Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.19 21:06

Londone gyvenantis lietuvis įtaria, kad visa šeima susirgo koronavirusu, bet medikai tyrimų neatlieka

„Įsivaizduokite, kad jums blogos pagirios, gripas ir sloga vienu metu“, – savo savijautą apibūdina Londone gyvenantis lietuvis Tautvydas, įtariantis, kad susirgo koronavirusu. Kol kas tiksli diagnozė jam nenustatyta, nes kaip pasakoja portalui LRT.lt, Anglijoje tyrimai atliekami tik tiems, kurie jau būdami sunkios būklės atgabenami į ligonines.

„Su simptomais gyvenu nuo praėjusio ketvirtadienio, žmonai simptomai pasireiškė pora dienų anksčiau“, – portalui LRT.lt pasakoja Tautvydas, įtariantis, kad jiedu su žmona serga šiuo metu siautėjančiu koronavirusu (COVID-19). Tiesa, kol kas tyrimai jam nebuvo atlikti ir medikai tikslios diagnozės nenustatė, tačiau jis teigia, kad jam pasireiškė visi koronavirusui būdingi simptomai.

Pirmiausia apie savo savijautą jis papasakojo savo feisbuko paskyroje norėdamas pasidalyti savo patirtimi ir įspėti žmones. „Italijos pavyzdys labai neramina. Noriu įspėti visus žiūrėti į šitą situaciją labai rimtai.<...> Emigrantai, ypač iš Anglijos, kaip ir palikti likimo valiai... Žinodami, kas čia (Jungtinėje Karalystėje – LRT.lt) per sveikatos apsaugos sistema – bėga namo, į Lietuvą. Aš pranašauju, kad katastrofa Lietuvoje prasidės labai artimu laiku, savaitės ar dvėjų bėgyje“, – rašė jis ir detaliai papasakojo, ką išgyveno per pastarąsias kelias dienas.

„Viskas prasidėjo nekaltai – galvos skausmas, nedidelis kosulys, bet tik man, vėliau pradėjo šokinėti temperatūra. Kūnas pradėjo būti lyg ir pastovioj šoko būsenoj, įtampoje. Labai nemalonus jausmas.

Vėliau naktimis pradėjau busti jusdamas spaudimą-skausmą krūtinėje. Tas pats prasidėjo ir mano žmonai. Didžiulis stresas, ypač turint dar vienerių nesulaukusią mažylę, dėl kurios irgi labai baisu“, – pirmuosius simptomus apibūdina Tautvydas įraše, kuriuo pasidalijo savo feisbuko paskyroje.

Per pastarąsias kelias dienas greitosios pagalbos medikams jis skambino tris kartus. Pirmą kartą medikų numerį surinko po to, kai pajuto, kad pradėjo smarkiai trūkti oro. „Nemaža dalis kairiojo plaučio nustojo priimti deguonį. Tai pastebėjau, kai, skubiai atsistojęs pasiimti arbatos puoduko, pritrūkau oro. Panika, sustiprėjęs širdies rimtas, pradėjau dar labiau dusti. Tada ir paskambinau į greitąją.

Manau, kad į mane labai rimtai nežiūrėjo dar ir todėl, kad dėl oro stygiaus galėjau kalbėti tik labai ramiai ir lėtai. Galbūt medikams pasirodžiau labai ramus ir jie nematė reikalo susirūpinti“, – prisimena Tautvydas.

Vienintelis patarimas, kurio per pirmąjį skambutį sulaukė iš medikų – jei negresia tiesioginė grėsmė gyvybei, izoliuokitės ir būkite ramiai namuose. Jam nepasakė, kokius vaistus galima vartoti įtariant koronavirusą ir pan. O tyrimai dėl COVID-19, anot pašnekovo, šiuo metu atliekami tik tiems, kurie yra atvežami į ligoninę sunkios būklės, dažniausiai kai pacientui reikia papildomos įrangos, padedančios kvėpuoti.

„Trumpiausias laikas, per kurį man pavyko prisiskambinti, – pusvalandis. Pirmiausiai atsiliepia autoatsakikliai, robotai, laukiantieji turi klausytis skambančios muzikėlės ir pan. Linijos perpildytos.

Atrodo, kad informacija skelbiama internete (apie tai, kad yra beveik du tūkstančiai užsikrėtusiųjų, o mirusiųjų – daugiau nei 70, kovo 18 d. popietės duomenys – LRT.lt) yra visiškai klaidinga – netoli mūsų namų yra judri gatvė, kuria kas kelias minutes pravažiuoja greitosios pagalbos automobilis su įjungtais švyturėliais (ir išjungtomis sirenomis). Dėl to atrodo, kad situacija yra gerokai rimtesnė“, – svarsto Tautvydas.

Kitą dieną po skambučio medikams Tautvydas pasijuto geriau, jo žmona jautė spaudimą krūtinės ląstoje, galbūt trachėjoje, tačiau pasirodė, kad ne plaučiuose. Taigi šeimos nuotaika darėsi optimistiškesnė, bet netrukus Tautvydo žmonai pradėjo smarkiai stigti oro.

