Gyvenimas

2020.03.24 22:06

Laidoje „Klauskite daktaro“ – atsakymai į žiūrovų klausimus apie koronavirusą: ar saugu planuoti vaiką?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.03.24 22:06

Kol tęsiasi karantinas, kasdien LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ keletas minučių skiriama žiūrovų rūpimiems klausimams aptarti. Ar išmintinga planuoti naują gyvybę, kai koronavirusas vis labiau plinta? Laidos svečias, gydytojas Darius Varaškevičius teigia, kad absoliuti dauguma gimdyvių naujagimių buvo arba sveiki, arba su nežymiais simptomais. Visgi užtikrinti, kad rizikos nėra, negalima.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė pažymi, kad praėjus pirmai karantino savaitei koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius tik žymiai auga, tad pereita į stadiją, kai virusas pradėjo plisti visuomenėje.

„Visų kontaktų atsekti dedant net ir visas pastangas neįmanoma. Ateinančios dvi savaitės parodys tikrąjį epidemijos įsibėgėjimo pagreitį. Manyčiau, kad visų mūsų darbą labai palengvins mobilieji tyrimų taškai, kai tyrimai bus atliekami visoje dešimtyje apskričių. Tai ypač palengvins darbą stacionaruose, nes sumažės ligonių srautai. Gera žinia ta, kad gauta papildoma testų siunta, tik labai svarbu sutarti dėl indikacijų, kam tie testai turėtų būti atliekami, kad šita galimybe būtų pasinaudota pagrįstai ir išmintingai.

Labai didelį nerimą kelia tai, kad į Lietuvą per artimiausią savaitę sugrįš apie 5 tūkst. lietuvių. Nepaprastai svarbi žinia turi būti ta, kuri buvo pati svarbiausia nuo pat situacijos pradžios – saviizoliacija ir karantinavimas.

Dedamos visos pastangos, kad sistemiškai būtų tikrinami medicinos darbuotojai, pirmiausia tie, kurie jau dvi savaites dirba su koronavirusu užsikrėtusiais ligoniais. Bet labai didelį nerimą kelia tai, kad į Lietuvą per artimiausią savaitę sugrįš apie 5 tūkst. lietuvių. Nepaprastai svarbi žinia turi būti ta, kuri buvo pati svarbiausia nuo pat situacijos pradžios – saviizoliacija ir karantinavimas. Sulig kiekviena savaite matome, kaip tie namų darbai atliekami nelabai gerai. Tai buvo garsinama visais kanalais nuo pačios pradžios, tai jeigu žmonės neišgirdo, tai ignoravo, kitaip interpretavo ir to nesilaikė, tai yra viena iš priežasčių to, ką mes turime ir turėsime artimiausiu metu“, – dabartinę situaciją apibūdina gydytoja.

Kol tęsiasi karantinas, kasdien laidoje „Klauskite daktaro“ aptariami keli žiūrovų užduoti klausimai apie koronavirusą ir visas situacijas, susijusias su šia liga.

Medikai atsako į žiūrovų klausimus: ar išmintinga šiuo metu planuoti naują gyvybę?

„Su vyru planavome lauktis kūdikio, bet atkeliavo koronavirusas. Ar šiuo metu būtų išmintinga planuoti naują gyvybę?“

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas D. Varaškevičius pabrėžia, kad ligi šiol visų gimdyvių naujagimiai, jei ir sirgo koronavirusu, tai sirgo labai lengva ligos forma. „Vaikai buvo arba sveiki, arba su minimaliais simptomais“, – priduria jis.

Anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alvydo Unikausko, jei žinote, kad artimiausią laiką (bent kelias savaites) galėsite izoliuotis, pavojus būtų mažesnis, tačiau vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą, deja, sunku dėl informacijos apie šį virusą stygiaus.

Reikia nepamiršti, kad be šito viruso yra ir kitų virusų, kurie iš žemės neišnyko. Dar nėra pasibaigęs gripo sezonas, turime daugiau nei 90 virusų, kurie gali sukelti respiracines ligas.

„Kelias dienas man laikosi nedidelė temperatūra (37,5 °C), gerklės neskauda, vaistų nevartoju. Stebiu temperatūrą – tai nukrenta, tai pakyla. Ką daryti?“

Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė sako, kad pirmiausia tokiu atveju reikėtų susisiekti ir pasikonsultuoti arba su Visuomenės sveikatos centro specialistais, arba su gydytoju infektologu.

Šiuo metu koronavirusas plinta ir visuomenėje, nors nenustatyta, kad tai pagrindinė viruso plitimo vieta, o jeigu žmogus yra grįžęs iš užsienio arba turėjęs kontaktą su iš užsienio grįžusiais žmonėmis, būtina aiškintis būklės priežastis.

Kaip žinia, temperatūra gali būti tikrai maža, o simptomai – nežymūs. Pasak E. Tamašauskienės, užsikrėtus koronavirusu gali pasireikšti tik temperatūra. Net maždaug 90 proc. atvejų asmuo turi šiek tiek temperatūros ir jaučia silpnus kitus simptomus.

„Reikia nepamiršti, kad be šito viruso yra ir kitų virusų, kurie iš žemės neišnyko. Dar nėra pasibaigęs gripo sezonas, gripas šiais metais buvo labai vėlyvas. Turime daugiau nei 90 virusų, kurie gali sukelti respiracines ligas. COVID-19 yra vienintelis naujas virusas ir mes dar nežinome, kokią nišą jis yra užėmęs – ar jis yra pagrindinis žaidėjas“, – kalba A. Mickienė.

Plačiau – kovo 23 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Medikai atsako į žiūrovų klausimus: ar išmintinga šiuo metu planuoti naują gyvybę?