Gyvenimas

2020.04.02 06:48

Laukiniams gyvūnams karantinas nė motais – miške rengia sporto varžybas ir darosi asmenukes

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.04.02 06:48

Šalyje įvestas karantinas pristabdė žmonių gyvenimo ritmą, tačiau gamtoje karantino taisyklės negalioja. Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate sporto varžybas surengė ir asmenukes prieš kameras darėsi elniai, šėlo miške izoliuotis nutarę šernai ir stirnos. Rezervato vyr. specialistas Saulius Bartminas LRT.lt sako prie elnių išdaigų jau pripratęs, tačiau nustemba vaizdo įrašuose išvydęs vilkus.

„Kai žmonių gyvenimas stoja. Olimpiada bus, turbūt, atšaukta, ar bent daugelis sportininkų ten nevyks. Rezervate sporto renginiai vyksta dieną ir naktį. Daugėja ir dalyvių skaičius – į varžybas amfiteatre atvyksta dar penki gretimų miško kvartalų sportininkai (taurieji elniai)“, – feisbuko paskyroje rašo Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija, pasidalijusi smagiai miške šėlstančių elnių įrašu.

Vaizdo įraše matyti, kaip elniai laksto, ritasi nuo kalvos ir suremia ragus. Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija pataria nesivarginti suprasti šio žaidimo taisyklių ir siūlo tiesiog pasigrožėti gamtos vaizdais, kurie bent trumpam praskaidrins niūrią karantino nuotaiką.

Panašių elnių susirėmimų rezervato kameroms pavyko užfiksuoti ir daugiau. „Šį kartą – tauriųjų elnių sporto renginys, vykęs šių metų kovo 15 dieną. Beje, šiame amfiteatre, kaip ir visi sporto renginiai, renginys vyko be žiūrovų“, – rašoma šalia vaizdo įrašo.

Išsidūkę ir sulaukę nakties, elniai surado kitą būdą, kaip pasismaginti. Dar viename vaizdo įraše užfiksuota, kaip gyvūnai smalsiai apžiūrinėja jų būriavimosi vietoje įtaisytą kamerą. „Nedrąsiai, nedrąsiai, bet selfį vis tiek pasidariau“, – šalia linksmo vaizdo įrašo ne mažiau šmaikščiu komentaru dalijasi Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija.

Pasekusios elnių pavyzdžiu, ten pat ėmė šėlioti ir stirnos. Vaizdo įraše matyti, kad laibakojės dumia taip, jog net žemė dulka.

Atokioje rezervato vietoje būriavosi ir šernai. Tiesa, vaizdo įraše šie atrodo kažkuo nepatenkinti, panašu, jog tarp gyvūnų kilo konfliktas. „Na, kažkoks viešosios miško drausmės pažeidimas“, – rašoma šalia Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vaizdo įrašo.

Tiesa, karantino nuotaiką linksmais vaizdo įrašais praskaidrinanti Viešvilės rezervato direkcija šmaikštauja, jog visi miško gyvūnai yra įspėti nesirinkti į masinio susibūrimo vietas.

„Miške laisvas judėjimas, jokio COVID-19, jokio karantino. Tačiau kiekvienas žvėrelis asmeniškai yra įspėtas vengti masinio susibūrimo vietų – viliojimo vietų ir šėryklų už rezervato teritorijos ribų“, – feisbuke rašo Viešvilės rezervato direkcija ir dalijasi smagiai mišku žingsniuojančios stirnos nuotraukomis.

Už išskirtinių gamtos gyvenimo kadrų slepiasi Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato vyr. specialistas Saulius Bartminas, kuris ne tik fiksuoja vaizdo įrašus, bet yra ir jų žaismingų aprašų autorius.

Vyras portalui LRT.lt pasakoja, kad specialias kameras Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija įsigijo tam, kad galėtų stebėti pažeidėjus ir užtikrinti, jog grybautuojai ar uogautojai netrukdytų laukiniams gyvūnams.

„Kadangi šiuo metu miške nėra žmonių, kameras naudojame kitai paskirčiai“, – sako S. Bartminas, rezervate aptikęs vietas, kuriose žmonių netrukdomi miško žvėrys gali elgtis natūraliai.

Kaskart važiuodamas į mišką patikrinti, ką pavyko užfiksuoti kameroms, gamtos mylėtojas nežino, ką ras. „Kad elniai krečia tokius šposus, jau žinojome iš anksčiau. Visgi labiausiai mane nustebinęs ir pats gražiausias vaizdas, kurį pavyko užfiksuoti, buvo prieš kameras atklydę aštuoni vilkai“, – pasakoja S. Bartminas.

„Įdomūs tie laukiniai žvėrys. Matyt, ant medžio pastebėję nematytą daiktą – kamerą – kartais juo susidomi. Aną sykį kamerą nukabinti norėjo ją pamatęs vilkas, dabar fotografavosi elniai“, – apie pomėgį fiksuoti laukinę gamtą pasakoja S. Bartminas.

Pasak jo, savo akimis išvysti laukinį žvėrį – retai pasitaikanti proga, todėl susipažinti su Viešvilės gamtinio rezervato gyventojais žmonėms padeda vaizdo įrašai. O kad pažintis būtų linksmesnė, S. Bartminas vaizdo įrašams sugalvoja nuotaikingus aprašus, – sako, kad feisbukas – ne vieta rimtiems moksliniams straipsniams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.