„Atidariau visus langus, liepiau nepanikuoti. Geras pusvalandis absoliučios nežinios. Po to viskas lyg ir praėjo, tarsi pasidarė geriau. Pavalgėme, pradėjau smarkiai kosėti. Pamaniau, kad tai geras ženklas – virusas miršta ir šalinasi iš plaučių. Tačiau staiga lyg žaibas perėjo per dešinį plautį.

Pajutau, kad jis nebefunkcionuoja visu pajėgumu. Kadangi jau buvo ne pirmas kartas, atsiguliau ant žemės ir visiškai nusiraminau. Dalis kairiojo plaučio ir dešiniojo neveikia, bet lyg ir išmokau gyventi įkvėpdamas mažiau, stengiausi būti ramus.

Blogiausią akimirką būseną apibūdinčiau taip – įsivaizduokite, kad jums blogos pagirios, gripas ir sloga vienu metu. Viena šnervė ir burna yra it užsiūtos ir galite kvėpuoti tik per vieną šnervę“, – savo patirtis prisimena Tautvydas. Būtent tada jis antrą kartą paskambino greitajai pagalbai, tačiau ir vėl sulaukė patarimo likti namuose.

Antrąjį kartą paskambinęs medikams, jis pats paklausė, kokius vaistus galima vartoti įtariant koronavirusą. Jam buvo atsakyta, kad galima gerti vaistus nuo gripo ar paracetamolį. „Iš pradžių gėrėme tuos vaistus ir jie numušė temperatūrą, dabar svarstome, ar tikrai gerai elgėmės. Kol temperatūra nesiekia 38 laipsnių, ji taip pat padeda kovoti prieš virusą“, – sako pašnekovas.

Naktį po to jis prisimena kaip nesibaigiantį košmarą: „Baisu užmigti, nes nežinai ar atsibusi.“

Kadangi iš medikų naudingų patarimų negavo, kaip kovoti su virusu, ėmėsi ieškotis pats. „Mano mama padėjo man susisiekti su vienos jos draugės sūnumi, Norvegijoje dirbančiu gydytoju. Jis man patarė gerti vitamino C (ne tik gerti tabletes, bet ir valgyti vaisius, kurie jo turtingi). Šis vitaminas stiprina imunitetą ir padeda kovoti su virusais. Taip pat jis patarė gerti daug skysčių, ypač arbatos (tik ne kavos, nes dėl jos organizmas dehidratuoja), tad su žmona geriame vieną puodelį po kito. Arbata reikalinga tam, kad virusas pasišalintų iš organizmo, kad plaučiuose ir gerklėje esančios gleivės suskystėtų ir pasišalintų kosėjant“, – pasakoja Tautvydas.

Trečiadienį portalui LRT.lt vyras sakė, kad ir jo žmona, ir jis jaučiasi geriau: „Vakar buvo pirma diena, kai jaučiausi geriau nei praėjusią dieną. Tikimės, kad jau perėjome blogiausia. Panašu, kad ir plaučiai atsistato.“

Feisbuke pasidalijęs įrašu apie tai, ką patyrė, Tautvydas sulaukė daugybės žinučių. „Kol kas karantinas oficialiai nepaskelbtas, tačiau gatvėse matau mažiau žmonių, nors dar prieš dieną pora senukų vedžiojo šunis. Galbūt kol kas į esamą padėtį ne visi žiūri rimtai, kiti galbūt nesupranta, kas dedasi“, – svarsto jis.

Beje, Tautvydas pastebi, kad susirgus jo šeimos akys apsiblausė, po akimis atsirado ratilai. „Žiūrint iš profilio, atrodo, kad ant akies atsirado toks tarsi lęšiukas ar stikliukas, paakiai pajuodę taip, tarsi žmogus būtų kelias paras nemiegojęs“, – kalba pašnekovas.

Šį ir kitus panašius į jo simptomus patiria ir daugiau jo pažįstamų: „Visiems jiems trūksta informacijos ir jie labai išsigandę. Yra nemažai žmonių, kurie labai neigiamai žiūri į tokius viešus pasisakymus, nemaža dalis jais netiki. Galbūt todėl atsiranda labai daug rašančių su įvairiausiais klausimais.“

Pastaruoju metu į užsienį nevykęs Tautvydas tegali spėlioti, kaip jis užsikrėtė: „Spėjimų yra įvairių. Viešuoju transportu čia vis dar važinėja daugybė žmonių, tad liga gali plisti labai lengvai. Kol kas Anglijoje vaikai eina į mokyklas, darželius, parduotuvės atidarytos, žmonės eina į darbus. Dar prieš porą dienų Londone vyko maratonas, kuriame, spėju, dalyvavo šimtai žmonių. Šis renginys nebuvo atšauktas.

Prieš kelias dienas Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas rekomendavo vengti viešų vietų, nesilankyti baruose, bet karantinas oficialiai nepaskelbtas. Man susidaro įspūdis, kad siekiama, jog kuo daugiau žmonių užsikrėstų ir persirgtų šiuo virusu ir taip įveiktų ligą, įgytų imunitetą. Nors iš tiesų neaišku, ar kartą persirgęs nesusirgsi vėl“, – svarsto Tautvydas.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi