Gyvenimas

2020.04.07 16:59

Loreta Sungailienė apie Velykas: svarbu visiems suvokti ir ramiai priimti faktą, jog šiemet švęsime kitaip

LRT.lt2020.04.07 16:59

„Labai svarbu visiems suvokti, susitarti ir ramiai psichologiškai priimti faktą, jog šiemet Velykas švęsime kitaip“, – Vyriausybės rengtoje nuotolinėje konrefencijoje kalbėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro atstovė, nematerialaus paveldo specialistė Loreta Sungailienė. Pasak jos, šiemet Velykų šventę savo namuose, šeimos rate galime pasidaryti ne mažiau linksmą ir dvasingą.

Etnomuzikologė, LRT TELEVIZIJOS laidos „Duokim garo!“ vedėja L. Sungailienė sako, jog nors vis labiau šildantis pavasaris teikia vilties ir džiaugsmo, labai svarbu suprasti, kad šiemet šv. Velykas turėsime švęsti kitaip.

„Labai svarbu visiems suvokti, susitarti ir ramiai psichologiškai priimti faktą, jog šiemet Velykas švęsime kitaip. Ši šventė bus labiau dvasinė nei prabangi maistu, svečiais, mūsų giminės nariais, kadangi tai yra tiesiog pavojinga, – Vyriausybės spaudos konferencijoje kalbėjo L. Sungailienė. – Tai reikalauja mūsų supratimo, tam tikros aukos ir susitelkimo į savo šeimą. Vienur mažesnę, kitur didesnę, o galbūt net į šeimą, kurią sudaro vienas žmogus.“

Ir nors mintis apie vienišus vyresnio amžiaus žmones liūdina, vykti jų lankyti L. Sungailienė nepataria: „Jeigu nėra tikrai labai rimtos priežasties, didelio poreikio aplankyti tuos žmones, pasistenkime įsiklausyti į tai, ko mūsų prašoma, t.y. švęsti Velykas savo namuose, šeimoje. <...> Išties vien dėl šventės, vien dėl pasėdėjimo už gausaus stalo, vien dėl malonumo nelėkime ir nerizikuokime.“

Pasak L. Sungailienės, Velykos yra dvasinė šventė, kurią galime surengti tiek savo namuose, tiek širdyje. „Didįjį ketvirtadienį – buvusi švaros diena. Susitvarkykime, išsivalykime, tegu mūsų namai, kokie jie bebūtų – didesni ar mažesni – spindi šviesa, gerumu, skaistumu.

Penktadienį – atgailos, susikaupimo, rimties diena. Galbūt tą dieną labiausiai reikėtų nuotoliniu būdu įsijungti mūsų parapijoje ar visoje Lietuvoje vykstančias pagrindines šv. Mišias, pasimelsti, pabūti kartu.

Šeštadienį nuo pat ryto mūsų netrikdys nuotoliniu būdu vykstančios pamokos ar darbai, tad šeštadienį pabandykime skirti pasiruošimui, margučių marginimui“, – dėsto L. Sungailienė.

Margučius ji siūlo dažyti kruopščiai, į procesą įtraukiant vaikus, naudojant tiek pirktines, tiek natūralias, augalines priemones. Šeštadienį galima pradėti rūpintis vaišėmis, ruošti stalą, kepti pyragus, sukti mėsos vyniotinius.

„Jeigu esate įpratę, kad jums stalą kažkas suruošia ir jums reikia tik prisidėti, gal bus didesnis rūpestis ir pastangos, bet bus proga visą šeimą įjungti į mėgstamų patiekalų ruošimą.

Galite iš anksto, dar šiandien, rytoj apgalvoti, ko reikės, užsisakyti maistą į namus arba patikėti vienam šeimos nariui, kad jis, nuvykęs į parduotuvę, saugiai viską nupirktų ir parvežtų, kad sekmadienį nebūtų visiems didelio streso“, – kaip ruoštis Velykoms, pataria Lietuvos nacionalinio kultūros centro atstovė.

Sekmadienį ji pataria pasitikti šventine nuotaika, namus papuošti dekoracija – margučiais padabinta medžio šaka, vadinamuoju kiaušinyku.

„Šventinį pusryčių stalą būtinai uždenkime balta staltiese. Nepamirškime margučio, o galbūt leiskime vyriausiam šeimos nariui pasirinkti, kurį margutį norėsime dalinti visai šeimai. Toks buvęs paprotys, kad vyriausias dalindavęs vieną margutį, panašiai, kaip per Kūčių vakarienę kalėdaitį.

Pasidalinkime patiekalais, geru žodžiu, prisiminimais, nepamirškime ankstyvųjų Mišių, kurias ne tiesiogiai, o nuotoliniu būdu stebėsime“, – ragina L. Sungailienė.

Anot jos, per Velykas svarbu nepamiršti ir linksmybių – margučių ridenimo, sūpuoklių. „Vaikams labai rūpės pasidžiaugti pavasariu ir Velykomis, tai – kiaušinių ridenimas, kiaušinių daužynės, nepamirškime šių pramogų. <...> Padėkime vaikams, įsijunkime ir mes į bendrą žaidimą, varžytuves.

Viena laukiamiausių jaunimo pramogų buvo supimasis. Per Velykas kabindavo sūpuokles, – kuo aukščiau, tuo smagiau. Būriais nesisupsime ir neisime šitaip pramogauti, bet keli šeimos nariai, net ir vyresnieji, gali šitaip sau gyvenimą praskaidrinti. Tebūnie tai dar viena galimybė pasidžiaugti gyvenimu“, – kalba L. Sungailienė.

„Visiems labai linkiu šventų, linksmų, smagių Velykų, bet tebūnie jos išties ir saugios. Išbandykime švęsti namuose. Prisipažinsiu, man tai tikrai ne naujiena, nes auginu vaikus, dažnai jie ir suserga, taip, kad švęsti namie šventes mes tikrai mokame, o su artimaisiais galima susisiekti technologinėmis priemonėmis“, – sako L. Sungailienė.

Loretos Sungailienės patarimai, kaip švęsti Velykas – vaizdo įraše:

Pristatyta programėlė „Karantinas“: tiems, kurie užsikrėtė koronavirusu ir gydosi namie arba turėjo kontaktą su sergančiuoju
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.