Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.25 07:23

Namie laiką leidžiantys paaugliai nedykaduoniauja – sudarė sąrašą veiklų, ką veikti per karantiną

Viktorija Lideikytė, LRT.lt 2020.03.25 07:23

Lietuvoje praėjus pirmajai karantino savaitei, sąrašas iniciatyvų ir žmonių, per pandemiją suskubusių ištiesti pagalbos ranką, su kiekviena diena darosi vis ilgesnis. Prie gerų darbų prisidėjo ir šešiolikmetis Marius Mikelionis su bendraamžiais. Jie į vieną vietą surinko ir aprašė net 32 būdus, kaip paaugliams prasmingai išnaudoti karantino laiką namuose.

Veiklus Vilniaus licėjaus antros klasės mokinys M. Mikelionis karantino laiko veltui nešvaisto – subūręs maždaug 20-ies bendraminčių komandą, jis sudarė sąrašą veiklų, kuriomis gali užsiimti namuose laiką leidžiantys paaugliai.

Tarp jų – ne tik daugelio per karantiną iš naujo atrasti stalo žaidimai, knygos ar serialai, bet ir pasiūlymai pasidomėti tėvų darbu, išmokyti juos naudotis informacinėmis technologijomis, susitvarkyti spintas ir stalčius, domėtis ekologija, dalyvauti virtualiuose šaškių ar šachmatų turnyruose, apsilankyti virtualiose muziejų parodose, sportuoti ar užsiimti joga.

M. Mikelionio ir jo bendraminčių sudarytą idėjų sąrašą parsisiųsti galima čia.

„Pirmiausia pamačiau Vilniaus miesto mero patarėjo Karolio Žukausko feisbuko įrašą, kuriame buvo prašoma savanorių pagalbos. Pagalvojau, kad gal ir aš galėčiau kažkuo padėti.

Parašiau Karoliui, ir jis man pasiūlė sudaryti sąrašą, ką veikti paaugliams namuose, – apie tai, kaip sumanymas virto šviežiai iškeptu idėjų, ką veikti per karantiną, rinkiniu, portalui LRT.lt pasakoja 16-metis M. Mikelionis. – Pamanėme, kad jeigu sąrašą rengs paaugliai paaugliams, jis išeis dar įdomesnis ir priimtinesnis nei tada, jei sąrašą sudarytų suaugusieji.

Be to, šiuo metu sostinės savivaldybė yra apsikrovusi darbais, tad pagalvojome, jog mes, atlikdami nors vieną darbą, tokiu būdu padėtume sumažinti krūvį.“

Su Vilniaus mero padėjėjo pasiūlymu M. Mikelionis iš karto sutiko ir nieko nelaukęs į pagalbą sukvietė draugų komandą. Jis žinia apie rengiamą sąrašą pasidalijo ir feisbuke, ten paprašė, kad bendraamžiai pasidalytų idėjomis, ką galima nuveikti per karantiną.

„Pagalbininkų atsirado tikrai nemažai. Taip, su gausia paauglių pagalba, naudodamiesi programėle „Messenger“ ir „Google Docs“, surašėme 19 puslapių sąrašą su aprašymais ir nuorodomis. Nusiuntėme jį atgal K. Žukauskui, o jis sąrašą perdavė savanoriauti pasisiūliusiai bendrovei „We Are Marketing“, kuri „įvilko“ mūsų idėjų rinkinį į gražų dizainą. Kai jau turėjome knygelę, ja iškart pasidalijo Vilniaus meras Remigijus Šimašius“, – pasakoja M. Mikelionis.

Ir nors sugalvoti veiklų paaugliams, pasak M. Mikelionio, sunku nebuvo, be draugų pagalbos sąrašas taip greitai dienos šviesos nebūtų išvydęs. „6 žmonės prie darbo prisidėjo labiausiai, dar 16 ar net daugiau siūlė idėjas. Sąrašą sudarėme per 3 dienas, o dizainas jam buvo sukurtas vos per dieną. Viskas dėl didžiulės savanorių pagalbos įvyko žaibišku greičiu“, – pasakoja M. Mikelionis.

Išsamiame idėjų, ką veikti paaugliams, sąraše netrūksta ir rekomendacijų, kokius serialus žiūrėti, kokių tinklalaidžių klausytis, kokias knygas skaityti. Leidinio skilties „#rekomenduojame“ sumanytojas M. Mikelionis sako, kad joje nugulė jo bendraamžių pasiūlymai.

„Šioje skiltyje atsidūrė mano apklaustų paauglių mėgstamiausi kūriniai. Klasikinius kūrinius arba visi žino, arba juos gali patys susirasti internete, o štai sužinoti, ką mėgsta bendraamžiai... Pamaniau, kad tai sudomins labiau“, – pasakoja M. Mikelionis.

Žinoma, sąrašą sudarinėję 15–18 metų paaugliai negalvojo vien apie pramogas, jie nepamiršo ir edukacinių užsiėmimų. „Ypač daug dėmesio skyrėme edukacinėms veikloms, nes tai – vienas svarbiausių dalykų, kuo šiuo metu paauglys turėtų užsiimti, kol dar nėra visiškai išvystyta virtualaus mokymo sistema“, – kalba M. Mikelionis.

Paklaustas, ar per karantiną pats nepamiršo mokslų, M. Mikelionis sako skaitantis knygas, per LRT TELEVIZIJĄ žiūrintis „Įdomiąsias pamokas tiesiogiai“, bet laiko skiriantis ir savo pomėgiams.

„Laisvalaikiu žaidžiu krepšinį, bet šį pomėgį šiuo metu tenka pakeisti į kompiuterinį krepšinio žaidimą ir mankštą namuose. Taip pat nuolat tobulinu savo įgūdžius kurdamas interaktyvius žemėlapius, montuodamas vaizdo įrašus, vis išbandau naujas veiklas informacinių technologijų srityje.

Mėgstu stebėti žmonių kūrybą socialiniuose tinkluose ar kitose platformose. O iš viso mūsų sudarytos knygelės veiklų sąrašo išbandžiau dar palyginus mažai veiklų, tai reikės ištaisyti“, – pasakoja M. Mikelionis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi