Gyvenimas

2020.05.25 08:30

Reabilitacijos centro įkūrėjui pasveikti pačiam pavyko iš 7-o karto, baisiausiu narkotiku vadina kanapes

Jei priklausomam žmogui kas rytą mama nuperka cigarečių ir alaus pagirioms palengvinti, jam rojus – kodėl jis turėtų norėti keistis? LRT TELEVIZIJOS laidos „Visi kalba“ svečias, reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas Marijus Balčiūnas tokią artimųjų „pagalbą“ vadina didele klaida. Aštuonerius metus narkotikus vartojęs vyras klaida vadina ir galvojimą, kad kanapės – nekalta žolytė.

Būti pavadintam buvusiu narkomanu M. Balčiūnui nepatinka. Ši klijuojama etiketė jam sukelia neigiamas emocijas, o toks apibūdinimas sudaro neigiamą įspūdį ir kitiems žmonėms. Juk narkomanija, kaip ir alkoholizmas, yra liga. Laidos svečias sako, kad ši liga išsiskiria tuo, jog yra stipriai susijusi su neigimu – žmogus nuolat randa priežasčių, kaip pateisinti savo vartojimą.

„Jis sako: aš ne toks kaip kiti, aš kontroliuoju situaciją, su manimi taip neatsitiks. Daugelis galvoja, kad narkomanas – tas, kuris guli patvoryje, neturi namų, atrodo kaip zombis, bet iš tiesų niekas toks neplanavo būti, nei gimę normaliose, nei asocialiose, nei verslininkų ar Seimo narių šeimose“, – mintimis dalijasi M. Balčiūnas.

Anot vyro, priklausomų nuo alkoholio yra ir tarp pačių Seimo narių – jis su jais bendrauja. Yra žmonių, kurie apsiriboja šampanu, bet yra tokių, kurie geria savaitę, mėnesį ar net ilgiau. Pastarųjų gyvenimai anksčiau ar vėliau sugrius, įsitikinęs reabilitacijos centro įkūrėjas.

Kol Lietuvoje netyla diskusijos dėl kanapių legalizavimo, M. Balčiūnas teigia, kad kanapės – baisiausias narkotikas.

Jaunimas lyginasi su kitomis šalimis, Olandija, kurioje legalizuotos kanapės: matote, su jais nieko nenutiko, kas čia blogo? Bet mūsų reabilitacijos centruose 80 proc. žmonių, atliekančių gydymo kursą, pradėjo nuo nekaltos žolytės.

„Jaunimas lyginasi su kitomis šalimis, Olandija, kurioje šis narkotikas legalizuotas: matote, su jais nieko nenutiko, kas čia blogo? Bet mūsų reabilitacijos centruose 80 proc. žmonių, atliekančių gydymo kursą, pradėjo nuo nekaltos žolytės. Paskui ekstazis, amfetaminas, galiausiai – heroinas ir kiti narkotikai. Dabar žolė baisi, jos pilna... Aš, kaip žmogus, buvęs priklausomas, sakau, kad tai – kelias į kitus narkotikus“, – tvirtina pašnekovas.

Pasak M. Balčiūno, dabar vartojantys kanapes suserga net šizofrenija, jiems atsiranda haliucinacijos, vystosi emocinis bukumas – nekaltai žolyte vadinamas narkotikas apipurškiamas nežinia kuo. Labai didelis procentas kanapes vartojančių jaunuolių suserga psichinėmis ligomis, sako jis.

Pažiūrėjus į patį M. Balčiūną sunku patikėti, kad tai buvęs nuo narkotikų priklausomas žmogus. Dažnas gali pagalvoti: ir aš galėsiu pavartojęs nustoti, atrodyti taip, kaip jis. Narkotikai laidos „Visi kalba“ svečio išvaizdos nepakeitė, kūno įgalumo nepaveikė, tačiau vyras pabrėžia – tokių kaip jis yra vienetai.

„Pragaras, kurį išgyvenau, buvo nelengvas kelias, bet didžiulė investicija į gyvenimą. Vienetai žmonių išsikapsto iš šios priklausomybės. Nuolat esu tame ir traukiu kitus žmones. Tai priklausomybė, kuri giliai įsišaknijusi...

Iš narkotikų liūno ištrūkęs Marijus: kol artimieji tenkins priklausomo žmogaus poreikius, jis niekada nepradės sveikimo kelio

Mūsų gydymo kuras – 1 metai. Mes dirbame su žmogaus charakteriu, mąstymu, vertybėmis, vidumi, kad jis suprastų, jog narkomanija, alkoholizmas – jausmų liga, kad pažintų savo ligą ir žinotų, kaip elgtis stresinėse situacijose. Bet tai dar nereiškia, kad jis neatkris. Tai tik pati pradžia. Jis gauna teoriją, o po to bando praktiškai“, – pasakoja M. Balčiūnas.

