Gyvenimas

2020.04.13 21:45

Už daugiausiai mirčių pasaulyje atsakinga infekcinė liga tuberkuliozė įsibėgėja lėtai ir nepastebimai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.04.13 21:45

Lietuvoje mirštamumas nuo tuberkuliozės yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako profesorius Alvydas Unikauskas. Ši klastinga liga sunkiai pastebima, jos gydymas trunka ilgai, sunkiais atvejais – net iki 5 metų, ir nors kūdikiai nuo šios ligos skiepijami, vakcina veikia trumpai. Ekspertai tikina, kad vienintelis būdas išvengti tuberkuliozės – sveikai gyventi.

Manoma, kad tuberkulioze yra užsikrėtę trečdalis planetos gyventojų. Geroji žinia ta, kad ne visi užsikrėtusieji iš tiesų suserga, bet blogoji – nuo šios infekcinės ligos miršta daugiausiai žmonių pasaulyje.

„Ši liga dar vadinama baltuoju maru, užsikrėsti ja galime kiekvienas iš mūsų. Kol saugomės gripo ar koronaviruso, nereikėtų pamiršti, kad už kiekvieno kampo mūsų tyko ir tuberkuliozė. Kasmet pasaulyje nuo šios ligos miršta daugiau nei milijonas žmonių. Lietuvoje mirštamumas nuo tuberkuliozės yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, jeigu ne didžiausias“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Laidos svečias, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojas pulmonologas doc. Kęstutis Miškinis sako, kad tuberkuliozė yra lėtinė infekcinė granuliomatozinė liga, turinti labai ilgą eigą ir neryškią pradžią. Svarbu pažymėti tai, kad negydoma liga dažniausiai baigiasi paciento mirtimi, o ja užsikrėsti gali labai daug žmonių.

„Tuberkuliozę žmonės jau pažįsta, išmoko ją gydyti. Jeigu žmogus, pajutęs kokius nors simptomus, kreipiasi ir mes laiku pradedame jį gydyti, tai ši liga paprastai turi gerą išeitį – mes išgydome pacientus. Tačiau tuberkuliozė kokius nors pakitimus organizme sukelia iš labai lėto: užtrunka mėnesius, kol žmogus ką nors pajunta. Dėl to ji klastinga.

Jeigu žmogus staiga sukarščiuoja, jis imasi priemonių, bet jei negalavimai vystosi iš lėto, ypač organizme žmogaus, kuris rūko, kosti ir tą kosulį priskiria rūkymui... Arba jeigu jis pasimatuoja temperatūrą, mato, kad ji šiek tiek pakilusi, bet galvoja: praeis, gal aš pervargęs... Krenta svoris – gal čia virškinimas ar dar kažkas... Labai dažnai liga užtempiama, padėti tokiam žmogui sunku, bet įmanoma“, – pasakoja K. Miškinis.

A. Unikauskas pažymi, kad užsikrėsti tuberkulioze nėra taip sunku: lašeliai, kuriuos paskleidžia tuberkulioze sergantis žmogus, gali išsilaikyti ore net kelias valandas, tad jūs galite tiesiog praėję pro šalį įkvėpti mikobakteriją, kuri ir sukelia tuberkuliozę.

Kai pradedi gydytis, labai greitai aktyvios mikobakterijos, kurios graužia mūsų plaučius, žūva. Bet lieka tokių labai piktų bakterijų, kurių tie vaistai iš karto nenugali, jas reikia naikinti ilgai. <...> Nutraukus gydymą recidyvo tikimybė yra labai labai aukšta. Liga atsinaujina po metų, po dvejų ar net vėliau.

„Ji nukeliauja į kvėpavimo takus ir galiausiai patenka į alveoles, ten pradeda daugintis. Į tai sureaguoja imuninė sistema: makrofagai apgaubia mikobakteriją, susiformuoja granulioma, kuri mikobakteriją įkalina. Organizmas stengiasi jos iš ten neišleisti, bet kai kada granulioma ima ir pratrūksta, iš jos išsiveržia bakterijos ir pažeidžia mūsų plaučius.

