Gyvenimas

2020.04.12 22:00

Sėklos taip ir nesudygo, o vietoje vaismedžio – krūva rykščių? Pasiruošti sėjai padės žinovų patarimai

LRT TELEVIZIJOS laida „Vartotojų kontrolė“, LRT.lt2020.04.12 22:00

Jei sėklas daiginate ne specialiuose vazonėliuose, o naudojate indelius, kuriuose, pavyzdžiui, buvo laikomi pieno produktai, jų gerai neišplovę rizikuojate sunaikinti visą derlių. LRT TELEVIZIJOS laidos „Vartotojų kontrolė“ pašnekovė dr. Julė Jankauskienė tvirtina, kad likusios pieno rūgšties bakterijos gali pakenkti augalui.

Pavasaris po truputį žadina ne tik gamtą, bet ir sodininkus. Rodos, kas antras lietuvis ką nors augina sode, darže prie namų ar balkone. Skubate įsigyti sėklų, sėti, sodinti, purenti žemę, kad tik būsimiems augaliukams nieko netrūktų. Juk pačių užaugintą pomidorą, morką ar bet kurią kitą daržovę valgyti daug maloniau nei pirktinę.

Vieni darže tik paeksperimentuoja, kiti rimtai nusiteikę stengiasi išauginti kuo daugiau ir kuo geresnių daržovių, kad jų užtektų visai giminei ir liktų atsargai. Visgi viskas prasideda nuo augalų sėklų. Ką apie jas būtina žinoti? Dažnas patyręs sodininkas teigia prekybos centruose parduodamų sėklų neperkantis, o ir turguose vis dažniau atsiranda gudruolių, prekiaujančių savos gamybos sėklomis, sudėtomis į gamykliškai atrodančias pakuotes.

Nors daiginimui jau besirengiantys vartotojai tvirtina, kad skirtumai tarp įvairiose vietose parduodamų sėklų akivaizdūs, žinovai sako, kad taip būti neturėtų – net ir didieji sėklų gamintojai savo produkciją platina ne vien specializuotuose centruose. O jei neturite savo mėgstamų ir laiko patikrintų sėklų, vertėtų gerai paanalizuoti užrašus ant pakuotės.

„Nėra griežtos taisyklės, kad, pavyzdžiui, sėklų negalima pirkti turguje ar kokiame nors prekybos centre. Per prekybos centrus sėklas platina sėklų firmos. Jeigu domitės, žinote pavadinimus, prekybos centruose galite nusipirkti būtent tų sėklų firmų sėklų“, – tikina Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto darbuotoja dr. Julė Jankauskienė.

Pasak apželdinimo žinovės Linos Liubertaitės, svarbiausią informaciją rasite ant sėklų pakuotės kitos pusės – ten galite matyti ne tik dažnai labai trumpą veislės aprašymą, bet ir pažymėtą laikotarpį, kada sėti, kada persodinti, kada tikėtis derliaus.

Nors dažnas lietuvis mėgsta posakį „rinkis prekę lietuvišką“, nevertėtų susigundyti pavienių prekeivių siūlymais. Kur kas svarbiau nei sėklų kilmės šalis yra tai, ar pardavėjas gali užtikrinti jų kokybę.

„Kiti labai vertina vietines senas veisles, bet jeigu tu nesi profesionalas, sėkla išsigimsta, kitąsyk nebetenka net ir jai būdingų bruožų. Ne veltui turime mokslinimus, selekcininkus, kurie norėdami gauti vieną veislę dirba ne vienus metus“, – pabrėžia daržovių ir vaisių augintoja Ieva Stragytė-Andriukevičienė.