Reabilitacijos centras „Naujas gyvenimas“ – krikščioniškas. Ten dirbama su trimis sferomis: kūnu, siela ir dvasia. Sujungus šias tris sferas pasiekiama pilnatvė – M. Balčiūno įkurtame reabilitacijos centre dirbama dėl to, kad priklausomas žmogus ją pajustų.

Jaunimui rodo vaizdelius iš landynių

Pats laidos herojus pirmą kartą pavartojo narkotikų būdamas vos 15-os – tai buvo amfetaminas. Šis narkotikas vadinamas klubiniu, jį vartoti lankantis tokiose vietose labai populiaru. Vėliau jis ėmė vartoti kanapes, ekstazį, manė, kad tikrai netaps narkomanu – mėgo krepšinį, sportavo. Galiausiai į ilgą narkotikų sąrašą įsirašė ir heroinas.

Laikui bėgant vyro gyvenimas sugriuvo, radosi vidinė tuštuma, beviltiškumo jausmas, nes jo vienintelis tikslas buvo gauti pinigų dar vienai dozei.

„Tada tau neberūpi jokios vertybės, gali apgauti, apvogti, kad tik patenkintum savo poreikį. 8 vartojimo metai buvo didžiausias pragaras. Dabar aš nevartoju jau 14 metų, daug į save investavau, dirbau. Baigęs reabilitacijos centrą įstojau mokytis teologijos. Knygų skaitymas, nuoseklus darbas... Kiti žmonės, žiūrėdami į mane, susidaro klaidingą įspūdį, galvoja: pavartosiu ir būsiu kaip Marijus. Ne – tai sunkus, nuoseklus darbas, kurį dirbu iki šiol“, – pabrėžia laidos svečias.

Serga ne tik žmogus, kuris vartoja narkotikus – serga visa šeima. Narkomanas manipuliacijos būdu siurbia visus resursus, visa šeima bando atliepti jo poreikius. Kol artimieji bandys patenkinti priklausomo žmogaus poreikius, jis niekada nepradės sveikti.

Svarbu pažymėti, kad tapti švariam jam pavyko tik iš septinto karto. Dabar M. Balčiūnas negeria net nealkoholinio alaus – anot jo, toks gėrimas sukelia jausmus, atsiranda noras ieškoti tikro alkoholio. Kitaip tariant, net daug metų nevartojantis žmogus vis dar lieka rizikos grupėje.

Savo didžiule patirtimi M. Balčiūnas dalijasi ir su Lietuvos moksleiviais. Jis kartu su besigydančiais vaikinais važinėja po mokyklas, visi pasakoja savo gyvenimo istorijas. Jaunimo didaktinis tonas neveikia – jiems būtina išgirsti tikrų istorijų, kaip narkotikai sugriovė žmonių gyvenimus. Vis dėlto, kad ir kiek pastangų dedama, jaunimas linkęs bandyti. Reabilitacijos centro įkūrėjas sako – nors dabar daugybė būdų gauti pagalbos, reikėtų nebijoti prašyti pagalbos ir iš šeimos.

„Serga ne tik žmogus, kuris vartoja narkotikus – serga visa šeima. Narkomanas manipuliacijos būdu siurbia visus resursus: pinigus, energiją, kad visi atkreiptų į jį dėmesį. Visa šeima bando atliepti jo poreikius. Kol artimieji bandys patenkinti priklausomo žmogaus poreikius, jis niekada nepradės sveikti“, – perspėja buvęs narkotikų vartotojas.

Anot jo, artimieji daro klaidą pirkdami priklausomam žmogui cigaretes, sumokėdami jo baudas, baisiausia – duodami pinigų dozei nusipirkti. „Kaip toks žmogus pradės sveikimo kelią? Jam rojus, kai mama kiekvieną rytą nuperka cigarečių, duoda pinigų alui palengvinti pagirioms. Kol tėvai neuždarys durų ir nepadės taško, tol sveikimas neprasidės“, – mintimis dalijasi laidos svečias.

Nors dabar vyras su bendraminčiais po mokyklas važinėja savanoriškai, jis įsitikinęs, kad būtų labai naudinga šviečiamąsias paskaitas apie narkotikų žalą padaryti privalomomis. Moksleiviams M. Balčiūno komanda parodo vaizdelius ir iš landynių, po kurias vaikštinėdami ieško narkomanų, kuriuos dar būtų galima išgelbėti – tai veikia jaunimą.

Sukrečiantys vaizdai – balandžio 3 d. laidos „Visi kalba“ įraše. Laidoje M. Balčiūnas pasidalijo patarimais, kaip atpažinti, ar žmogus vartoja narkotikus.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Iš narkotikų liūno ištrūkęs Marijus: kol artimieji tenkins priklausomo žmogaus poreikius, jis niekada nepradės sveikimo kelio