Vienais atvejais tai gali įvykti iš karto, kitais – po daugelio metų, dar kitais atvejais tai neįvyksta niekada. Šita bakterija kartais iš plaučių patenka į kraują, o patekusi į kraują gali patekti į kitus organus, gali išsivystyti, pavyzdžiui, inkstų ar stuburo tuberkuliozė“, – aiškina laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Dažnai minimas tuberkuliozės požymis – kosėjimas krauju. K. Miškinis teigia, kad taip įvyksta tada, kai pažeidžiamos kraujagyslės, tačiau kraujuoti gali ne tik iš plaučių, bet ir iš bronchų, nosies, net nosiaryklės.

„Mums, gydytojams pulmonologams, tai labai svarbus signalas, kad šį žmogų reikia labai atidžiai tirti, ieškoti kraujavimo priežasties. Labai dažnai tai gali būti tuberkuliozė“, – tvirtina jis.

Tyko už kiekvieno kampo: nuo tuberkuliozės miršta daugiausiai žmonių pasaulyje

Kitas laidos svečias, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Saulius Čaplinskas teigia, kad situacija Lietuvoje tuberkuliozės klausimu gerėja, bet gerėja ne taip, kaip turėtų gerėti ar kaip norėtume, kad gerėtų: „Deja, mes pirmaujame pagal mirusių nuo tuberkuliozės skaičių. Turime labai daug ir vaikų tuberkuliozės atvejų.“

Anot S. Čaplinsko, kai užkrečiamos ligos buvo nugalėtos, infektologija buvo nustumta į antrą planą, bet pasikeitus socialinėms, ekonominėms sąlygoms šios ligos vėl atgimė.

„ŽIV infekcija atgaivino tuberkuliozę, nes daug žmonių imunitetas nusilpo. Mums nereikėjo ir ŽIV infekcijos, pasikeitė socialinės, ekonominės sąlygos – pasikeitė ir dalies žmonių gyvenimo būdas“, – sako pašnekovas.

Kad tuberkuliozės atvejų mažėja tada, kai gerėja socialinė ir ekonominė padėtis, pritaria ir K. Miškinis. Esant palankioms sąlygoms tuberkuliozė nyksta netgi nieko nedarant.

„Kai 1986–1987 metais ekonominė padėtis Lietuvoje pradėjo staigiai blogėti, iki 2000 metų tuberkuliozės atvejų padaugėjo iki 3 tūkst. per metus. Paskui padėtis po truputį gerėjo, iki šios pandemijos buvome pasiekę absoliučios gerovės stadiją“, – pabrėžia jis.

Vis dėlto, pasak jo, skaičiai mažėja ne taip sparčiai, mirtingumas vis dar didelis, bloga žinia ir ta, kad sugebama išgydyti ne visus tuberkuliozės atvejus – atsiranda daug sunkių, vaistams atsparių ligos formų. Dar vienas svarbus dalykas, kodėl tuberkuliozės gydymo rezultatai blogi, žmonių mentalitetas, sako k. Miškinis.

„Jeigu man simptomai praėjo, tai nėra taip, kad liga jau išgydyta. Reikia ją gydyti iki galo, kol gydytojas pasako: tu esi sveikas“, – teigia pašnekovas.

Kol nesi visiškai pasveikęs, nebūtinai skleidi mikobakterijas, tačiau tikimybė, kad tuberkuliozė atsinaujins, labai aukšta.

„Kai pradedi gydytis, labai greitai aktyvios mikobakterijos, kurios graužia mūsų plaučius, žūva. Mes ištiriame jų atsparumą ir pagal tai skiriame vaistus. Bet lieka tokių labai piktų bakterijų, kurių tie vaistai iš karto nenugali, jas reikia naikinti ilgai. Jeigu baigi gydymą anksčiau numatyto laiko arba nesigydai, kaip nurodyta, nevartoji vaistų, pamiršti ir pan., tos piktosios bakterijos lieka ir paskui atsinaujina – įvyksta recidyvas. Nutraukus gydymą recidyvo tikimybė yra labai labai aukšta. Liga atsinaujina po metų, po dvejų ar net vėliau“, – pasakoja K. Miškinis.

Gali būti taip, kad imuninė sistema visiškai susitvarkys, kitu atveju tuberkuliozės bakterijos užmigs, o jeigu gausime papildomą dozę arba imunitetas nusilps, jos atgims ir liga taps aktyvi.