Pasidaryti sėklų pačiam nedraudžiama, tačiau, anot J. Jankauskienės, kažin, ar gausite norimą rezultatą: „Jeigu sėkla buvo hibridinė, gal netyčia pirmais metais tas augalas ir pradės derėti, bet daugiau procentų, kad iš to augalo negausite jokio derliaus. Daug kas pasidaro sėklų patys, bet susiduriame ir su sėklų dezinfekcija, sėklų paruošimu sėjai – yra visokių niuansų.“

Galite sudaryti geras temperatūros sąlygas, laistyti, gali pakakti drėgmės, bet jeigu nepakas šviesos, negausite rezultato, kokio norite.

Hibridinių augalų sėklos ant pakuotės būna pažymėtos raide H. L. Liubertaitė tikina – auginant augalus iš tokių sėklų kyla rizika, kad augalai neišlaikys motininių savybių. „Net ir močiutė, kuri nuoširdžiai sako, kad tai puikus augalas, tikrai pas ją augęs, jeigu ji turėjo hibridines sėklas, negalime garantuoti, kad tą patį augalą užauginsite ir jūs“, – perspėja ji.

Reikšmingi ir sėkloms daiginti naudojami indeliai

Jei sėklų daigumu norite įsitikinti dar prieš jas sėdami, yra vienas paprastas būdas tai padaryti. J. Jankauskienė pataria į lėkštutę įdėti vatos ar bet kokio vandenį sugeriančio popieriaus, įberti bent 10 sėklų, jas sudrėkinti ir visa tai palaikyti 20–25 laipsnių šilumos temperatūroje – priklausomai nuo daržovių rūšies jau po 4–5 dienų turėtų matytis, ar sėklos daigios.

Patyrusi ūkininkė I. Stragytė-Andriukevičienė sako, kad dažnai nedaigumu sėklas apkaltiname tik dėl to, kad mažai apie jas žinome. Įvairių augalų daigumo laikotarpiai skiriasi. „Agurkų sėkla kuo toliau, tuo darosi daigesnė, o kitų atvirkščiai – kuo šviežesnė, tuo daigesnė, reikia stengtis neužlaikyti petražolių, pastarnokų, salotų“, – pataria ji.

J. Jankauskienė ragina atsižvelgti ir į kitus niuansus. Pamatę, kad kaimyno pomidoras sudygo, o jūsų dar ne, nepavydėkite: „Tas pats pomidoras ar kita daržovė jūsų šiltnamyje auga vienaip, nes jūsų vienoks šiltnamis, vienokia vieta ir auginimo sąlygos ir netgi priežiūra. Tai priklauso nuo daug veiksnių. Tuo pačiu pomidoru ar agurku kaimynas džiaugsis, o, pavyzdžiui, jūsų nederės.“

Kaip sėja, taip dilema: sėklas užsiauginote, o rezultatas nuliūdino? Problema – pirminių sėklų etiketėje

Apsirūpinus sėklomis nebelieka nieko kito, kaip tik nukrauti namų palanges vazonėliais, loveliais, dėžutėmis ir daiginti būsimus augalus. Bet ar ankstyvą pavasarį išties galima daiginti viską? Nuo ko priklauso daigelių augimas bei atsparumas? O gal išvis neverta nieko daiginti namuose ar šiltnamiuose, kai prekyboje ir taip gausu jau paruoštų daigelių?

Vis dėlto tvirtais ir vešliais daigais pasigirti gali ne visi. Tačiau prieš peikdami sėklas ar daigelius atminkite keletą dalykų. Pirmiausia, jei neperkate daigyklų ar specialių indelių sėkloms daiginti, maisto pakuotes, naudojamas sėkloms daiginti, gerai išplaukite. J. Jankauskienė perspėja – jeigu daiginsite, pavyzdžiui, indeliuose, kuriuose buvo laikomi pieno produktai, ir jų gerai neišplausite, likusios pieno rūgšties bakterijos gali pakenkti augalui – gali nutikti ir taip, kad neteksite viso derliaus.

Žinoma, pats svarbiausias veiksnys, lemiantis daigų kokybę, yra šviesa – tą žino visi. Tad tie, kurie daržoves daigina namie ant palangių, užsiima savotišku sportu – saulei keičiant padėtį augaliukus nešioja nuo vieno lango prie kito.

