvo rašoma, kad ponia valgė tik žuvienę, ponia atsisakė valgyti, ponia valgė tik salotas, ponia suvalgė tik gabalėlį žuvies, ponia valgė tik tai sriubos. Iš pradžių nesupratau, kas čia atsitiko ir kodėl taip yra. Tik vėliau supratau, kad tai yra būtent pasninkas.“

Man tai buvo kaip kontrastas, tam mūsų įsivaizdavimui, kad Apšvietos epocha yra laisvėjimas nuo kažkokių religinių praktikų, kad tai yra daugiau laisvesnis laikas. Pliaterių šeima buvo katalikiška šeima.

Pasak jos, iš to „gilaus pasninko laikymosi: 40 dienų ar 7 savaičių, mes matome, kad Pliaterių šeimoje pasninko buvo laikomasi labai griežtai“.

„Man tai buvo kaip kontrastas, tam mūsų įsivaizdavimui, kad Apšvietos epocha yra laisvėjimas nuo kažkokių religinių praktikų, kad tai yra daugiau laisvesnis laikas, – atvirauja VDU profesorė. – Pliaterių šeima buvo katalikiška šeima. Tas katalikiškų tradicijų laikymasis buvo labai ryškus.“

Istorikė pasakoja, kad prieš Velykas, Gavėnios metu, diena buvo pradedama mišiomis ir pamaldomis. „Susilaikymas nuo bet kokių linksmybių. Visos tos šventės, kurios yra iki Velykų, yra gavėnios laikotarpyje. O tai reiškia, kad negali būti jokios muzikos – tik giesmės. Ir tik religinės giesmės“, – pasakoja R. Šmigelskytė-Stukienė.

Kada gavėnios nebūdavo, garsi Lietuvos bajorų giminė švęsdavo linksmai. „Tuomet jau būdavo muzika. Buvo samdoma kapela, muzikantai, patys muzikuodavo. Polonezai, mozurkos, įvairūs šokiai vykdavo iki pirmos ar pusės dviejų nakties, – to meto linksmybes nušviečia pašnekovė. – Tokie dalykai vykdavo jau praėjus susikaupimo laikui.“

Tačiau gavėnios laikas yra tylus šventimas, sako ji. „Jeigu būdavo vardinės ar gimtadieniai, tai vyraudavo pokalbiai, dėmesys jubiliatui“, – sako Lietuvos istorijos instituto LDK istorijos skyriaus vadovė.

Izabelė Pliaterienė, net ir būdama silpnos sveikatos, tuo laikotarpiu nevalgė mėsos, nors gydytojų ir buvo prašoma tai daryti. Grafienė Gavėnios metu atsisakydavo ne tik mėsos ir jos gaminių. Kava Izabelei Pliaterienei turėjo būti patiekiama be pieno.

Garsi Pliaterių giminė turėjo tradiciją kasmet švęsti vaikų gimtadienius. „Mane nustebino, kad jei būdavo vaiko gimtadienis, jam būdavo rengiamas vadinamasis baliukas. Taip ir dienoraštyje parašyta – „baliukas“, – intriguoja R. Šmigelskytė-Stukienė. – Vienam sūnui tą baliuką teko atidėti. Pasirodo, vaikas pametė kaspinėlį ir buvo nubaustas. Bet ne už tai, kad pametė kaspinėlį, o todėl, kad pamelavo dėl to kaspinėlio. Tai mama Izabelė nubaudė sūnų, neleisdama tą dieną minėti jo gimtadienio.“ Tačiau, kiek vėliau priduria istorikė, „mamos širdis greitai atsileidžia ir pobūvis vaikams surengtas buvo“.

Didžiąją savaitę prieš Velykas buvo laikomasi itin griežto pasninko. Izabelė Pliaterienė, net ir būdama silpnos sveikatos, tuo laikotarpiu nevalgė mėsos, nors gydytojų ir buvo prašoma tai daryti. Grafienė Gavėnios metu atsisakydavo ne tik mėsos ir jos gaminių. Kava Izabelei Pliaterienei turėjo būti patiekiama be pieno.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Apie visa tai plačiau bei kokias buvusias katalikiškas tradicijas mes jau pamiršome – radijo įraše


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.