Jei mikobakterijas veiksmingai žudo visi vaistai, gydymas trunka apie 6 mėnesius, tačiau jeigu tai vaistams atspari forma, gydymas gali trukti nuo 2 iki net 5 metų. Užsikrėtus tuberkulioze svarbūs du faktoriai: kaip reaguos mūsų imuninė sistema ir kokia gauta infekcinė dozė arba ar bus gauta papildoma dozė.

„Priklausys nuo to, kaip žmogus elgsis, ar piktnaudžiaus alkoholiu, kitais dalykais. Priklauso ir nuo infekcinės dozės, ar gavome ją didelę. Gali būti taip, kad imuninė sistema visiškai susitvarkys, kitu atveju tuberkuliozės bakterijos užmigs, o jeigu gausime papildomą dozę arba imunitetas nusilps, jos atgims ir liga taps aktyvi“, – sako S. Čaplinskas.

Tad svarbu palaikyti sveiką imunitetą, bet labai svarbu pasistengti negauti antros infekcinės dozės, be to, su sergančiuoju kontaktuoti kuo trumpiau. „Vienas dalykas, jeigu mes įlipame į autobusą ir važiuojame nuo Vilniaus iki Elektrėnų, kitas dalykas, jeigu mažame automobilyje važiuojame iki Rygos“, – pažymi jis.

K. Miškinis pataria: nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, normaliai maitintis, nesusirgti diabetu ir nepasigauti žmogaus imunodeficito viruso – viską lemia tiesiog sveikas gyvenimo būdas.

Deja, tuberkuliozė neturi išskirtinių simptomų. Kreipusis dėl kosulio ar skrepliavimo, pasak K. Miškinio, gali būti, kad jums – lėtinis bronchitas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, bronchektazė ar net plaučių vėžys, be abejo, gali būti ir tuberkuliozė.

„Kaip žinote, medicinoje viskas galima ir gali būti bet kas bet kada. Bet ši liga visą laiką prasideda iš lėto, nežymiai – žmogus negali pasakyti, kada ji prasidėjo“, – tikina pulmonolgas.

Tuberkuliozės simptomai:

– kosulys (daugiau nei 3 savaites),

– kosulys su skrepliais ar krauju,

– silpnumas, nuovargis,

– svorio kritimas,

– apetito stoka,

– šaltkrėtis, karščiavimas,

– prakaitavimas naktį,

– skausmas krūtinėje.

„Labai dažnai žmonės išvis nieko nepajaučia arba neatkreipia į simptomus dėmesio. Mes sakome, kad kiekvienas suaugęs žmogus kartą per metus ar dvejus turėtų pasidaryti krūtinės ląstos rentgenogramą, ypač, jeigu rūko – tada gali ir dažniau, nes gresia ne tik tuberkuliozė, bet ir plaučių vėžys“, – perspėja K. Miškinis.

Rūkymas griauna plaučių galimybę gintis nuo ligų – tai labai svarbu įsidėmėti. „Kaip pulmonologas turiu pareigą pasakyti, kad rūkyti yra labai labai kenksminga. Rūkymas sukelia ir tokią sunkią ligą, apie kurią mes nedaug kalbame, kaip lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, dėl kurios žmonės labai kenčia, dūsta ir miršta uždusę. Visiems rūkaliams ši liga prasideda po 20–30 metų nuo rūkymo pradžios“, – pabrėžia gydytojas.

Tiesa, nuo tuberkuliozės skiepijama. Šį skiepą gauna tik gimę kūdikiai, tačiau K. Miškinis teigia, kad ši vakcina efektyvi vos 5 metus, vėliau skiepas dar keletą metų dalinai veikia, bet paskui nebedaro didelės įtakos.

„Jeigu pajutote įtartinus simptomus, susidūrėte su sergančiuoju tuberkulioze, buvote šalia stipriai kosėjančių ir pasijutote blogai, nebūtinai iš karto – nedelskite, pasirodykite savo šeimos gydytojui. Laiku nustačius šią ligą ir pradėjus gydymą nelaimių galima išvengti“, – sako A. Unikauskas.

Plačiau – balandžio 6 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Tyko už kiekvieno kampo: nuo tuberkuliozės miršta daugiausiai žmonių pasaulyje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt