Gyvenimas

2020.04.03 15:01

Marius Čepulis. Kai pavasaris įjungia penktą pavarą

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.04.03 15:01

Pagaliau šalnomis pasidabinęs atslinko balandis. Šaltesnės naktys truputį pristabdė pavasarinį vaizdų ir garsų sprogimą, bet dabar atslenka šiltas frontas ir visa kas gyva puls skubėti dygti, žydėti, keliauti, šokti, dainuoti, poruotis ir vaikus vesti. Visa tai jau netrukus. Praeitą kartą pasakojau apie gėles ir grybus, o kas vyksta šiuo metu gyvių pasaulyje?

Po truputį bunda vabzdžiai ir šiltesnėmis saulėtomis dienomis geltoni gluosnių „kačiukai“ būna tiesiog aplipę tiek drugiais, tiek įvairiausiomis muselėmis, bitėmis ar kamanėmis. Belapiuose miškuose plazda geltoni saulės zuikučiai – citrinukai (šitų kaip niekad daug, matyt, dėl švelnios žiemos).

„Kačiukus“ ragauja mėlynakės spungės, iškarpytais sparnais karpytūnės, dilgėlinukai ir į juos panašios pleštekės. Parūgusia sula mėgaujasi gražuoliai aksominiai šeiriai. Drugiai suskubs poruotis ir ant savo mėgstamiausių augalų dės kiaušinėlius, iš kurių kiek vėliau risis vikšrai. Musių ir uodų jau galybė.

Jau savo įrankius galanda ir kraujo donorų ieško uodės, kad galėtų greičiau, kol yra šiek tiek drėgmės, savo giminę pratęsti. Deja, šiemet uodams bus šokas, kai pamatys, kad didžioji dalis jų donorų sėdi užsibarikadavę namie, o vėliau, bus dar didesnis šokas, kai paskutinės balos išdžius.

Dažnai prie pavasarinių gėlyčių galit pastebėti keistą plaukuotą musę su labai ilgu straubliuku. Ji greit skraido, kartais pakibdama vienoje vietoje. Tai musė zvimbeklė. Ilgas straubliukas skirtas nektarui siurbti, o ne jus badyti (žmogui ji nieko blogo padaryti negali). Zvimbeklių lervos parazituoja įvairių pavienių bičių ar vapsvų lizduose.

Pabudus vabzdžiams, bunda ir pagrindiniai jų medžiotojai – vorai. Sausoje žolėje jau laksto daugybė tamsių voriukų, kiti slepiasi ant sausų smilgų, šildosi ant medžių kamienų ir laukia kol koks vabzdys apsižioplins. Vorų giminaitės erkės jau senokai iškėlusios kojytes balsuoja ant stagarų, laukdamos pakeleivingų šiltakraujų donorų.

Šiemet išlindusias gyvates buvo galima stebėti jau kovo pradžioje. Dabar jos trumpam vėl pasislėpė, bet tuoj daugybė jų pasipils mėgautis šiluma. O įšilusios tiek angys, tiek žalčiai puls kelti vestuvių (su Eglėmis). Patinai ieškos patelių, galynėsis su konkurentais ir bandys pratęsti savo gyvatišką giminę.

Kaip visada labiausiai pavasarį savo giesmėmis pranašauja paukščiai. Ankstyvieji migrantai jau spėjo ir vestuves atšokti ir lizdus pasiruošti ir net kiaušinius sudėti. Turbūt pastebėjot, kad gervių trimitai kiek aprimo. Didžiosios kovos dėl teritorijų pasibaigė, gražiausiai šokiai atšokti ir atokiuose pelkynuose ant žemės susuktuose lizduose gervės jau šildo po 1 ar du kiaušinius.

Tose pačiose pelkėse galima išgirsti keistą bet garsų burbuliavimą. Tai tetervinų patinai krauju pasruvusiais antakiais, nuleistomis galvomis ir išskėstomis uodegos plunksnomis bando užkariauti kuklios patelės dėmesį. Tetervinai dar ilgai burbuliuos. O va kurtinių tuoktuvės, panašu, kad į pabaigą, nors kažkada jų pikas būdavo balandžio vidury. Šiemet greitai prasisuko šie girių kalakutai.

Gervės tik pradėjo perėti, o štai tai ereliai jau senokai šildo kiaušinius ir greitai sulauks ereliukų. Kiaušinius šildo ir pelėdos bei pilkosios žąsys, kai kurių kranklių lizduose jau cypsi pliki krankliukai.

Mažieji mūsų giesmininkai jau irgi ruošia savo namus. Zylės ir varnėnai užiminėja inkilus, tvarko juos. Patinai vis neužmiršta pagiedoti ir priminti konkurentams, kieno čia teritorija ir kuria kryptimi aniems reikia čiuožti. Bet gieda ne tik zylės su varnėnais. Jau dabar pilni parkai ir miškai įvairiausių garsų.

Nuo melodingų su pasišvilpavimais juodųjų ir strazdų giesmininkų giesmių aidi parkai ir miškai. Dienomis be sustojimo neįtikėtinu greičiu būgnija geniai, plyšauja daugiabalsiai bukučiai. Garsėjančias ir greitėjančias treles leidžia kikiliai.

Bet tai – tik didžiųjų pasirodymų repeticijos, tuoj grįš daugiau giesmininkų – pečialindų (dalis jau nedrąsiai gieda), devynbalsių, nendrinukių, krakšlių, ir jums rengs fantastiškus koncertus, kurių galėsit klausytis, vos pravėrę langus.

Gražaus savaitgalio ir saugokit save.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.