„Galite sudaryti geras temperatūros sąlygas, laistyti, gali pakakti drėgmės, bet jeigu nepakas šviesos, negausite rezultato, kokio norite“, – tvirtina J. Jankauskienė.

Technologijos juda į priekį, ne išimtis – ir sodininkystė. Gal vazonėlių kilnojimą iš vienos vietos į kitą jau laikas pakeisti dirbtine šviesa? Inovatyvių šviestuvų augalams prekyboje apstu. I. Stragytės-Andriukevičienės nuomone, išmanūs loveliai per brangūs, bet papildomos lempos tikrai pravers, nors, kaip ir visada, persistengti nereikėtų.

„Saulės trūksta, tai vis tiek vienas iš svarbiausių faktorių. Bet pernai per daug apšvietėme – į tai irgi reikia atsižvelgti. Svarbiausia – nepersistengti“, – teigia ji.

Vešlūs daigai prekybos vietoje negarantuoja augalo kokybės

Kartu su L. Liubertaite radijo laidą apie sodininkystę ir augalus vedanti Renata Ničajienė priešingai nei kolegė – galvos dėl daigų auginimo nesuka. Tinklaraštininkė visus daržovių daigus perka ir dalijasi patarimu, ko niekada nereikėtų daryti.

„Niekada neperku iš žmonių, kurie neturi daigo aprašymo. Save gerbiantis daržininkas, kuris pardavinėja daržovių daigus, turi sėklų pakuotę – tai labai svarbu, nes tu gali pasižiūrėti, kokie tai pomidorai“, – teigia maisto ir augalų tinklaraštininkė R. Ničajienė.

O kaip atpažinti prastus daigus, pataria J. Jankauskienė: „Nėra ko džiaugtis, jeigu daigas labai vešlus, su labai dideliais lapais. Tai nereiškia, kad jis geros kokybės ir kad gausite gerą derlių, nes jų vegetatyvinė antžeminė masė gali būti didelė dėl aukštos temperatūros, dėl tręšimo, dėl didelio „pamylėjimo“, o šaknys bus silpnos ir augalas neužderės.“

Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad su daigais rizikuojate parsivežti ir nepageidaujamų priedų – įvairūs mikroorganizmai gali pakenkti kitiems augalams. I. Stragytė-Andriukevičienė sako, kad jai yra pasitaikę pastebėti, jog nusipirkti daigai – su kenkėjais, tad teko laukti dvi savaites, kad būtų galima juos sodinti.

J. Jankauskienė nepataria pirkti išrautų daigų, nes jų šaknų sistema bus pažeista: kol tokį daigą parsinešite, šaknys dar labiau išdžius – praeis mažiausiai 2 savaitės, kol toks augalas prigis.

Nepamirškite, kad savais svogūnų laiškais galite mėgautis ištisus metus. Turbūt daugelis, kurie bandė stiklainyje ant palangės užsiauginti svogūnų laiškų, žino, kas yra pradėjusi pūti svogūno galva. O kaip svogūnų laiškais apsirūpinti profesionaliau?

Praktinis patarimas – pirma ne klausti, ko noriu, bet apsižiūrėti, ką pardavėjas turi.

„Aš dažniausiai svogūnus dėl laiškų sodinu dar rudenį: jie peržiemoja ir pavasarį sudygsta. Taip galiu jau gegužės pradžioje mėgautis pirmaisiais svogūnų laiškais. Jie tikrai pasirodo anksčiau negu svogūnai, kuriuos pasodiname pavasarį – dažniausiai svogūnai sodinami gegužės pradžioje“, – pasakoja R. Ničajienė.

O kol dar ne gegužė, galima mėgautis stiklainyje su vandeniu užaugusiais svogūnų laiškais. Kad neatsirastų nemalonaus puvimo sukelto kvapo, kurio nenorime nė vienas, nepamirškite vienos paprastos taisyklės – į vandenį įmerkite tik pačią svogūno apačią ir svogūnas iškart išleis šakneles.

