Gyvenimas

2020.03.27 15:18

Marius Čepulis. Apie gėlytes ir valgomus/nuodingus grybus

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.03.27 15:18

Mūsų gyvenimo tempas sulėtėjo. Virusas tiek jus, tiek mane uždarė namuose. Bet gamtoje niekas nesustojo. Pavasaris, nors ir besikandžiodamas šalnomis, žadiną visą gyvybę ir verčia skleistis, sprogti, žydėti, augti.

Bet augalai ir grybai truputėlį pasimetę. Žiemos, sniego nesulaukė, dygti jau buvo galima nuo sausio, bet vis besikartojančios stiprokos šalnos (prieš pora dienų speigtelėjo iki – 10 laipsnių) stabdo arba tiesiog nužudo neapsisaugojusius.

Kad žibutėmis galima grožėtis nuo gruodžio – nieko nebestebina, bet tos, kurios išgyveno, liko parudavusiais ir apkarpytais vainiklapiais. Nors dabar jau visi šlaitai nuo jų mėlynuoja, bet atrodo, kad augalų kur kas mažiau nei praeitais metais.

Plukių metas paprastai būdavo balandžio pradžia – vidurys. Šiemet jos žiedpumpurius kėlė dar prieš karantiną. Bet jei matėt plukes, ar pastebėjot, kokios jos mažytės?

Šiltuoju metų laiku jos būna vešlios, plačiai išskėtusios lapus, o ant stiebelio puikuojasi iš toli matomi balti ar geltoni žiedai. Dabartės plukės tokios nykštukinės susitraukėlės, turi gerai akis pakrapštyti, kad nuo žemės vos pakilusį palinkusį žiedelį pamatytum.

Tas pats ir su bičių mėgstamais rūteniais – tokie pat maži ir prie žemės prisiploję. Šilagėlės šiemet taip pat muša žydėjimo rekordus. Kailiniuoti pumpurai pasirodė kovo viduryje, o dabar jau yra visai išsiskleidusių.

Tiesa, daugybė vėjalandžių stovi pageltusios – kailiniai, kokie šilti bebūtų, neapsaugojo nuo stiprių šalnų. Šiltesnių kovo pradžios orų išviliotos jau savo rausvas galvas kelia gegužinės žvynašaknės. Turbūt greitu metu jas teks pervadinti į kovines žvynašaknes. Jos pačios nesigamina maisto, kaip kiti augalai, o siurbia jį iš medžių ar krūmų. Mėgstamiausias jų donoras – lazdynas.

O štai lazdynai. Šiemet jų žydėjimo pikas buvo vasario gale. Vėjas maskatavo ilgus žirginius, nunešdamas žiedadulkes ant mažyčių raudonų siūliškų moteriškų žiedelių. Dabar žiedadulkės jau seniai išbarstytos, bet moteriški žiedai dar vis intensyviai skleidžiasi. Riešutų greičiausiai šiemet bus mažiau.

Šalnos – ne vienintelė bėda. Sniego nebuvo, kritulių irgi ne pyragai. Žemė labai greit džiūva ir, jei negaus lietaus, panašu, kad laukia sausra.

Grybai šiemet nusprendė taip pat nelaukti. Jau nuo vasario šlapesni juodalksnynai tiesiog raudonuoja nuo ryškių plačiataurių dubenėlių. Niekada jų tiek daug nesu matęs. Didžiumai žmonių grybai yra tik dviejų kategorijų – valgomi arba ne (dzūkams grybai yra tik dviejų rūšių – lepeškos ir baravykai). Tai plačiataurės nevalgomos, nors rašo, kad kažkas deda į salotas (nedėkit). Kadangi labai gražios, jas naudoja ir dekoracijoms.

Jei kalbėsime apie pirmuosius valgomus grybus, tai bobausiai irgi nieko nelaukę jau sudygo. Ištikimieji grybautojai jau prieš savaitę gyrėsi pilnais krepšiais šių nuodingų grybų. Kodėl nuodingi, jei pavadinimas – valgomas bobausis.

Nuodingi yra švieži grybai, jie turi medžiagos giromitrino. Vienam bobausyje jo yra tūkstantį kartų daugiau nei rekomenduojama paros norma. Giromitrinas nėra stabilus ir lengvai virsta į labai nuodingą monometilhidraziną. Tad žalių bobausių jokiu būdu burnon nekiškit ir tik ant petelnės pačirškinti jų neužteks.

Jei jau be jų gyventi negalit, rekomenduojama grybus supjaustyti, kotus išmesti (jame yra daugiau giromitrino) ir bent kelis kartus po 15 minučių grybus nuvirinti, pakeičiant vandenį ir vėdinant patalpas.

Sakysit, kad valgot juos daugybę metų ir nieko neatsitiko. Ir aš esu juos valgęs, paskaudėjo pilvą, pasėdėjau kurį laiką ten, kur karaliai pėsti vaikšto, ir praėjo. Skirtingus žmones veikia nevienodai. Vieni gali būt atsparesni, kiti labiau jautrūs.

Dar kartais nepatyrę grybautojai prisiskaitę, kokie skanūs briedžiukai – kažkiek panašūs į bobausius, prisirenka pastarųjų ir viskas baigiasi apsinuodijimu. Skaičiuojama, kad 10 proc. apsinuodijimų baigiasi mirtimi. Tad, jei pirmą kartą ragaujat, gerai paruoškit ir ragaukit nedidelį kiekį. Atsiminkit, kad šiuo metu daktarai biški turi kitų reikalų, tad geriau pasisaugokit.

Gražaus ir ramaus savaitgalio. Jei važiuosit gamton, nesitrinkit su kitais, laikykitės atstumo. Miškų ir pievų Lietuvoje yra daug – visiems užteks.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.