Gyvenimas

2020.04.02 21:48

Gydytojas Darius Rauba COVID-19 užsikrėtė kelionėje nuo draugo: jam – kur kas blogiau, kosėjo iki vėmimo

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.04.02 21:48

Nors šiuo metu jaučiasi beveik sveikas, kelionėje nuo kambario draugo COVID-19 užsikrėtęs žinomas gydytojas otorinolaringologas Darius Rauba priverstas toliau izoliuotis. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ jis pasakoja, kad jo draugui pasisekė ne taip, kaip jam: šis dėl didžiulio kosulio nelabai galėjo valgyti, o vyro temperatūra buvo pakilusi ir aukščiau 40 laipsnių.

D. Raubą kalbina LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

– Kaip šiuo metu jaučiatės? Kokia jūsų bendra būklė?

– Eina antra ligos savaitė, tai ta antra savaitė yra daug lengvesnė. Aš jaučiuosi sveikas.

– Kaip ir kur užsikrėtėte šiuo koronavirusu?

– Sunku iki galo pasakyti, kaip ir kur, bet slidinėjome Austrijoje ir vienas iš mūsų kolegų prieš tai porą savaičių buvo buvęs Vokietijoje. Jis atvažiavo tiesiai į kalnus ir mes kartu su juo gyvenome viename bute. Visą savaitę turėjome kontaktą. Jam prasidėjo kosulys, čiaudulys, o savaitės pabaigoje žmogus pradėjo karščiuoti. Įtariame, kad galbūt nuo jo ir galėjome užsikrėsti virusu.

– Jo temperatūra buvo aukšta ar ne?

– Pirmosiomis dienomis nebuvo aukšta. Tik kai jis grįžo į Lietuvą, jam diagnozavo ligą ir jį paguldė į ligoninę, tris dienas temperatūra buvo didesnė nei 40 laipsnių.

Iš mūsų kompanijos tų, kurie apsikrėtė virusu, jo vienintelio temperatūra buvo labai aukšta, kosulys iki vėmimo. Jis beveik negalėjo nieko valgyti – viską iškosėdavo. Toks stiprus buvo kosulys.

Aišku, mūsų kolegos daktarai rekomendavo nemažinti temperatūros, nes virusui aukšta temperatūra kenkia. Žmogus stengėsi negerti vaistų, tačiau kai temperatūra buvo didesnė nei 40 laipsnių, daktarai ligoninėje pasakė, kad tokios aukštos temperatūros jis neištvers.

– Viename bute gyvenote dviese?

– Gyvenome penkiese, bet ten buvo dviejų kambarių butas. Aš su juo gyvenau viename kambaryje, tad turėjau artimiausią kontaktą.

Pokalbis su koronavirusu užsikrėtusiu gydytoju: pasireiškė kaulų laužymas, didelis silpnumas, dingo uoslė ir skonis

– Kada maždaug jis susirgo?

– Tai buvo kovo 11 dieną. Jam pasireiškė pirmieji simptomai: kosulys, čiaudulys, silpnumas. Jis važiavo į kalnus ir sakė, kad sunku laikytis ant kojų. O paskui visi pradėjome kosėti, sloguoti, bet nelabai kreipėme dėmesio.

– O nors vienam iš jūsų buvo atsiradęs dusulys?

– Tuo metu ne. Grįžome į Lietuvą, neturėjome jokių simptomų ir tik paskui po kelių dienų kai kuriems iš mūsų pakilo temperatūra, atsirado kaulų laužymas, labai didelis silpnumas, dingo uoslė ir skonis.

– Kokie buvo simptomai, dėl kurių nusprendėte pasidaryti COVID-19 testą?

– Stiprus šaltkrėtis, kylanti temperatūra, užsikimšusi nosis, sausas, nelabai stiprus kosulys. Dusulio nebuvo.

– O kaip Vokietijoje galėjo užsikrėsti jūsų kambario draugas?

– Jis buvo toje Vokietijos zonoje, kuri yra šalia labiausiai sergančios Šiaurės Ispanijos. Ten, aišku, jis turėjo daug kontaktų tai su vienais mokslininkais, tai su kitais. Bet sunku pasakyti, kurioje vietoje jis galėjo pasigauti virusą.

Mano kolegai stiprus dusulys išsivystė per dvi dienas. Jis sakė, kad bet koks pajudėjimas, pašnekėjimas jį dusindavo. Kai jis atsidūrė ligoninėje, jam iškart buvo uždėta deguonies kaukė, nes be deguonies jis negalėjo normaliai net kalbėti.

– Kurio iš jūsų dviejų šiuo metu būklė yra sunkesnė?

– Turbūt jo. Iš mūsų kompanijos tų, kurie apsikrėtė virusu, jo vienintelio temperatūra buvo labai aukšta, kosulys iki vėmimo. Jis beveik negalėjo nieko valgyti – viską iškosėdavo. Toks stiprus buvo kosulys.

– O kiek jūsų užsikrėtė?

– Keturi. Įdomu tai, kad grįžę į Lietuvą trise su draugais izoliavomės viename bute, dar savaitę pragyvenome kartu. Ir kai pasidarėme tyrimus, mano atsakymas buvo teigiamas, o jų – neigiami. Žodžiu, kai kurie, turėję kontaktą ir su vienu sergančiu, ir su kitu, neapsikrėtė net per dvi savaites arba persirgo labai lengva forma. Bet kadangi jie šiek tiek kosėjo, jiems irgi buvo dingusi uoslė ir skonis, jiems buvo atlikti tyrimai, tačiau atsakymai buvo neigiami.

Dar vienas dalykas – pirmą tyrimą mums atliko kovo 20 dieną, po penkių dienų tyrimą pakartojome. Ir mano tyrimas buvo neigiamas. Aš jau galvojau, kad po kelių dienų važiuosiu pas šeimą, bet tyrimą liepė pakartoti antrą kartą – atsakymas vėl buvo teigiamas. Vadinasi, prieš susitinkant su savo giminaičiais, draugais labai svarbu pasidaryti du testus.

– Dabar sklinda visokių kalbų apie galbūt galimus vartoti vaistus, vienas iš jų – plakvenilis. Ar bandėte vartoti šį vaistą?

– Tokių vaistų negalima gerti, kol nėra dusulio ir rimtesnių kvėpavimo takų ligų požymių. Savigyda gali lemti dar rimtesnes komplikacijas. Netgi tas draugas, kurio temperatūra buvo didesnė nei 40 laipsnių, negavo šitų vaistų, nors buvo jų atsivežęs – mes jam neleidome jų gerti.

– Iš jūsų visų užsikrėtusių nei vienam nebuvo atsiradęs dusulys?

– Ne, bet, pavyzdžiui, mano kolegai, kuris nežinojo, kad serga, stiprus dusulys išsivystė per dvi dienas. Jis sakė, kad bet koks pajudėjimas, pašnekėjimas jį dusindavo. Kai jis atsidūrė ligoninėje, jam iškart buvo uždėta deguonies kaukė, nes be deguonies jis negalėjo normaliai net kalbėti.

– Bet jūsų būklė šiandien yra daug geresnė?

– Aš šiomis dienomis jaučiuosi beveik sveikas, bet, nepaisant mano gerų pojūčių, vis dar nešioju virusą.

Plačiau – balandžio 1 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Pokalbis su koronavirusu užsikrėtusiu gydytoju: pasireiškė kaulų laužymas, didelis silpnumas, dingo uoslė ir skonis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.