Pirkti vaismedžius mugėse rizikinga

Na o vaismedžių, kitų medžių bei krūmų sodinukai jau aiškiai matyti ir juos galima įvertinti prieš perkant. Tačiau kodėl tiek daug istorijų apie tai, kad turguje įsigytas vaismedžio sodinukas atrodo kaip krūva rykščių? Arba kaip prekeivis apgavo įbrukdamas negyvybingą medelį, kaip pasodinus įsigytą augalą paaiškėjo, jog jis visai kitos veislės, nei buvo žadėta? Į ką būtina atkreipti dėmesį perkant sodinuką? Ir kodėl prieš jį įsigyjant sodinuką būtina ištraukti iš vazonėlio?

Sodininkystės technologijų ekspertas Darius Kviklys sako, kad nuo prekybininkų apgavysčių apsisaugosite garsiai nepasakodami, ko konkrečiai ieškote. „Praktinis patarimas – pirma ne klausti, ko noriu, bet apsižiūrėti, ką pardavėjas turi“, – pažymi LAMMC Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas dr. D. Kviklys.

Medžių ir vaiskrūmių sodinukus vazonėliuose žinovai vienareikšmiškai vadina geriausiu pasirinkimu. Vazonas leidžia pratęsti augalo sodinimo laiką ir jo šaknų sistema nebus pažeista. Štai keli patarimai, kad nenusipirktumėte ką tik į vazonėlį įkišto medelio – jame augalas turi pabūti pabuvojęs ne mažiau kaip du mėnesius.

„Išrovę medelį iš puodo matome – šaknų sistema užėmusi visą tūrį. Tokį augalą galėsime sodinti ištisus metus, jokių problemų nebus. Kartais medelynininkai pasodina neparduotus medelius – pakėlus puodas lyg laikosi, tačiau lengvas krestelėjimas ir matosi, kad medelis tikrai buvo neprigijęs“, – patarimais dalijasi D. Kviklys.

Jei sodinuką perkate ne vazone, reikia apžiūrėti šaknų ir šakų proporcingumą. Svarbus rodiklis yra mažos baltos šaknelės – jos rodo augalo gyvybę. „Stiprios šaknys išmaitins vaismedį ir jis augs. Kitas vaismedis vizualiai atrodo stiprus, daug šakų, tačiau kasimo metu šaknys pažeistos – toksai vaismedis tikrai neprigis“, – teigia D. Kviklys.

Jei sodinukų kokybę patikrinti ir gebate, vis tiek geriausia juos pirkti patiems nuvykus į medelyną ar ūkį, o ne mugėse. L. Liubertaitė pažymi – medelis mugėje gali stovėti net kelias dienas, o nuo to jam tikrai ne geriau.

Natūralu, kad augalus sėjate, daiginate ar sodinate atsakingai, tačiau žinovai primena keletą dažniausiai daromų klaidų. „Kai daigai tik pradeda dygti, juos reiktų 3–5 dienoms pernešti ten, kur žemesnė temperatūra, kad labiau vystytųsi šių augalų šaknys“, – sako J. Jankauskienė.

L. Liubertaitė nepataria augalų iškart sėti į savo daržo žemę, kuri jūsų augalui gali būti per sunki, suspausti šaknis, tad joms gali pritrūkti oro. Substratai sukurti ne šiaip sau ir yra tikrai reikalingi. Nepamirškite ir to, kad geriau mažiau vandens nei per daug – perlaistymas lemia daug daugiau augalų žūčių negu nepakankamas laistymas.

Plačiau – kovo 9 d. laidos „Vartotojų kontrolė“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Kaip sėja, taip dilema: sėklas užsiauginote, o rezultatas nuliūdino? Problema – pirminių sėklų etiketėje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt