Naujienų srautas

Gyvenimas2020.04.08 16:46

Karantinas davė vaisių: uždarytame Honkongo zoologijos sode po 10 metų bandymų susiporavo pandos

LRT.lt 2020.04.08 16:46

Gali būti, kad šiuo metu dėl koronaviruso uždarytame „Ocean Park“ zoologijos sode Honkonge gyvenančios pandos netrukus susilauks mažylių, praneša BBC. Pirmadienio rytą dvi zoologijos sodo pandos Ying Ying ir Le Le sėkmingai susiporavo, nors prieš tai joms kurį laiką nesisekė.

Zoologijos sodo atstovų teigimu, pandos bandė poruoti nuo 2010 m., tačiau vis nesėkmingai. Tačiau ilgi bandymų ir mokymosi metai nenuėjo perniek.

Kol „Ocean Park“ zoologijos sodas uždarytas ir lankytojų nepriima, pandų porelė sėkmingai pasinaudojo netikėtai atsiradusiu privatumu.

„Ocean Park“ rūšių išsaugojimo vykdomasis direktorius Michaelas Boosas teigia, kad zoologijos sodo darbuotojai nekantriai laukia pandų mažylių.

„Apvaisinimo natūraliu būdu tikimybė yra kur kas didesnė nei taikant pagalbinį apvaisinimą,“ – teigė jis savo pareiškime.

Pandų poravimosi sezonas prasideda kovą ir baigiasi gegužę, todėl „Ocean Park“ veterinarų komanda atidžiai stebėjo bet kokius galimo poravimosi ženklus.

Zoologijos sodo prižiūrėtojai sekė pandų hormonų lygį, norėdami nustatyti, kada jos bus pasiruošusios poruotis.

Kovo pabaigoje prasidėjo pandoms būdingas flirtas – Le Le stengėsi visur palikti savo kvapo žymių ir ieškojo Ying Ying kvapo, o Ying Ying tuo metu turškėsi vandenyje.

Pandos nėštumą galima užfiksuoti ultragarso aparatu tik likus 14-17 dienų iki mažylių atėjimo į šį pasaulį.

Šios rūšies gyvūnų nėštumas trunka iki 10 mėnesių, todėl gali šiek tiek užtrukti, kol zoologijos sodo darbuotojai galėsi įsitikinti, ar pandų porelės pastangos susilaukti palikuonių buvo sėkmingos.

„Tikimės dar šiais metais pradžiuginti Honkongo gyventojus puikiomis naujienomis apie būsimus mažylius, o mes ir toliau dėsime visas pastangas, užtikrinant šios rūšies išsaugojimą,“ – sakė M. Boosas.

Laukinėje gamtoje suskaičiuoja tik 1,8 tūkst. pandų. Poruotis susiruošusios pandos susiduria su tam tikromis problemomis.

Patelėms ovuliacija vyksta tik kartą metuose ir tik labai trumpą laiką, todėl patinėliai turi greitai sureaguoti ir spėti sėkmingai susiporuoti.

Patinėliams ne visada pavyksta surasti tinkamą poravimosi pozą, o atsižvelgiant į trumpą vaisingą laikotarpį, tai taip pat gali pakišti koją.

Kai kurie tyrimai rodo, kad pandos poruojasi tik tuo atveju, jei viena kitai patinka, tačiau kai partnerio pasirinkimas toks ribotas, tai gali sukelti papildomų problemų.

Siekdami išvengti šių problemų, zoologijos sodai paprastai renkasi pagalbinį apvaisinimą, todėl tai, kas įvyko „Ocean Park“, yra gana neįprasta.

Nepaisant visų sunkumų, pastangos suporuoti pandas nenuėjo veltui – 2017 m. Pasaulio gamtos organizacija pakeitė šios rūšies statusą iš „nykstančios“ į „pažeidžiamą“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi