Gyvenimas

2020.03.22 11:39

Chemikė: dezinfekanto namuose nepasigaminsite, bet galite išvalyti namų orą, sustiprinti imunitetą

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.03.22 11:39

Pasirodžius daugybei receptų, kaip namuose pasigaminti antiseptinių priemonių, chemikė, aromaterapeutė, botaninės parfumerijos ir kosmetikos gamybos lektorė Aistra Kazlauskienė ragina juos vertinti kritiškai ir su portalo LRT.lt skaitytojais dalijasi naudingais patarimais, kaip eterinius aliejus panaudoti valant namų orą, paviršius ar malšinant stresą.

– Internete jau atsiranda patarimų, kaip namuose iš eterinių aliejų pasigaminti įvairių antiseptinių, dezinfekuojančių priemonių. Kaip neapsigauti ir ką verta žinoti?

– Eteriniai aliejai dėl juos sudarančių komponentų pasižymi plataus spektro poveikiu, bet reikia atsižvelgti, kad ne visi eterinių aliejų naudojimo būdai gali suteikti tą patį rezultatą ir ne visiems asmenims poveikis gali pasireikšti vienodas. Viskas priklauso nuo konkretaus eterinio aliejaus, atskirų molekulių, eterinių aliejų kokybės, taip pat ir nuo individualaus organizmo.

Uodžiant eterinius aliejus, remiantis įvairių tyrimų rezultatais, nemaža dalis eterinių aliejų komponentų patenka į mūsų organizmą, o tepant ant odos priemonę su eteriniais aliejais – į kraujotaką patekti gali žymiai mažesnė dalis, taip yra dėl skirtingų taikymo būdų, skirtingos koncentracijos, skiedimo būdų bei kitų faktorių.

Nors ir žinoma, kad eteriniai aliejai pasižymi antiseptiniu (kedro, bergamočių, eglių, arbatmedžių, čiobrelių, palmarozų ir kitų), antibakteriniu (juodųjų pipirų, mairūnų, bergamočių, šalavijų, gvazdikėlių, levandų, eukaliptų, čiobrelių, arbatmedžių ir kitų) antivirusiniu (gvazdikėlių, eukaliptų, kiparisų, frankincenso, kadagio uogų, citrinžolių, melisų, ravintsarų, rožmedžių, arbatmedžių, čiobrelių ir kitų) poveikiu dėl specifinėms bakterijoms ar virusams tirto atsparumo arba juos sudarančių komponentų, bet PSO patvirtintose dezinfekcinių priemonių formulėse nei vieno eterinio aliejaus pavadinimo neaptiksime.

– Ką turėtų žinoti tie, kurie nori priemones gaminti namuose?

– Norintys gaminti visas priemones namuose turėtų suvokti ne tik eterinių aliejų veikimo principus, bet ir išmanyti kuriamo produkto specifiką.

Daugumoje dezinfekcinių priemonių pirmoje vietoje matysime alkoholį ar spiritą, jis turėtų sudaryti ne mažiau 60 procentų visos formulės, tad pasiūlymai į vandenį įpilti šaukštą degtinės ir įlašinti kelis lašus eterinių aliejų nėra pagrįsti jokiais tyrimais ir atrodo ne itin profesionaliai arba yra iškomunikuojami neteisingais terminais.

Kurdami produkto formulę turime atsižvelgti ne tik į vienos specifinės medžiagos naudojimą, bet į visumą bei norimą rezultatą, įvertinti, ar jis atitinka tai, ko mes siekiame, ar tik dėl populiarumo skatinimo mes dedame tuos kelis lašus eterinių aliejų.

Žinoma, teorinės galimybės atmesti negalime ir gaminant tokias priemones namuose ne tik skatiname kūrybiškumą, bet ir įkvepiame eterinių aliejų molekulių, o būtent įkvėpimo metu jų komponentų patenka į mūsų kraujotaką ir dėl to galime palaikyti imuninę sistemą, lengvinti kvėpavimą ir net kovoti su infekcijomis.

Nesudėtingai pasigaminsite ir namų orą gaivinančio purškalo: į 100 ml buteliuką supilkite ne mažiau 5 ml pasirinktų antivirusinėmis bei antibakterinėmis savybėmis pasižyminčių eterinių aliejų, eterinių aliejų tirpiklio ir supilkite į buteliuką su purkštuvėliu. Kas kelias valandas šiuo mišiniu gaivinkite namų orą, nepamirškite vėdinti patalpų.

– Kokie aliejai gali padėti palaikyti imuninę sistemą?

– Tokių yra nemažai, pvz., greipfrutų, imbierų, eukaliptų, citrinų, levandų, citrinžolių, niaulių, čiobrelių ir kt. Jų pritaikymas itin platus – nuo tiesioginio įkvėpimo, garinimo iki naudojimo prausiantis ir namų buityje. Itin svarbu pasirinkti tuos eterinius aliejus, kurių aromatai neerzina ir saugiai juos naudoti.

Perskaičius patarimus, kad galima įtrinti odą po maudynių grynais eteriniais aliejais, žmogus gali tokiu būdu panaudoti pipirmėčių ar cinamono eterinius aliejus, kurie sudirgins odą ar sukels papildomų rūpesčių, tad visus patarimus interneto platybėse reikėtų įvertinti individualiai ir tik kritiškai.

– Kokių dar patarimų turite norintiems ne tik vėdinti, bet ir valyti namų orą pasinaudojant eteriniais aliejais? Kokie aliejai gali būti naudingi šiuo metu visiems daugiau laiko praleidžiant namuose?

– Eterinių aliejų įkvėpimas yra viena iš efektyviausių ir gana saugių aromaterapijos naudojimo formų. Galite taikyti net kelis skirtingus būdus: kelis lašus eterinių aliejų užlašinti ant vatos ar servetėlės ir uostyti, naudoti asmeninius inhaliacinius pieštukus, einant į viešumą ant viršutinės drabužio dalies (patikrinus ar nelieka dėmių) užlašinti 1-3 lašus eterinių aliejų.

Sergant patartina į karšto vandens dubenį įlašinti 1-2 lašus eterinių aliejų ir pakvėpuoti garais (saugant, kad garai nenudegintų odos, nepažeistų akių). Jei dėvite medicininę kaukę – kelis lašus eterinių aliejų užlašinkite ant kaukę sudarančios medžiagos – jausite malonų aromatą, o su įkvėpimu biologiškai aktyvių eterinių aliejų komponentų pateks į organizmą.

Namų aplinkoje eteriniai aliejai patogiausiai naudojami turint eterinių aliejų garintuvus, jų būna ir automobilinių, tad aromaterapijos nauda galima naudotis net ir keliaujant.

– Ko reikėtų nepamiršti eterinius aliejus norint naudoti ant odos?

– Ant odos nepatartina naudoti daugiau nei 1 proc. eterinių aliejų (6 lašai į 30 ml aliejaus), ypač jei nežinoma tikslaus eterinio aliejaus taikymo ir reakcijos ant odos. Eterinių aliejų nepatarčiau savarankiškai naudoti į vidų ir tiesiogiai ant gleivinių, nebent gydytojas ar aromaterapeutas nurodė kitaip inidividualiu atveju, įvertinus bendrą organizmo būklę, naudojimo būdą, vartojamus medikamentus ir eterinių aliejų specifiką.

Prieš naudojant eterinius aliejus ant odos rekomenduojamas odos lopo testas – nedidelis kiekis priemonės užtepamas ant odos ir stebima ar nedirgina odos, nesukelia niežulio, skausmo, paraudimo. Reikia suprasti, kad savigyda gali sukelti ir komplikacijų, o eteriniai aliejai yra lakios, koncentruotos medžiagos, kurias sudaro daugybė komponentų, pasižyminčių įvairiomis savybėmis.

– Kaip dar eterinius aliejus galime pritaikyti buityje?

Siaučiant virusinėms infekcijoms išplaukite grindis bei išvalykite paviršius ant sudrėkintos ir plovimo priemone suvilgytos šluostės užlašindami pražangialapių mirtenių (arbatmedžių), spindulinių eukaliptų, citrinų, tikrųjų levandų, viržinių mirtenių, pušų ar rozmarinų eteriniais aliejais.

Eterinių aliejų garintuvuose naudokite 5–8 lašelius eterinių aliejų (priklausomai nuo patalpos dydžio ir garintuvo specifikos – imuninę sistemą palaikantys eterinių aliejų komponentai pateks per kvėpavimo takus).

Naudingos ir šiltos aromaterapinės vonios: į šilto vandens pripildytą vonią įlašinkite 4–9 lašus arbatmedžių, citrinų, rozmarinų eterinių aliejų mišinio, šis mišinys gali padėti sumažinti raumenų bei emocinę įtampą, palankiai veiks kvėpavimo takus, bus ypač naudingas slogai lengvinti.

Pasigaminkite aliejų mišinį, kuriuo įtrinkite nugaros viršutinę dalį bei krutinės srityje: 1 valgomasis šaukštas alyvuogių aliejaus + 5 lašai arbatmedžių eterinio aliejaus. Šį aliejų galite įpilti į vonią maudantis, arbatmedžių (pražangialapių mirtenių eterinis aliejus) palaiko imunitetą, pasižymi antivirusiniu, antibakteriniu poveikiu, padeda mažinti skausmą.

A. Kazalauskienė dalijasi dar keliais patarimais kokiais būdais galime pasitelkti eterinius aliejus esant tam tikriems negalavimams:

Peršalimo ir slogos atveju rekomenduojama naudoti arbatmedžių, pipirmėčių, rozmarinų, viržinių mirtenių, čiobrelių, kiparisų, citrinų, pušų, kadagių, eukaliptų eterinius aliejus.

Juos naudokite garinimui, inhaliacijoms, kelis lašus įlašinkite į vonią ar ant dušo pagrindo, sloguojant užlašinkite ant nosinaitės ir inhaliuokite arba naudokite garų inhaliacijoms – keli lašai eterinių aliejų į karšto vandens dubenėlį.

Siaučiant peršalimo ligoms naudokite šiuos eterinius aliejus buityje: kelis lašus įlašinkite į grindų plovimo skystį ir naudokite grindims plauti, valant dulkes užlašinkite ant drėgnos šluostės.

– Pasireiškus pirmiesiems peršalimo simptomams naudokite eterinių aliejų garų inhaliacijas: į karšto vandens dubenį įlašinkite 1 – 2 lašus spindulinių eukaliptų ar viržinių mirtenių eterinio aliejaus ir pakvėpuokite karštais garais.

Esant gerklės skausmui, kosuliui pasitelkime varpinių levandų, viržinių mirtenių, čiobrelių, kiparisų, rozmarinų, eukaliptų, pušų, pipirmėčių eterinius aliejus.

Esant nemigai ant pagalvės užlašinkite kelis lašus levandų, mandarinų, bergamočių, ramunėlių, vetiverijų eterinių aliejų. Prieš miegą pasimėgaukite šilta vonia su arbatiniu šaukšteliu migdolų aliejaus ir keliais lašais levandų eterinio aliejaus.

Karščiavimo mažinimui ir raumenų skausmo malšinimui pasitelkime pipirmėčių, spindulinių eukaliptų eterinius aliejus, juos sumaišius su augaliniu aliejumi gausime puikų masažo mišinį, tik pipirmėčių eterinio aliejaus nenaudokite daug – didelis jo kiekis sukels nemalonius pojūčius, gali pažeisti odą, sudirginti kvėpavimo takus.

Galvos skausmo atsikratyti gali padėti frankincenso, levandų, pipirmėčių eteriniai aliejai. Lašelį užlašinkite ant pirštų pagalvėlių ir įtrinkite smilkinius (atsargiai naudokite pipirmėčių eterinį aliejų – jis pasižymi šaldančiu poveikiu).

Optimizmo ir energijos sergant suteiks greipfrutų, pipirmėčių ir apelsinų eteriniai aliejai, jais galite pradėti dieną – ant vonios ar dušo pagrindo užlašinkite kelis lašus ir pradėjus leisti šiltą vandenį eterinių aliejų molekulės pasieks jūsų uoslę, pateks į kvėpavimo takus, palankiai veiks emocinę sveikatą, suteiks optimizmo dienos pradžiai.

Skaudančius raumenis padės nuraminti eukaliptų, pipirų, rozmarinų, pipirmėčių, levandų, arbatmedžių eteriniai aliejai, įlašinti į migdolų ar kitą nerafinuotą aliejų. Šiuo mišiniu tepkite skaudamas vietas.

Gerą nuotaiką, švaros ir gaivos pojūtį užtikrins citrusinių vaisių eterinių aliejų aromatai – bergamočių, laimų, citrinų, apelsinų.

Depresijos, slogių minčių ir apatijos atvejais padės pelargonijų, apelsinų, Ylang Ylang, levandų eteriniai aliejai. Juos inhaliuokite, garinkite, įtraukite į kasdienes kūno priežiūros procedūras – kelis lašelius įlašinkite į vonią maudynių metu, į naudojamą šampūną ar kūno kremą.

Nepageidaujamus kvapus namuose padės pašalinti citrinų, arbatmedžių, citrinžolių, pelargonijų eteriniai aliejai.

Šiltus jausmus miegamajame sužadinti padės Ylang Ylang, jazminų, rožių, santalų, vanilės, pačiulių, bergamotės aromatai. Kelis lašus šių eterinių aliejų įlašinkite į migdolų aliejaus arbatinį šaukštelį ir masažuokite kūną.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.